Kırşehir TSO girişimcilere rehber oluyor

Kırşehir TSO girişimcilere rehber oluyor

10.02.2015

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Ahi Evran Üniversitesi ile işbirliğinde hazırladığı ve üçer aylık dönemlerde devam ettireceği Girişimci Güven Endeksi ile mevcut ve potansiyel girişimcilere rehberlik edecek… KIRŞEHİR Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), bir ilke imza atarak Ocak 2015 dönemi itibariyle ilk kez gerçekleştirdiği “Girişimci Güven Endeksi” sonuçlarını açıkladı. Kırşehir TSO Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile […]

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Ahi Evran Üniversitesi ile işbirliğinde hazırladığı ve üçer aylık dönemlerde devam ettireceği Girişimci Güven Endeksi ile mevcut ve potansiyel girişimcilere rehberlik edecek…

KIRŞEHİR Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), bir ilke imza atarak Ocak 2015 dönemi itibariyle ilk kez gerçekleştirdiği “Girişimci Güven Endeksi” sonuçlarını açıkladı.
Kırşehir TSO Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile yönetim kurulu üyelerinin destekleri ve Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kartal Demirgüneş’in katkılarıyla hazırlanan endeksin 3’er aylık dönemler halinde hazırlamaya devam edeceği ve ilimizdeki mevcut ve potansiyel girişimcilere önemli bir rehberlik hizmeti sunmayı amaçladığı belirtildi.
Kırşehir TSO’nun, Ahi Evran Üniversitesi ile işbirliğinde hazırladığı “Girişimci Güven Endeksi” ile ilgili bilgiler veren Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, makroekonomik öngörülerin daha isabetli bir biçimde yapılmasına katkı sağlamak ve böylece Kırşehir iş dünyasının ekonomik faaliyetlerine ilişkin kritik kararlar öncesinde ışık tutabilmeyi amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Girişimci Güven Endeksi, Kırşehir TSO’ya kayıtlı işletme sahipleriyle (girişimcilerle) nicel yöntemlerle görüşülerek, onların mevcut dönem girişim ortamı ile ilgili değerlendirmeleri ve yeni bir girişim kararı içinde olup olmadıkları sorgulanarak hazırlanmaktadır. Girişimcilerin mevcut girişim ortamı ile ilgili görüşleri, ekonominin gidişatı ile ilgili değerlendirmeleri ve yeni girişim yapma kararlarına ilişkin beklentilerine göre hesaplanan endeksin amacı; makroekonomik öngörülerin daha isabetli bir biçimde yapılmasına katkı sağlamak ve böylece, Kırşehir iş dünyasına ekonomik faaliyetlerine ilişkin kritik kararlar öncesinde ışık tutabilmektir.
“Ocak 2015 itibariyle gerçekleştirilen çalışmada, Kırşehir TSO’ya kayıtlı 400 işletme sahibinin, mevcut dönem girişim ortamına ilişkin değerlendirmeleri ve yeni bir girişim kararı içinde olup olmadıkları sorgulanmış ve endeks verilen cevaplara göre hazırlanmıştır. Anket için seçilen firmaların dağılımı meslek grup numaraları dikkate alınarak yapılmıştır. Buna göre anket uygulanan işletme sahiplerinin % 8,35’i tarım ve hayvancılık, % 13,87’si yapı ve inşaat, % 13,31’i gıda perakendeciliği ve toptancılık, % 9,59’u sanayi makineleri, % 7,93’ü odun, kömür satışı ve araç bakımı, % 10,69’u spor malzemeleri ve giyim, % 4,07’si hırdavatçılık, %5,72’si taşımacılık ve nakliyat, % 7,86’sı sigortacılık, % 5,31’i gayrimenkul ve mimarlık, % 6,76’sı temizlik ve teknik servis ve % 6,48’si ise kurs ve konaklama ile bunlara ilişkin sektörlerde faaliyet göstermektedir.
“Ankete katılan işletme sahiplerinin, ‘Ülkenin ve ilimizin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, girişim ortamını nasıl buluyorsunuz’ şeklindeki ilk soruya verdikleri cevap; % 34,6 oranında ‘uygun’ olurken, % 46,5 oranında ise ‘uygun değil’ şeklinde olmuştur. Soruya ‘kararsızım’ şeklinde cevap verenlerin oranı ise % 18,9 olmuştur.
“Ülkenin ve ilimizin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, hâlihazırdaki işletmenizi kurar mıydınız’ sorusuna girişimciler tarafından verilen cevap ise % 39,7 oranında ‘evet’, % 46,4 oranında ‘hayır’ şeklinde gerçekleşmiştir. Bu soruya verilen olumsuz cevap oranı, ilk soruya verilen olumsuz cevap oranı ile neredeyse birebir örtüşmektedir. Soruya ‘kararsızım’ şeklinde cevap verenlerin oranı ise ilk soruya verilen benzer cevap oranına göre azalarak % 13,9 olmuştur.
“Anketin ‘Ülkenin ve ilimizin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, bugün itibariyle yeni bir iş girişiminde bulunur musunuz’ şeklindeki üçüncü ve son sorusuna ise % 35,8 oranında ‘evet’, % 43,8 oranında ‘hayır’ cevabı verilmiştir. Yeni bir iş girişiminde bulunma ya da diğer bir ifadeyle yatırım yapma konusunda kararsızların oranı ise % 20,4 olmuştur.
“Verilen cevaplar ışığında Kırşehir İli için Ocak 2015 dönemine ait Girişimci Güven Endeksi % 91,13 olarak hesaplanmıştır. Endeksin % 100’den büyük olması iktisadi faaliyetlere ilişkin girişimci güveninde iyimser bir duruma işaret ederken, değerin %100’ün altında olması kötümserliği ifade etmektedir. Endeksin değerinin % 100 olması halinde ise girişimci güveninde ne iyimser ne de kötümser bir durum söz konusudur.
“Ocak 2015 dönemine ait girişimci güven endeksinin % 91,13 olması, Kırşehir’de faaliyet gösteren işletmelerin ülkenin ve Kırşehir’in bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiklerinde mevcut girişim ortamı bağlamında kötümser oldukları anlaşılmaktadır. Ayrıca, elde edilen sonuçlardan dönem itibariyle Kırşehirli işadamlarının (girişimcilerin) yeni yatırım yapma konusunda benzer şekilde kötümser bir beklenti içinde oldukları da görülmektedir. Kırşehir İli Girişimci Güven Endeksi önümüzde 3’er aylık dönemlerde de Odamız tarafından düzenli olarak hazırlanacak ve siz değerli üyelerimizin dikkatine sunulacaktır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .