Kırşehir TEMAD’dan yine bir ilk

Kırşehir TEMAD’dan yine bir ilk

30.04.2015

TEMAD Kırşehir Şube Başkanlığı, Anneler Günü’nde 3 anneyi “Ahi Anne” olarak ödüllendirecek…

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Kırşehir Şube Başkanlığı, dinamik sivil toplum kuruluşu olma yolunda yaptığı faaliyetlerini sürdürüyor.

Kırşehir TEMAD, yine bir ilke imza atacak.
TEMAD Kırşehir Şube Başkanı Ahmet Ertunç, sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekerek, Kırşehir’in dinamiği olan TEMAD tarafından yine ilklerin gerçekleştirildiğini söyledi.
Kuruluşundan itibaren birçok sosyal faaliyete imza atan Kırşehir TEMAD’ın Anneler Günü’nde ‘Ahi Anne’ olarak 3 anneye ödül vereceğini açıklayan TEMAD Kırşehir Şube Başkanı Ahmet Ertunç, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek programa tüm Kırşehir halkının davet ederek, şunları kaydetti:
“Türkiye, demokratikleşmenin önemli bir göstergesi olan STK (sivil toplum örgütlenmesi) alanında çok hızlı gelişmelere sahne olmaya başlamıştır. Toplumsal sorumlulukları gönüllü olarak üstlenmeyi hedefleyen vakıf, dernek ve vatandaş girişimleri gibi sivil toplum kuruluşlarının sayıları her geçen gün artmaktadır. Ayrıca bu kuruluşların önemli bir çoğunluğu uluslararası veya merkezi yurtdışında bulunan benzerleri ile ilişki içindedir. Bu örgütler, toplumda sosyal dokuyu koruyan bölgesel özelliklere ve güzelliklere sahip çıkan ve yaşatan kuruluşlardır. Bu örgütler toplum düşüncesinin özgürleşmesine ve siyasi kalitenin yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır. Sivil toplum örgütleri kendi ürettiğini bir başkasına dayatmaz. Eğer bir dayatma olursa bir başka örgüt de kendi üretimini dayatır. Bu bakımdan dayatma sivil toplum kuruluşlarının düşmanıdır. Sivil toplum örgütleri özgür düşünce ve özgür teşebbüsle beslenir. Bu yapılardan dolayı sivil bir gücü temsil etmekte ve üçüncü sektör olarak isimlendirilmektedir. 1984 yılında Özel kanunla kurulan TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) Astsubay statüsü hakkında başarılı çalışmalar yapmış ve çalışan meslektaşlarının hakkını korumuştur. Emekliye ayrılan her sınıftan Astsubaylar, bulunduğu ilde sosyal faaliyetler düzenleyerek, o yerin dinamiği haline gelmiştir.
“TEMAD Kırşehir İl Başkanlığı da, Kırşehir’in dinamiği olmuştur. Mevsimsel işçilerin insan onuruna yakışır şekilde yaşamaları ve çocuklarının eğitimi için, toplu yaşam alanları oluşturmak maksadıyla geçici yerleşim yerleri kurmak için projeler üretmektedir. Avrupa Birliği tarafında finanse edilen bu projeye paydaşlar bularak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışma iradesini göstermiştir. TEMAD Kırşehir İl Başkanlığı kuruluşundan itibaren birçok sosyal faaliyete imza atmıştır. Boztepe yolunda ağaçlandırma çalışması, dar gelirli ailelere gıda yardım, öğrenciler için kırtasiye yardımı, çevre temizliğine dikkat çekmek için temizlik faaliyeti ve daha nice sosyal faaliyetler düzenleyerek Kırşehir’in dinamiği haline gelmiştir.
“Dünya anneler günü kutlamalarında, kadının ve annenin onurunu yükseltmek, kadına yönelik şiddeti, vahşeti ve kıyımı azaltmak, bitirmek ve tarihe gömmek için kolları sıvayarak, bir dizi etkinlik hazırlığına başlamıştır. Anneler günü kutlamalarını Kültür ve Turizm Müdürlüğünün konferans salonunda, Tüm Kırşehirli annelerin katılımıyla, yine bir ilke imza atacaktır. 9 Mayıs 2015 yılı Dünya Anneler Günü’nde ‘Ahi Anne’ olarak 3 anneye ödül verilecektir. Kırşehir’in dinamiği ve öncülüğünü yapan TEMAD İl Başkanlığı olarak Kırşehir kamuoyunu Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün konferans salonuna bekliyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .