Kırşehir, Türkiye’de örnek gösterilecek

Kırşehir, Türkiye’de örnek gösterilecek

01.08.2017

Bisiklet yolları açılıyor… Şehrimizden çevre bilinci kazandırmanın yanı sıra sağlık ve ekonomiye katkı sağlayacak uygulama çileye dönüşen trafiği de rahatlatacak…

Başkan Bahçeci, tüm hemşehrilerini bisiklete binmeye davet etti…

KIRŞEHİR’DE devam eden üst yapı çalışmaları kapsamındaki bisiklet yolları, Türkiye’ye bisiklet kullanımında örnek teşkil edecek bir hizmet olacak.
Şehrimizde Mehmet Ali Altın Bulvarı’nda asfalt, bordür, çevre düzenlemesi ve bisiklet yolu kapsamındaki çalışmalar yoğun bir tempoyla devam ediyor.
Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Mehmet Ali Altın Bulvarı’nı yeni yüzüyle, bisiklet ve yürüyüş yoluyla önümüzdeki günlerde hizmete açacaklarının müjdesini verdi.
Kırşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen bisiklet yolunda Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci deneme sürüşü gerçekleştirdi.
Başkan Bahçeci, “Kaldırım, bisiklet yolu ve peyzajın ilk uygulaması Mehmet Ali Altın Bulvarı’nda devam ediyor, kısa sürede bitirip diğer caddelere geçeceğiz inşallah. Bisiklet yolunda ilk denemeyi de yaptım. İnşallah şehrimizde bisiklet kullanımı Türkiye’de örnek gösterilecek” dedi.
Belediye’ye bisiklet ile gidip-gelmeyi taahhüt eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir’de bisiklet kullanımını arttırarak hem sağlık, hem ekonomi, hem trafik açısından önemli bir adım atılacağını ifade etti.
Şehrimizde artan araç sayısı ve trafikteki sorumsuzluk, kuralsızlık çileye dönüşürken, Kırşehir Belediyesi’nin yapmayı taahhüt ettiği 9 projede toplam 3 bine yakın aracı barındırabilecek otopark ile birlikte yenilenen şehir merkezinde trafik akışı rahatlayacak.
Şehrin yayalaşmasını da bu şekilde gerçekleştireceklerini belirten Başkan Bahçeci, Şehrimiz bisiklet şehri olmakta hızla ilerleyecek. Güzel şehrimizde yaşayan herkesi projemiz bittiğinde bisiklet binmeye davet ediyorum. Vatandaşlarımız da yakın olan yere bisikletle gitsin. Bisiklet demek, sağlık, ekonomi ve çevre demektir. Ülkemizin kazanması demektir” diye konuştu.

Şu anda devam eden bisiklet yolunun kapsamı ile ilgili bilgiler veren Başkan Bahçeci, “Şehre girişten itibaren bisiklet yolu standartlara uygun şekilde 2,5 metre yapılacak. Birinci esasımız bisiklet, ondan sonra yaya, yeşil alan, ondan sonra da araba. Şehri girişte bisiklet yolumuz iki şeritte gidiyor, gidiş-geliş şeklinde 2,40. Bazı yerlerde ayrılacak, bir taraftan gidiş, bir taraftan geliş olacak. Kaldırımın genişliğine ve yolun durumuna göre bunu planlayacağız. Yolumuz hep iki şerit olacak. Uygun yerlere de araba cepleri koyduk. Park olmayacak. Geniş olan yerlerde oturma alanları olacak. Yol kenarındaki ağaçlarımıza dokunmayacağız. Kaldırımlarımız granit ve bazalt olacak. Kavşaklar da değişecek. Bisiklet yolu her yerden gelecek. Komple şehri bisiklet yolu ile birbirine bağlayacağız, bisiklet kullanacağız. Bisiklet parkları da yapacağız. Hem ekonomik açıdan, hem sağlık açısından bisiklet son derece önemli, hep birlikte kullanacağız. Şehrimizde karbonmonoksit oranını düşüreceğiz. Bisiklet yollarının geçişlerini, ışığını ayarlayacağız. Yaya geçişleri dışında geçiş olmayacak. Alışacağız. Bu kadar sık yaya geçişi olmaması lazım” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .