KIRŞEHİR YÖREX FUARI’NDA

KIRŞEHİR YÖREX FUARI’NDA

06.09.2017

Kadim kültürlere ev sahipliği yapmış, engin Anadolu birikimini bağrında taşıyan Kırşehir, Türkiye’ye tanıtılacak…

TÜRKİYE’Yİ Antalya’da buluşturacak olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Kırşehir kültürünü de tanıtmaya katkıda bulunacak.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’te açacağı stantla Kırşehir’in tarihi ve kültürü ile coğrafi işareti olacak ürünlerini tanıtacak.
Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle 13-17 Eylül tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX Orta Anadolu’nun yöresel ürünlerine ev sahipliği yapacak.
Fuarda Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından stant açılarak Kırşehir’in yöresel ürünleri de tanıtılacak.
Kadim kültürlere ev sahipliği yapmış; Ahi Evran’dan Aşık Paşa’ya, Hacı Bektaş’tan Yunus Emre’ye, Neşat Ertaş’tan Çekiç Ali’ye uzanan engin Anadolu birikimini bağrında taşıyan Kırşehir’i Türkiye ile buluşturacaklarını belirten Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Anadolu’nun eşsiz birikimini YÖREX’te ziyaretçilerle buluşturmaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti.
YÖREX’e emeği geçen Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’a teşekkür eden TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ekicioğlu, “Yöremizin eşsiz lezzetteki pekmezi, coğrafi işaret çalışması başlatılan Kaman cevizi, Cemele biberi, Özbağ halısı, kaya tuzu, kurutulmuş meyveler, hediyelik minyatür saz ve oniks mermeri gibi ürünlerle fuarda yerimizi alacağız” dedi.
Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Bekir Varol da, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde illerini kapsayan TR71 bölgesinin tanıtımına katkıda bulunmak için ulusal ve uluslararası fuarlara katıldıklarını belirterek, “YÖREX’e ilk defa katılıyoruz. Bölgenin yöresel ürünlerini tanıtmayı, pazar gücünü artırmayı hedefliyoruz. Bu ilk olacak ancak gelecek yıllarda da YÖREX’e katılım sağlamayı istiyoruz” diye konuştu.
ATB Başkanı Ali Çandır ise, Orta Anadolu illerini birikimleriyle YÖREX’te görmekten onur duyacaklarını söyledi.
Kalkınma ajanslarının kırsal kalkınma, yerinde istihdam hedefini anımsatan Çandır, YÖREX’in bu iki konudaki etkisine dikkat çekti. Çandır, memleket hasreti çekenleri YÖREX’e davet etti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .