KIRŞEHİR’DE 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI

KIRŞEHİR’DE 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI

10.01.2019

Kısa adı KIRGARAT-C olan Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde çalışan gazetecilerle kahvaltıda biraraya getirdi. 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kırşehir’de Gazeteciler onuruna bir kahvaltı programı düzenleyen KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık, Ağalar Konağında gerçekleştirilen kahvaltıda yerel basın çalışanları ile bir araya geldi. Düzenlenen programda konuşan Kırşehir Gazeteciler Radyocular […]

Kısa adı KIRGARAT-C olan Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde çalışan gazetecilerle kahvaltıda biraraya getirdi.
10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kırşehir’de Gazeteciler onuruna bir kahvaltı programı düzenleyen KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık, Ağalar Konağında gerçekleştirilen kahvaltıda yerel basın çalışanları ile bir araya geldi.
Düzenlenen programda konuşan Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık, “4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın emekçilerine bazı haklar ile yasal güvenceler sağlayan 212 sayılı kanun aynı yılın 10 Ocak günü Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Bu yasa, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor, basın emekçilerine iş ve maaş güvencesi sağlıyordu. Gazete patronlarına, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere ücret miktarı, gazetecinin kıdemi gibi unsurların yazılması, ücretlerin peşin ödenmesi gibi yükümlülükler getiren 212 sayılı yasa yasallaşmış oldu.10 Ocak Bir nevi çalışanların Biz patronlara karşı bir zafer olarak anılır” dedi.
Kırşehir’de gazetelere ve gazetecilere katkı ve destek verilmesini de isteyen Yanık, şöyle devam etti:
“Burada bulunan Sayın Milletvekillerimizden biz gazete ve işverenler olarak Kasım Ayında genel Başkanımız Sayın Mehmet Ali Dim ABD New York kentinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir dosya sunarak sorunlarımızı dile getirmişti ve Sayın Cumhurbaşkanımız bu isteğimizin iki tanesini hayata geçirmiştir. Birincisi 1 Ocak’ta yürürlüğe giren cm2 karesine 12.50’den 15.00 TL diğeri ise Balıkesir SEKA Kâğıt Fabrikasının tekrar faaliyete geçirilmesi. İnşallah önümüzdeki günlerde diğer isteklerimizin de yerine getirilerek daha çok işçi istihdamını sağlamış oluruz. Vekillerimizden bunların takipçisi ve gündemde tutmasını istemekteyiz. Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci çok bonkör bir Belediye Başkanımız. Sarı Basın Kartı sahiplerini Belediye Halk Otobüslerinden ücretsiz yaralanmaları için Belediye Meclisinden karar aldırttı. Buradan kendilerine teşekkür ederiz. Sayın Başkanım bunu yaptığına göre diğer taleplerimize de inşallah olumlu düşünür. Cacabey Meydanındaki ışıklı Panoyu Günlük yerel gazete yayınlayan gazetelere verilmesini, Yine Cacabey Meydanında bulunan Taksi Kulübesinin yanına yada bankamatiklerin yanına ve ayrıca Neşet Ertaş Kültür Merkezinin içerisinde bir oda verilerek masa ve sandalye konularak dışarda gezen Ulusal ve Yerel muhabirlerimiz hızlı ve çabuk bir şekilde ajanslarına ve gazetelerine zaman kaybı olmadan haber geçebilmeli. Saymış olduğum bu taleplerim Çorum, Tokat, Osmaniye, Kayseri, İskenderun, Alanya, Antalya, Aksaray, Ankara, Adıyaman ve yetmişe yakın illerimizin Belediye Başkanlarımız Basın Çalışanlarına tahsis etmiştir. Sevgili meslektaşlarım Cemiyetimiz uzun görüşümler sonucu ve Sayın Valimizin bilgileri doğrultusunda TOKİ’nin Cemiyet üyelerimize 23 konutu talebimiz üzerine bizlere tahsis etmiştir. Bizlerde bütçesi ödemeye uygun olan çalışanlarımıza ve işverenlere almaları yönde yardımcı olacağız. Bizler birlik ve beraberlik yolunda olduğumuz sürece yaptıklarımızın başlangıcı olsun diyerek tekrar hoş geldiniz ve afiyet olsun.”
Tüm Türkiye’de bölünmüş parçalanmış Gazeteci Derneklerin Federasyonların veya Konfederasyonların aynı çatı altında birleştirecek olan ve kuruluş dilekçesini İç işleri Bakanlığına vermiş olan Küresel Gazeteciler Konseyinin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, “Hepimizin ortak kaygıları var. Hepimizin ortak sıkıntıları var. Ama bu çözülmeyecek bir şey değil. Eylül ayında New York’ta Sn. Cumhurbaşkanımızın orada bulunduğu sırada bizde sorunlarımızı belirten bir dosya sunduk. Sunduğumuz dosyada bulunan sıkıntılarımızın bir kısmına çözüm geldi ama Devletimizin de imkânları sınırlı. Hepsini anında karşılamaları mümkün değil. 212 sayılı kanunun uygulanması, Medya kuruluşlarının da giderek Fikir İşçileri kanunun kullanılmamasıyla arkadaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetinin giderilmesi noktasında ifade ettik. Gazetecilik farklı bir meslek. Gazeteciliğin diğer mesleklerden ayrılan kavramı var. Fikir işçisi kavramı yoktu. Fikir işçisi ve beden işçisiyle aynı statüye sahipti. Bir gazeteci de aynı yasaya tabiydi ve işçi de aynı yasayla karşı karşıyaydı. 212 sayılı yasa fikir işçisi kavramını getirdi. Bugün çalışan gazeteciler günü ama ne yazık ki hem yasadan doğan hem de uygulamadan doğan sıkıntılar nedeniyle son günlerde yerel medyanın yaşadığı kriz işsiz arkadaşlarımızın sayısını artırdı. Çalışan değil çalışamayan gazeteciler günü anlayışına kadar getirdi. Bu bizim için üzücü bir durum. Küresel Gazeteciler Konseyi adı altında örgüt kurduk. Geçen hafta başvurumuzu yaptık. Önümüzdeki hafta faaliyete geçmiş olacağız. Sadece cemiyetler değil, tüzel kişilerle şirketlerle, şahıslarla, gerçek kişilerle devam faaliyet göstereceğiz” diye konuştu.
Kırşehir basınında her zaman yapıcı, yol gösterici, olgun bir tavır olduğunu gördüğünü ifade eden Vali İbrahim Akın da şunları söyledi:
“Basın mensuplarına 212 sayılı kanunla özgürlük hakları noktasında önemli ayrıcalıklı düzenlemeler gelmesi nedeniyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanıyor. Basın işi gerçekten zor iştir. Geçmiş dönemlerin içerisinde de basın kuruluşlarıyla yakın çalışma ve iş birliği imkânım oldu. Oradan gördüğüm ve edindiğim tecrübeler gösteriyor ki esasında başında özellikle yerelde kar eden yoktur. Basın para kazanma aracı değildir. Bu bir fedakârlık, sevgi ve gönül işidir. Yine bu mesleğin içinde çalışan muhabirlerimiz, kameramanlarımız kar kış demeden, gece gündüz demeden haber peşinde koşuyorlar. Hakikaten bu iş zor iştir. O nedenle bu görevi yapmaya çalışan, ayakta durmaya çalışan gazete ve kanal sahiplerine teşekkür ediyorum. Çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Basınımız toplumuzun gözü kulağı, toplumun sorunlarını ortaya koyan, iletilmesi gereken mercilere ileten halkımızı bilgilendiren kuruluşlar, bizlerde sizlerin tespit ettiği sorunları inceliyoruz, takip ediyoruz. Bize de bu konuda yol gösterici ve çalışmalarımıza hız kazandırıcı özellik taşıyor. Gazetelerdeki haberi her zaman inceleyerek güne başlıyoruz. Görev yaptığım süre içinde Kırşehir basınında her zaman yapıcı, yol gösterici, olgun bir tavır olduğunu görüyorum.”
Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, “Ülkede çok büyük sıkıntılar ve problemler var. İnsanların üzerinde müthiş baskılar var. Biz istiyoruz ki herkesin düşünce özgürlüğü olsun, herkes fikrini rahatlıkla söyleyebilsin. Halkımızın da, gazetecilerimizin de buna ihtiyacı var. Çok seslilik böyle bir oluşumla ortaya çıkar. Tek düşünceye kesinlikle karşıyız. Bu anlamda gazetecilerimizin kesinlikle susturulmaması lazım. İnsanlara anlatılması lazım. Eğer gazeteciler susarsa, toplum ve ülke susar. Ülke uçuruma doğru sürüklenir. Gerçek haberi veren gazetecilerdir. 10 Ocak Gazeteciler günüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.
KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık’ın düzenlemiş olduğu kahvaltı programına, Vali İbrahim Akın, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Küresel Gazeteciler Konseyinin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Kırşehir MÜSİAD Başkanı Hasan Eraslan, Avukat Mustafa Kula, TOKİ Toplu Konut Uzmanı Hüseyin Ayhan, çok sayıda yerel gazete ve Televizyonların imtiyaz sahipleri, ajans temsilcileri ve basın çalışanları katıldı.
KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık’ın Basın çalışanları için öncülük ettiği Basın evlerinin tanıtımına gelen TOKİ Toplu Konut Uzmanı Hüseyin Ayhan ve Küresel Gazeteciler Konseyinin Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Kırşehir İli Merkez Kayabaşı 1.126 Adet Konut projesi kapsamında inşa ettirilen 23 adet konutun satışına ilişkin protokol imzaladı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .