“Kırşehir Tabiat Parkı çürümeyle mahkûm bırakılıyor”

“Kırşehir Tabiat Parkı çürümeyle mahkûm bırakılıyor”

26.08.2019

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan: “Kırşehir Tabiat Parkı çürümeyle mahkûm bırakılıyor” CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 14 Şubat 2019 tarihinde Kırşehir Belediyesi’ne işletmeciliğini devrettiği yazısının ardından sözleşmesinin hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmesine tepki gösterdi. 19 Ağustos 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması üzerine yazılı bir önerge veren […]


CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan:
“Kırşehir Tabiat Parkı çürümeyle mahkûm bırakılıyor”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 14 Şubat 2019 tarihinde Kırşehir Belediyesi’ne işletmeciliğini devrettiği yazısının ardından sözleşmesinin hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmesine tepki gösterdi.
19 Ağustos 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplaması üzerine yazılı bir önerge veren Milletvekili Metin İlhan, gönderdiği yazıda şunları ifade etti:
“Bakanlığımızın resmi sosyal medya hesabından 14 Şubat 2019 tarihinde de paylaşıldığı üzere ‘Aşıkpaşa Tabiat Parkı’nı Kırşehir Belediye Başkanlığı’na emanet ediyor, işletmecilik hakkını devrediyoruz’ şeklinde de duyurulan Kırşehir Belediyesi ile anlaşılması sonucu devri yapılması beklenen Tabiat Parkı hiçbir gerekçe gösterilmeden ve Kırşehir Belediyesi’nin anlaşma gereği olan bedeli ödemesine rağmen tek taraflı olarak bakanlığınızca iptal edilmiştir. Unutulmamalıdır ki devletin kurumlarının siyasallaşması ve rövanşist yaklaşım göstererek halkı cezalandırması çok tehlikeli ve kabul edilebilir bir durum değildir. Zira Kırşehir daha önce de karşılaştığı bu gibi durumlardan demokrasi mücadelesi ve zaferi ile gereken cevabı vermiştir. Bu bağlamda:
“1. Kırşehir Belediyesi ile sözleşmesi yapılması ve gerekli bedelin belediyece ödenmesine rağmen neden gerekçe gösterilmeden bakanlığınızca bir iptal söz konusu olmuştur?
“2. Bakanlığınızın sözleşmeyi iptal gerekçeleri nelerdir?”
Milletvekili İlhan, açıklamasının devamında “Bir kez daha sormak istiyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kırşehir Belediyesi arasında yapılan anlaşmaya göre Kırşehir Tabiat Parkı Belediyemize devredilecekti. Ancak ne yazık ki milyonlarca liralık yatırım üç alma amacıyla çürümeye mahkûm bırakılıyor. Yazıktır. Kırşehir Bunu hak edecek ne yaptı? Hangi gerekçeyle bakanlık tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetti? En kısa sürede Tabiat Parkı’nın belediyemize devrini talep ediyoruz. Aksi halde Kırşehir’imiz kendisine reva görülen bu uygulamaya demokrasi dersi ile cevap verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Projesi Kırşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve o dönem Orman ve Su işleri bakanlığı tarafından milyonlarca lira harcanarak yapımı tamamlanan içerisinde Kır Lokantası, gözetleme kulesi, spor sahaları ve çok sayıda sosyal ve idari binanın bulunduğu Aşıkpaşa Tabiat parkının Kırşehir Belediyesine devri için sözleşme imzalanmıştı.
31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen yeni Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, parkın devri için gerekli paranın da Tarım ve Orman Bakanlığına yatırıldığını açıklamıştı.
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yaptığı açıklamada böyle bir parkı vatandaşların hizmetine bir an önce sunmak için gereken parayı yatırdıklarını ancak Bakanlığın gerekçesiz olarak anlaşmayı iptal ettiğini bildirdi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .