Kırşehir TÜGVA’dan Kudüs’ün işgaline ve ezanın susturulmasına tepki

Kırşehir TÜGVA’dan Kudüs’ün işgaline ve ezanın susturulmasına tepki

16.03.2019

Kırşehir TÜGVA’dan Kudüs’ün işgaline ve ezanın susturulmasına tepki TÜGVA Kırşehir İl temsilciliği bugün Cuma namazının ardından Cacabey Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak Kudüs’ün hukuksuzca işgaline, ezanların susturulmasına sessiz kalmayacaklarını bildirdi.             TÜGVA İl temsilcisi Sergen Özdemir, meydanda toplanan halka yazılı bir açıklamayı okurken, şunları ifade etti: “Rahmetin sağanak olup üzerimize yağdığı bu bereketli günlerde Cenab-ı Hak’tan […]

Kırşehir TÜGVA’dan Kudüs’ün işgaline ve ezanın susturulmasına tepki

TÜGVA Kırşehir İl temsilciliği bugün Cuma namazının ardından Cacabey Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak Kudüs’ün hukuksuzca işgaline, ezanların susturulmasına sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

            TÜGVA İl temsilcisi Sergen Özdemir, meydanda toplanan halka yazılı bir açıklamayı okurken, şunları ifade etti:

“Rahmetin sağanak olup üzerimize yağdığı bu bereketli günlerde Cenab-ı Hak’tan niyazımız, bizi burada olduğu gibi mahşerde, Peygamberimiz Efendimiz’in Sancak-ı Şerifi altında da toplamasıdır. Ezan, göğün ve yerin yegâne hükümranı olan Allah’ın, bu hükümranlığının yeryüzünde ve gökyüzünde günde beş defa ilân edilmesinin adıdır.

Ezan, yani bu İlâhî ilân, muhatabı olan insana, her türlü günlük meşgalesinin en yoğun olduğu anlarda okunarak, bu meşgalelerin yeryüzünün ve gökyüzünün Rabbi olan Allah’a ve onun dinine ne kadar uyduğunu tefekküre zorlayan bir çağrıdır.

“Yine ezan, gayb âlemini de saf saf hakkın huzurunda toplayan; evrene meşruiyet meşk eden; yıldızlara, tohumlara, taşlara, çimenlere, börtü böceğe, sözgelimi mahlûkata; iplerini elinde bulunduran Allah tarafından, ihtiyaç duydukları İlâhî mesajın günde beş defa ulaştırılmasının ta kendisidir.

“Ezan, inananlara, kula kulluk etmeye yeltenmeyi aklının ucundan dahî geçirmeden evvel devreye girerek, haklı oldukları takdirde onlara tüm dünyayı karşılarına alacak gücü bahşeden çağrıdır. Ezan, Mekke’nin, Horasan’ın, Semerkand’ın, Buhara’nın, Bağdat’ın, Irak’ın, Mısır’ın, Suriye’nin, Kosova’nın, Bosna’nın, Endülüs’ün, Gırnata’nın, İstanbul’un ve Kırım’ın fetih müjdecisidir. Ezan, dünyanın her yerinden mazlumların tek silahı, tutsak İhvân’ın özgürlük türküsü; ezan, bu dünyanın çakılı manevî çivisi ve tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde ezana yapılan saygısızlık, bu duygu ve düşüncelerimiz göz önünde bulundurulduğunda açık bir şekilde görüleceği üzere, asla ve kat’â kabul edilebilir değildir. Bu toprakların mayası olan ezanımıza yapılan saygısızlığın anlaşılır bir tarafı yoktur.

“Aynı şekilde; en ufak zerresinde bir acı olduğunda tâ içten hissettiğimiz Mescid-i Aksa’mızda bir vakit ezanın okunmadığını, nefesimizin kesilmesiyle öğrenmiş olduk. Ardından, bebek katili Netanyahu’nun Cumhurbaşkanımız’a “Diktatör” ifadesi ile aşağılık bir şekilde yüklenmesi, öfkemizi körükledi.

“Eli kanlı İsrail Terör Devleti’nin bu pervasız tutumunun diplomatik ve sosyal açılardan karşılığı elbet olacaktır. Bu adımların kararlılıkla atılması hususunda devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz. Gözbebeğimiz Mescid-i Aksa’mızın durumunu da yakından takip ediyor, atılan her bir taşın evvelinde ve sonrasında o ruhu İliklerimize dek hissediyoruz.

“Bu sabah aldığımız bir haberle daha sarsıldık. Yeni Zelanda’daki Al Noor ve Linvvood camilerine Cuma namazı esnasında silahlı saldırı düzenlendiğini ve bu saldırıda çok sayıda şehidimiz ve yaralımız olduğunu öğrendik. 104 yıl önce İngiliz Emperyalizmin uğruna savaştığını bilmeyen Yeni ZelandalIları hiç tanımadıkları Müslümanları öldürsünler diye Çanakkale’ye yığdı. Bugün de Kültür Emperyalizmi islamofobi virüsüyle bütün dünyayı yanlış tanıdıkları İslam’a ve Müslümanlara karşı kışkırtıyor. Biz de Yeni Zelanda’daki hain saldırıyı lanetliyor, İslamofobi’yi mağlup edeceğimizi ilan ediyor, şehitlerimize Allah Teala’dan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumanızın mübarek olmasını diliyor, Allah Teala’dan birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza etmesini niyaz ediyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .