Kırşehir ve Kaman’a hububat siloları yapılacak

Kırşehir ve Kaman’a hububat siloları yapılacak

06.07.2017

Milletvekili Mikâil Arslan, Kırşehir’i tarım ve hayvancılığın merkezi haline getirmeliyiz”

Kırşehir ve Kaman’a yapılacak olan Hububat (Tahıl) Siloları ile ilgili yer tespiti çalışmalarını sürdürüyor.
Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan Kırşehir ve Kaman’a yapılacak olan Hububat (Tahıl) Siloları ile ilgili yer tespiti çalışmalarına devam edildiğini belirterek, tarım ve hayvancılık şehri olan Kırşehir’in bu alanda yaşadığı sorunların çözümüne katkı sunmaya çalıştıklarını ifade etti.
AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir’in kalkınmasında tarım ve hayvancılığın oldukça önem kazandığını belirterek, “Kırşehir, tarım ve hayvancılık merkezi olmalı. Kaman ve Kırşehir’de hububat siloları ihtiyacı var. Bunun için uygun yerlere bakıyoruz” dedi.
Çiftçilik ve hayvancılık noktasında son yıllarda Kırşehir’de önemli aşamalar kaydettiklerini ifade eden Milletvekili Mikâil Arslan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Kırşehir’i hayvancılık merkezi haline getirmemiz lazım. Tarımcılığın merkezi haline getirmemiz lazım. Yanımızda Kızılırmak var. Kızılırmak’tan yeterince istifade edemiyoruz. Sulu tarım yapamıyoruz. Göletlerimizi yapıyoruz, yağmur yağmadığı zaman göletlerimiz boş kalıyor, sulu tarımda yine sıkıntılar yaşıyoruz. Bir taraftan da orman alanlarımız var, onlardan da yeterince istifade edemiyoruz. Arıcılığı geliştiremiyoruz. Demek ki sulu tarımdan yeterince istifade edemeyen bir pozisyonumuz var. Ama burada köyde yaşayan insanlarımız köylerin şehir merkezine yakın olmasından dolayı köylerimizin bir ayağı şehirde, bir ayağı köyde. Şehir merkezinde yaşayan insanlarımızın da bir ayağı şehirde bir ayağı köyde. Böyle bir avantajımız var. Köylerimiz bize yakın. O yüzden bu avantajı kullanmalıyız. Yani şehirde yaşayan iş adamı, esnaf, tüccar da köyde yatırım yapma eğilimi içerisinde. O yüzden bizim dezavantajlarımızı avantaja dönüştürmemiz lazım. Ayeti Kerime’de şöyle bir ifade var: ‘Her zorlukta bir kolaylık var.’ Bunda anlaşılması gereken şu: Ne kadar dezavantajlı olursanız olun muhakkak bunu avantaja dönüştürebilirsiniz. Yani dezavantajları avantaja dönüştürebiliriz. Olumsuz hususları olumlu hale getirebiliriz. Bunun için girişimci olmak, arayış içinde olmak, yılmamak, bezmemek lazım. Hayvancılığı tarımcılığı önemli hale getirmemiz lazım. Onun için bizim önem vermemiz lazım. Büyük koyun ve keçi sürülerimiz olabilir. Birlik başkanımızla birlikte bu işin geliştirilebilmesi için ne yapmamız konusunu görüşürken dedik ki süt üretimini muhakkak geliştirmemiz lazım. Sütçülük çok önemli. Eğer süt üretimi artırılırsa, sütü satacak yerler bulunursa o zaman süt ürünleri fabrikaları, peynir kurabiliriz. Bunun içinde süt tanklarına soğutma tanklarına ihtiyacımız var. Toplama merkezleri, bölge merkezleri oluşturmamız lazım. Bunun için de para lazım. Bunun için TANAP’a bir proje yaptılar. Takip ediyoruz. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Yani süt toplama tankları kuracağız bölgelere, orada sütler toplanacak. Daha sonra bir merkezde bunlar ayrıca toplanacak, ve bunlar tüketicilere özellikle ihtiyaç sahibi kişilere satılma imkanı elde edeceğiz. Bu koyun ve keçi üretimiyle ilgili de çok büyük bir destek sağlayacağız. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz.”
“ENTEGRE TESİSLERİYLE DE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Milletvekili Mikail Arslan, ilde devam eden entegre tesisleri hakkında açıklamalarda bulunurken şunları söyledi:
“Et entegreyle ilgili çalışmalar da yapıyoruz. Yani yapabilirsek Et ve Süt Kurumu’na entegre et işleme tesisi yaptıracağız. Burada yılda yaklaşık 250 ila 300 bin büyükbaş hayvanın küçükbaş hayvanla beraber kesim yapılıyor. Bunu et süt kurumu vasıtasıyla yapabilirsek son derece önemli bir avantaj sağlayacağız. Yani Kırşehir hayvancılık merkez olacak. Bakın burada hayvancılık borsasıyla ilgili bir çalışma yapıldı. Kalkınma Ajansı ve Borsamızın katkılarıyla. Böyle bir alan oluşturuldu. Modern teknoloji artık kullanabilinecek. Bu önemli bir merkez. Burada tebrik ediyorum ve emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyoruz. İnşallah bu borsamız Kırşehir’i hayvancılığın merkezi haline getirilmesi noktasında önemli bir ivme sağlayacaktır ama et entegre tesisinin muhakkak Kırşehir’e kazandırmamız lazım. Bunu yaparsak hayvancılık daha güzel bir hale gelecek ve çevre illerden de Kırşehir’e bir akım olacaktır diye düşünüyoruz. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz. Gerek iş yurtları kurumu vasıtasıyla gerek özel yatırımcılar vasıtasıyla gerek de bakanlık vasıtasıyla bu konuyu takip ediyoruz. Bunu da yaparsak Kırşehir daha iyi bir noktaya gelecek. Hayvancılığa yatırım yapanlar pişman olmayacaklar. Doğru bir iş üzerinde gidiyorlar. Lütfen ufkunuzu ve hayalinizi arttırın. Yani bundan vazgeçmeyin. Önemli büyük yatırımlar noktasında bunu bir başlangıç kabul edip bununla ilgili yatırımları hızlandıralım. Tarım il müdürlüğümüzü, il özel idaremizi, borsamızı bu konuda baskı altına alın. Taleplerinizi, isteklerinizi bu konuda bize iletiniz. Bu konuyla ilgili hep beraber çalışmalar içerisinde olalım. Bu projeleri inşallah tek tek hayata geçirelim. İnşallah 2017 yılı hayvancılık açısından 2016 yılından daha iyi bir yıl olur. 2018 yılı da bu yıldan daha iyi olur. İşte bunların başlangıcı ve temel atmalarını yapıyoruz. Bunları birlik içerisinde başaracağız.” (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .