Kırşehir’de 12 adet ‘Zirai Gözlem Yer İstasyonu” kuruldu

Kırşehir’de 12 adet ‘Zirai Gözlem Yer İstasyonu” kuruldu

24.01.2015

KIRŞEHİR’de TARBİL (Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi) projesi kapsamında 12 adet Zirai Gözlem Yer İstasyonu kuruldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Ulusal Tarım Yönetim Sistemleri” programı dahilinde, İTÜ işbirliği ile yürütülmekte olan “Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL), Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu Ağı” projesi dahilinde ilimiz merkez köylerinden Güzler, Sıdıklıbüyükoba ve Kartalkaya, Mucur ilçesi […]

KIRŞEHİR’de TARBİL (Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi) projesi kapsamında 12 adet Zirai Gözlem Yer İstasyonu kuruldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Ulusal Tarım Yönetim Sistemleri” programı dahilinde, İTÜ işbirliği ile yürütülmekte olan “Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL), Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu Ağı” projesi dahilinde ilimiz merkez köylerinden Güzler, Sıdıklıbüyükoba ve Kartalkaya, Mucur ilçesi Budak ve Küçükkavak, Çiçekdağı ilçesi Köseli kasabası, Boztepe ilçesi Malya Tarım İşletmesi, Kaman ilçesi Aydınlar, Ömerkahya ve Savcılı Büyükoba köylerinde ve Akpınar ilçesi merkez ve Küçük Abdiuşağı köylerinde olmak üzere 12 adet istasyon kuruldu.

istasyon copy
Konuyla ilgili olarak Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bu proje ile uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verilerin, yüksek hızlı bilgisayarlarda değerlendirilmesi, ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürülmesinin hedeflendiği belirtilerek, “Ayrıca kamera görüntülerinden de bitki özellikleri çıkartılabilmektedir. Bu bilgiler ülkemizde tarımsal faaliyet yönetimi konusundaki paydaşlara anlık olarak iletilmektedir. Sistemin dört ana bileşeni bulunmaktadır. Bunlar; uydu görüntü indirme ve işleme merkezi, tarım alanlarından toprak ve ürün görüntü özellikleri ile zirai meteorolojik verileri toplayan yersel gözlem ağı, veri toplama ve işleme merkezi ve seçilen, ürün ve yere ilişkin canlı raporlama, zirai uyarı ve karar destek sistemidir” denildi.

Açıklamada TARBİL’in temel amaçları da, “Hasat öncesi ve hasat zamanı rekolte tahmini; parsel düzeyinde zirai ve coğrafi bilgi desteği; ürün/yer ve çeşit bazında mobil bilgi; hassas tarım için veri ve karar destek sistemi; tarım sigortalarında rasyonel risk belirleme; gübre ve kimyasal için e-reçete sistemi; zirai erken uyarı sistemi; hakkaniyetli hasar belirleme ve ödeme; ulusal ve bölgesel arz-talep denge yönetimi; uzaktan algılama destekli zirai varlık yönetimi; veri toplama ve işlemede alım ortaklığı ile ekonomik kazanımlar ve güvenirlik” şeklinde özetlendi.

ÇİFTÇİLER ZİRAİ BİLGİLERE ANINDA ULAŞABİLECEK

Çiftçilerin bu projeyle bulunduğu yer ve ekeceği tohuma göre ideal ekim tarihini, saatlik yağış tahminini, zirai uyarıları ve sulama yönetimini anında öğrenebileceği kaydedilen açıklamada, “Tamamen ücretsiz olarak çiftçi ve köylümüze hizmet sunulacak bu proje için kurulacak tarımsal gözlem istasyonları çiftçimize tarlasında yüzde 40‘a varan su tasarrufu, desteklemelerin hak ve adalete uygun yönetimi ile gübre ve kimyasal kullanımında yüzde 35’e varan tasarruf ve daha birçok kazanımı da beraberinde getirecektir. Proje sadece çiftçilere yönelik değil elbette. Ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren akademisyenlere, tarıma yönelik Ar-Ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacak. TARBİL hakkında detaylı bilgi edinmek ve sistemi kullanmak için www.tarbil.org web adresinin ziyaret edilmesini, yukarıda anlatılan bilgilerin anlık olarak almasını ve yararlanmalarını tavsiye ederiz” denildi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .