Kırşehir üreticisi nohutla kazandı

Kırşehir üreticisi nohutla kazandı

10.08.2017

KIRŞEHİR’DE buğday hasadının ardından yapılan nohutta da üretici istediği verimi elde ederken, nohut üreticisi iyi gelir elde etti. Buğdayda ithalat kararı alınması ve açıklanan fiyatla çiftçinin mağdur edildiği belirtilirken, nohut ekimi yapan Kırşehir çiftçisi elde ettiği gelirle ektiğini biçti. Kırşehir’de ekili arazilerin çoğunluğunun nadasa bırakılması ile kullanılan alanın mevcut alana göre az olduğu ilimiz Kırşehir’de […]

KIRŞEHİR’DE buğday hasadının ardından yapılan nohutta da üretici istediği verimi elde ederken, nohut üreticisi iyi gelir elde etti.
Buğdayda ithalat kararı alınması ve açıklanan fiyatla çiftçinin mağdur edildiği belirtilirken, nohut ekimi yapan Kırşehir çiftçisi elde ettiği gelirle ektiğini biçti.
Kırşehir’de ekili arazilerin çoğunluğunun nadasa bırakılması ile kullanılan alanın mevcut alana göre az olduğu ilimiz Kırşehir’de 300 bin dekarda nohut ekimi yapıldı.
Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, “Türkiye’de nohut ekiminde hemen hemen ön yerlerden, en çok üretim yapan illerden birisiyiz. İlimizde şu anda 300 bin dekarın üzerinde nohut var. Nohutta 150 kilograma yakın bir üretimimiz var. 150 kilogram üretimin şu anda piyasa değeri 5-6 bin lira ve nohutta da çiftçilerimiz bu sene ciddi manada gelir elde ettiler. Bizim tarımımızın eskisi gibi değil artık getirisi olan ürünleri ekiyoruz. Nohut yapıyoruz, bahçe ziraatı yapıyoruz, büyükbaş hayvan besi yapıyoruz. Artık getirisi yüksek olan alternatif ürünleri de değerlendiriyoruz. İlimiz bu minvalde de yenilikçi ve nohutta ciddi manada bir rekoltede bekliyoruz, fiyatta bekliyoruz, gelir de bekliyoruz” dedi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .