KIRŞEHİR YGS’YE HAZIR

KIRŞEHİR YGS’YE HAZIR

11.03.2015

Ülke genelinde 2 milyon 46 bin 716, Kırşehir’de ise 7 bin 99 adayın ter dökeceği Pazar günü yapılacak YGS için Kırşehir’de tüm hazırlıklar tamamlandı…

KIRŞEHİR’DE 15 Mart Pazar günü yapılacak üniversiteye geçişte ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için tüm hazırlıklar tamamlandı.

YGS ilimiz Kırşehir’de 15 Mart Pazar günü toplam 28 binada, 384 salonda ve 902 gözetmen denetiminde gerçekleştirilecek.

YGS’nin ilimizde sorunsuz geçmesi için de 10 Mart Salı günü Ahi Evran Üniversitesi toplantı salonunda Kırşehir İl Sınav Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.
Kırşehir İl Sınav Koordinasyon Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam başkanlığında Jandarma Yarbay Muzaffer Canbal, Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Özyazıcı, Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Nüfus Müdürü Şinasi Kaya, Kırşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Kurtuluş Yılmaz, İl Sınav Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Özkan Görgülü’nün katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda güvenlik önlemleri gözden geçirilerek, bazı kararlar alındı.
Toplantı öncesi kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla açıklamalarda bulunan Ahi Evran Üniversitesi Rektörü ve Kırşehir İl Sınav Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kudret Saylam, YGS adaylarına başarılar diledi.

REKTÖR.avi_snapshot_01.34_[2015.03.11_12.20.29] copy
YGS adaylarına sınav kurallarını hatırlatarak, dikkat edilmesi gereken hususları açıklayan Prof. Dr. Kudret Saylam, şunları söyledi:
“2010 yılından itibaren bilindiği gibi üniversite sınavları iki aşamalı yürütülüyor, birincisi YGS, ikincisi de LYS. YGS, yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı, tek oturum halinde yapılıyor. LYS ise Haziran ayında iki hafta sonu 5 farklı oturum halinde gerçekleştiriliyor. 15 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan YGS Pazar günü saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakikalık tek oturum halinde gerçekleştirilecektir. Daha sonra LYS, yani Lisans Yerleştirme Sınavları ise 13-14 Haziran ve 20-21 Haziran tarihlerinde, iki hafta sonu 5 farklı oturumda gerçekleştirilecek. YGS’de bilindiği üzere öğrencilere ortak alan derslerinden sorular yöneltiliyor ve tek oturumda öğrencilerin bu sorulara cevap vermeleri bekleniyor. LYS’de ise her dersin soruları ayrı ayrı testler ve her test için tanınan süreler içerisinde cevaplandırılması isteniyor. YGS’de en az 140 puan alan öğrenciler meslek yüksekokullarına yerleştiriliyor. 180 ve üzerinde puan alan öğrenciler ise Lisans Yerleştirme Sınavları’na girmeye hak kazanıyor.
“Önümüzdeki hafta sonu yapılacak olan YGS’ye Türkiye genelinde toplam da 2 milyon 46 bin 716 aday girecek. Kırşehir’de ise 7 bin 99 aday başvuru yapmıştır. Bu adaylarımız üniversitemiz akademik birimlerinin binalarında ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı binalarda sınava girecekler. Ayrıca Kapalı ve Açık Cezaevi’nde de öğrencilerimiz sınava gireceklerdir. İlimizde YGS toplam 28 binada ve 384 salonda gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla 28 bina için 28 bina yöneticisi, 28 bina sınav sorumlusu, 28 bina sınav sorumlu yardımcısı, 384 salon başkanı ve 382 gözetmen, 52 yedek gözetmen olmak üzere toplam 902 personel görev alacaktır. ÖSYM tarafından yayınlanan ve Adayların, Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca adaylar sınav sabahı kimlik kontrolleri yapılarak güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınacaklardır.
“Adaylarımız sınavların yapılacağı binalara gelirken yanlarında sadece sınava giriş belgesiyle nüfus cüzdanı ya da pasaport olabilir, yani bir özel kimlik belgesi ile gelmeleri gerekiyor. Askerlik görevini yapanlar için askerlik belgesi ve askeri kimlik belgesi, nüfus cüzdanı ya da pasaport belgesi yerine geçerli olmaktadır. Adayların yine sınav salonlarına gelirken yanlarında nüfus cüzdanı ve giriş belgelerinin dışında herhangi bir şey getirmemeleri gerekiyor. Cüzdan, saat veya herhangi bir takı üzerlerinde bulunmaması gerekiyor. Delici, kesici aletler, cep telefonu, bluetooth, kulaklık ve benzeri hesap makinesi gibi cihazların adayların kesinlikle olmaması gerekiyor. Kalem, silgi ve kalemtıraş gibi gereçlerle de gelmemeleri gerekiyor. Çünkü ÖSYM tarafından sınav için gerekli olan 2 adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve şeker öğrencilere sınava giriş sırasında veriliyor. Öğrenciler yanlarında şeffaf şişelerle su getirebilirler. Bunun dışında öğrencilerimizin sınav salonuna herhangi bir şeyle gelmemeleri gerekiyor. Çünkü bunlar emanete de alınmıyor. Adaylarımızın bu konulara özellikle dikkat etmesi gerekiyor.
“Sınava girecek olan gençlerimize, çocuklarımıza başarılı bir sınav geçirmelerini diliyorum. Pazar günü inşallah hazır bir şekilde bahsedilen konuları da dikkate alarak sınava gelmeleri ve sınavları da başarılı bir şekilde yaparak, istedikleri, gönüllerinden geçen puanları almalarını temenni ediyorum. Hayırlı olsun diyorum.”

REKTÖR.avi_snapshot_06.38_[2015.03.11_12.20.44] copy
KURUL KARARLARI
BU ARADA 15 Mart 2015 Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın güvenli ve huzur içerisinde yapılabilmesini sağlamak amacıyla toplanan ÖSYM Kırşehir Sınav Koordinasyon Kurulu tarafından alınan güvenlik önlemlerine ilişkin yapılan görüşmeler ve alınan kararlar da şöyle:
Sınav Öncesi Yapılacak İşlemler
“ÖSYM Başkanlığı tarafından 30 Ocak 2013 tarihinde açıklanan ekli güvenlik tedbirlerinin görüşülmesi.
“Sınav evrakının ulaştırmaya ilişkin esaslar çerçevesinde il sınırlarına girişinden itibaren muhafaza edileceği yere kadar güvenliğini sağlayacak Emniyet ve Jandarma personelinin sorumluluk alanlarının belirlenmesi.
“Sınav evrakının muhafaza edildiği (saklandığı) yerin güvenliği, sınav evrakının ilimize gelişinden, sınav bitiminde taşıma kuryesine teslim edilinceye kadar ÖSYM tarafından görevlendirilecek koruma kuryeleri ile İl Emniyet Müdürlüğünce görevlendirilecek güvenlik güçlerinin gözetiminde 24 saat süreyle muhafaza edilecektir.
“Sınavın huzur ve güven içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla kurulda alman kararların ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi.
“Nüfus cüzdanlarını kaybeden adaylar sınava alınmayacağından İl Nüfus Müdürlüğünün 14 Mart 2015 Pazar günü 07.00 ile 10.15 saatleri arasında açık tutulması ve sınava giriş belgesi ile bir fotoğrafını yanında getiren adaylara sadece T.C. nüfus cüzdanı verilmesinin sağlanması.
“Adayların sınav yerlerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla, sınavın yapılacağı binalara ek otobüs ve minibüs seferlerinin yapılabilmesi için Kırşehir Belediye Başkanlığı nezdinde girişimlerde bulunulması.
“Sınav yapılacak binalarda sınav günü elektrik ve su kesintisi yapılmaması için gerekli girişimlerde bulunulması.
“Sınav yapılacak binaların bina yöneticileri tarafından hazır hale getirilerek 14 Mart 2015 Cumartesi günü 09.00-17.00 saatleri arasında açık tutulmasının sağlanması.
Sınav Günü Yapılacak İşlemler
“Sınav evrakının muhafaza edildiği ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlüğüne ait depodan (araçtan) sınav yapılacak binalara dağıtımı, sınav günü saat 07.00’den itibaren güvenlik kuvvetlerinin eşliğinde kapalı araçlar içinde yapılması.
“Sınavın başladığı saatten itibaren sınav süresince İl Emniyet Müdürlüğü tarafından sınav yapılacak binaların etrafında her türlü gürültü kirliliğinin engellenmesi ve sınav binası çevresinde trafik düzeninin sağlanması,
“Sınav yapılacak binaların çevresinde Emniyet Müdürlüğü ve Özel Güvenlik Birimi tarafından güvenlik önlemlerinin alınması ve kampus alanında trafik düzeninin sağlanması.
“Sınavın yapılacağı bina ve salonlara, ÖSYM ve Sınav Merkezi Koordinatörlüğü’nce görevlendirilecek görevliler dışında kimsenin alınmaması.
“Adaylar, sınava sadece Sınav Giriş Belgesi ve T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı veya geçerli pasaport ile girebilirler. Bu iki belgenin dışında başka bir belgeyle sınava gelen kişilerin sınav binasına kesinlikle alınmaması.
“Görevlendirme Belgesi ve Sınav Görevli Kartı olmayan kişilerin sınavda görevlendirilmemesi ve sebebi ne olursa olsun sınav binası içine kesinlikle alınmaması.
“Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şekerleme ÖSYM tarafından temin edileceğinden, yiyecek içecek vb. tüketim maddeleri ile sınav salonlarına alınmaması. Adaylar sınava şeffaf şişe içerisinde su getirebileceklerdir.
“Sınav yapılacak binalarda bireysel ve organize kopya çekme eylemlerine karşı adayların başta cep telefonu olmak üzere her türlü iletişim aracı, saat, cüzdan, anahtar, küpe, kolye ve teknik cihazlarla binaya girmelerinin engellenmesi gerektiği, bu amaçla sınav günü sınava girecek adayların girişi esnasında üst aramasının yanı sıra el detektörü ile daha titiz arama yapılması için Emniyet Müdürlüğü’nce yeteri kadar güvenlik görevlisi görevlendirilecek ve bu görevliler saat 08.00’de görevli oldukları binalarda hazır bulunmalarının sağlanması.
Sınav Sonrasında Yapılacak Çalışmalar
“Sınavın bitmesiyle birlikte sınav evrakı aynı görevliler tarafından aynı güvenlik önlemleri çerçevesinde sınav evrakının muhafaza edildiği Sınav Merkezi Koordinatörlüğüne ait depoya teslim edilmesinin sağlanması. Sınav Merkezi Koordinatörü tarafından sınav evrakı nakil aracına konduğu andan itibaren, Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nce oluşturulacak ekip tarafından söz konusu araç il sınırlarını terk edinceye kadar refakat edilmesi.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .