Kırşehir tarımı Ziraat Fakültesi ile gelişecek

Kırşehir tarımı Ziraat Fakültesi ile gelişecek

23.03.2015

KIRŞEHİR, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’de gelişen iller arasında yer alırken, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi de bu gelişime katkı sunuyor. Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ile özellikle tahıl üretiminin gelişimini sağlayıcı çalışmalar yapılıyor. Günümüzde üretimden çok tüketim ön plana çıkarken, en önemli gıdalardan birisi olan tahıl üretimi ile birlikte değişen iklimle ekolojik […]

KIRŞEHİR, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’de gelişen iller arasında yer alırken, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi de bu gelişime katkı sunuyor.

Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ile özellikle tahıl üretiminin gelişimini sağlayıcı çalışmalar yapılıyor.
Günümüzde üretimden çok tüketim ön plana çıkarken, en önemli gıdalardan birisi olan tahıl üretimi ile birlikte değişen iklimle ekolojik sisteme uygun ürünleri yetiştirme noktasında önemli bir unsur olan Tarla Bitkileri Bölümü’nün bu açıdan sorumluluğun bilincinde olduğunu ve laboratuvar ortamında bu noktada titiz çalışmalar yürüttüklerini belirten Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Tamer Yavuz, bölüm hakkında bilgiler verdi.

TARLA BİTKİLER BÖLÜMÜ.avi_snapshot_00.07_[2015.03.04_13.43.50] copy
Bilimsel açıdan tüm bilinmesi gereken konuların öğrencilere aktarıldığı ve daha iyi üretim ve daha bilinçli çiftçilik noktasında Tarla Bitkileri Laboratuvarı’nın da kurulduğu Ahi Avran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’ndeki çalışmaları bölgenin ekolojilerine uygun kurak şartlarda yetiştirilebilen ürünler konusunda yoğunlaştırmaya çalıştıklarını belirten Öğretim Üyesi Tamer Yavuz, şunları söyledi:
“Bölümümüzde bir profesör, bir doçent, 3 yardımcı doçent var. Tarla Bitkileri Anabilim Dalı’ndaki tüm bilim dallarında öğretim üyemiz mevcut. Tüm sınıflarda öğrencimiz var. Ayrıca yüksek lisans, doktora programımız var.
“Tarla bitkileri ziraatın temel konularından birisi. Türk tarımını forze eden ana dinamiklerinden birisi tarla bitkileri. Dolayısıyla Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, en temel alanlardan birini oluşturuyor. Biz de ülkenin ve çağın gereklerine uygun genç ziraat mühendisleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Beklentileri karşılayacak, çağın yeniliklerini bilen, geleceği gören, ihtiyaçlara cevap verebilen bireyler yetiştirmeye çalışıyoruz.
“Daha verimli ürünler elde edilmesi açısından bölüm önem taşıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz İç Anadolu Bölgesi tahıl üretimi anlamında çok önemli bir paya sahip. Dolayısıyla son yüzyılın en önemli konularından birisi kuraklık, sıcak problemi. Bu şartlarda üretim yapabilmek, ekolojilere uygun çeşitler geliştirebilmek, ekolojilere uygun tarımsal verim ve üretim elde edebilmek çağımızın en önemli problemlerinden birisi. Tarla bitkileri şu açıdan da önemli, dünya nüfusu ve ülkemiz nüfusu hızla artıyor. İnsan beslenmesindeki en önemli konulardan birisi de tarla bitkileri üretimi, çünkü bitkisel ve hayvansal kaynaklı üretimde insan beslenmesindeki en önemli paya sahip olan alan tarla bitkileridir. Bu açıdan fakültemiz ve bölümümüz sorumluluğunun bilincinde.
“Üçüncü dünya savaşının su yüzünden çıkacağı konusunda öngörüler var. Bu anlamda kuraklık çok önemli bir noktada. Kurak alanlarda üretim yapabilmek çok önemli sürdürülebilirlik açısından. Dolayısıyla biz de bölümümüzdeki çalışmaları bölgenin ekolojilerine uygun kurak şartlarda yetiştirilebilen ürünler konusunda yoğunlaştırmaya çalışıyoruz.

TARLA BİTKİLER BÖLÜMÜ.avi_snapshot_05.06_[2015.03.04_13.41.12] copy
“Tarla Bitkileri Araştırma Laboratuvarımızda, aynı zamanda uygulama derslerini de veriyoruz. Laboratuvarda tarla bitkilerinde yetiştirilen ürünlerin hemen hemen tamamına yönelik temel kalite analizlerini yapabilmekteyiz. Özellikle yem bitkileri ve tahıllar, endüstri bitkileri konusunda, ham protein oranı, ADF, NDF, ham selüloz, ham yağ, kuru madde, venda analizi gibi analizleri çok rahat yapabilmekteyiz. Bu analizler şu anlamda önemli; artık ürettiğiniz ürünün miktarı değil, kalitesi çok ön plana çıkıyor. Elde ettiğiniz yemin, buğdayın, ayçiçeğinin miktarından çok içeriği önemli. Dolayısıyla bu içeriğin belirlenmesi ve mezun olan genç ziraat mühendislerinin bunun bilincinde olması, bu temel analizleri yapabilmeleri laboratuvar ile gerçekleştiriliyor.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .