Kırşehir yaban hayatı Çiftçi TV’de

Kırşehir yaban hayatı Çiftçi TV’de

17.02.2015

“Doğaya Saygı” projesi kapsamında etkinlikler gerçekleştiren AS-ÇED tarafından Kırşehir’e davet edilen gezgin Eyüp Hacıoğlu, Kırşehir kırsalında var olan doğal güzelliklerin yanı sıra olumsuzlukları masaya yatıracak…

KISA ADI AS-ÇED (Aquae Saravenas Kırşehir Çevre Ekoloji Eğitim ve Araştırma Derneği) olan Kırşehir Çevre Derneği “Doğaya Saygı” projesi kapsamında 3’üncü etkinliğini 24-25 Mart 2015 tarihleri arasında “Kervansaray Dağlarında, Seyfe Gölü ve Hirfanlı Baraj” Gölünde düzenleyecek.

AS-ÇED hazırladığı 2015 yılı ilk altı ay projesine yönelik yapacağı etkinliklerinden ilkini 26 Ocak 2015 günü yaban hayvanlarına (kuşlar ve yırtıcılar) yem ve yiyecek desteği şeklinde Seyfe Gölü, Kervansaray Dağları ve Hirfanlı sahil bölgesinde gerçekleştirmişti.

20141123_105108 copy
AS-ÇED ikinci etkinliğini 8 Şubat 2015 günü kirliliğe dikkati çekmek için Kervansaray ormanlarında piknikçiler tarafından oluşturulan aşırı kirliliğe yönelik doğada temizlik yaparak tamamladı.
24-25 Şubat 2015 tarihleri arasında Kırşehir Kervansaray dağlarında bölgeye özel (patates ve soğan köklü) endemik tür biteylere yönelik yapılan bitey hırsızlığına ve kaçakçılığına yönelik kamuoyu oluşturmak, dikkatleri bu yöne çekmek, yine Kırşehir kırsalında yaşayan çok önemli kuş türlerinden olan doğa ve çiftçi dostu olarak bilinen, gerçekte de öyle olan yırtıcı kuşlara (kartal, şahin, doğan) yönelik yapılan kuş kaçakçılığı, yumurtalarının ve palazlarının toplanması ve avlanmasına yönelik kamuoyu oluşturmak, dikkatleri bu yöne çekmek, Kırşehir kırsalında yay çizerek kuzeye yönelen mitolojik adı Halys olan Kızılırmak nehrinde oluşan aşırı kirliliğe, kaçak ve yoğun ava karşı mücadele etkisini artırmak, Seyfe Gölü’nü tehdit eden unsurları kamuya yeniden anlatmak gündemde tutmak ve aktarmak amacıyla bir dizi etkinliği AS-ÇED Kırşehir Belediye Başkanlığı, TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Kırşehir Şubesi) Başkanlığı’nın destek ve ortaklıklarıyla yeni etkinlikler yapılacak.

TABEL 214 copy
Bu çalışmaya Kırşehir kırsalını ulusal basın yoluyla dünyaya tanıtmak amacıyla doğaseverlerin yakinen tanıdığı ve severek izledikleri belgesellerin yapımcısı, birçok soruna işaret eden ve doğada hayati idame yöntemlerini anlatan gezgin “ATMACA” Eyüp Hacıoğlu’nun iki günlük bir çalışma için AS-ÇED tarafından Kırşehir’e davet edildiğini belirten AS-ÇED Genel Sekreteri İbrahim Bağ, “Çiftçi TV’de çevre ve doğa programları yapımcısı gezgin “ATMACA” Bu çalışmayla Kırşehir kırsalında var olan doğal güzelliklerin yanı sıra olumsuzlukları masaya yatıracaktır. AS-ÇED 22-27 Mart 2015 tarihleri arasında ‘Doğaya Saygı’ projesi çerçevesinde farkındalığı ve çevre kuruluş çalışmalarında doğaya katkı amacını ortaya koymak için 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde proje kapsamında ‘Doğa Sizi Çağırıyor’ konu başlığı altında tamamı Kırşehir yabanına ait fotoğraf sergisi açacaktır. Hirfanlı baraj gölünü Uzun Ali sahilinden yüzerek Sarı Yahşi sahiline geçecektir. Kendisi iki kayık ve kameralarla izlenecektir. Kervansaray Dağlarının en uç zirvesi olan verici istasyon bölgesinden Karacaören zirvesine kadar tracking gerçekleştirecektir. Seyfe Gölü’nün yaşayan ancak kurutulmuş olan bataklık alanlarının kuşlara ev sahipliği yapamadığını gözler önüne sermek için bölgede çadır kurma. Gece konaklama doğada beslenme ve yabanda yenilebilir türleri anlatacaktır” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .