KIRŞEHİR SİYASETİNDE KADIN ELİ

KIRŞEHİR SİYASETİNDE KADIN ELİ

11.03.2015

Çok uzaklardan bir arkadaşımdan telefon aldım. Hal hatır sorma faslı bittikten sonra arkadaşım aynen şunları söyledi: “Kardeşim Kırşehir’de AK Parti ve MHP’de aday adayı patlaması olmuş, MHP’de iki kadın varmış doğru mu?” dedi. “Evet doğru” dediğimde, “Kırşehir gibi küçük bir Anadolu şehrinde kadın siyasetçiler hem de MHP’den anlaşılır gibi değil” dediği an devreye girerek “Kırşehir’i […]

Çok uzaklardan bir arkadaşımdan telefon aldım. Hal hatır sorma faslı bittikten sonra arkadaşım aynen şunları söyledi:

“Kardeşim Kırşehir’de AK Parti ve MHP’de aday adayı patlaması olmuş, MHP’de iki kadın varmış doğru mu?” dedi. “Evet doğru” dediğimde, “Kırşehir gibi küçük bir Anadolu şehrinde kadın siyasetçiler hem de MHP’den anlaşılır gibi değil” dediği an devreye girerek “Kırşehir’i küçük görme. Kırşehir gibi dediğin vilayet Türk siyasetine yön vermiş, İktidarın gazabına uğrayarak vilayetken ilçe yapılmış, Osmanlı İmparatorluğunun kurulmasında, Anadolu’nun Türkleşmesinde, İslamiyet’in yayılmasında önemli rol oynadığı gibi, Ahilik teşkilatını kurmuş, İlk gök bilimleri medresesini kurmuş, İlk üç Türkçe eser Kırşehir’de yazılmıştır. Kırşehir Evliyalar, Alimler, Alperenler diyarıdır” diyerek gerekli cevabı verdim. “
Telefonu kapattıktan sonra çok gerilere gittim. Yıllar önce Anavatan Partisi Kırşehir Milletvekili olan benim çok sevdiğim elinde yetiştiğim, birlikte çalıştığım, mücadele etiğim Gökhan Maraş ağabeyimin Kültür Bakanı olduğu dönemler ile MHP Kırşehir Milletvekili Profesör Ramazan Mirzaoğlu’nun Devlet Bakanı olduğu dönemlerde Bakanlıkları Kırşehir’e yakıştıramayan ulusal basının allame, entel, dantel, yazarlarının Kırşehir Milletvekillerinin, Anadolu insanının bakanlıklarını eleştirmeleri, Ankara, İstanbul Milletvekilleri varken Anadolu’nun kırsal şehri, küçük vilayeti Kırşehir Milletvekillerine bakanlık mı verilir gibi yazıları aklıma geldi.
Maalesef Kırşehir halen birilerinin gözünde gelişmemiş küçük bir kasaba görünümünde olup, giyinmeyi, konuşmayı, nezaketi, politikayı bilmeyen geri kafalı, cahil insanların olduğu vilayet olarak bilinmektedir.
Oysa bakın siyasi partilerdeki aday adaylarına hepsi birbirinden kıymetli, kariyer sahibi, içlerinde profesörü, doçenti, avukatı, doktoru, mühendisi, yapımcısı, sunucusu, öğretim üyesi, eğitimcisi, bürokratı, siyasetçisi var. En güzeli ise hepsi Kırşehir’in öz ve güzide evladıdır. Belki de diğer illerde bu kadar kariyerli, kültürlü, memleketine hizmet aşkı ile bağlanmış aday adayları yoktur. Bu gurur Kırşehir’indir.
Hal böyle olunca 1954 yılında Kırşehir’i ilçe yaparak ilçelerini başka illere bağlayanlara, Kırşehir’in nüfusunu azaltanlara, milletvekili sayısı azaltanlara sitem etmemek mümkün değil. Kırşehir’in milletvekili sayısı yedi, sekiz tane olsaydı şu an aday adayı olan birbirinden değerli hemşerilerimiz Kırşehir’i temsil etseydi kötü mü olurdu ? O zaman yapılan siyasi hatanın cezasını halen çekmekteyiz. Ben Kırşehirli olarak Kırşehir’i ilçe yapanlara, yatırım yapmayanlara, kalkınmasına, gelişmesine engel olanlara hakkımı helal etmiyorum. Kırşehirlilerinde etmemesini tavsiye ediyorum.
Bu değerli adaylarımız içerisinde telefonla konuştuğum arkadaşımı şaşırtan kadın aday adaylarımıza değinmek istiyorum.
MHP’den Milletvekili aday adayı olan Doçent Dr. Eğitimci Ayfer Şahin ile İktisatçı, Program Yapımcısı ve Sunucu Assiye Yıldırım hanımefendiler Kırşehir’de ilk sayılabilecek örneği göstererek Milletvekili aday adayı olup, siyaset sahnesine çıkmışlardır. Kendilerini kutluyorum.
Kırşehir’in öz evladı olan her iki kadın aday adayı da televizyonlardan ve basından izlediğim kadarıyla; mütevazilikleriyle, gülen yüzleriyle, konuşmalarıyla, kıyafetleriyle, kültürleriyle Kırşehir kadınının Ankara, İstanbul kadınlarından eksiğinin olmadığını hatta fazlalığı olduğu göstermektedirler. İl olarak kadın adaylarımıza, Kırşehir’den kadın siyasetçi olmaz, kadından aday olmaz gibi sığ düşünceleri değiştirdikleri için teşekkür borçluyuz.
Bu nedenle Kırşehir’de faaliyet gösteren kadın örgütlerinin, kadın girişimcilerinin, siyasi partilerin kadın kollarında görev alan kadınlarımızın, çalışan, çalışmayan tüm kadınlarımızın hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan iki kadın aday adayımızı ziyaret ederek Kırşehir kadınları adına teşekkür etmeleri gerekmektedir. Kırşehir kadınının gerici, cahil, elinden hayır şer gelmeyen kadınlar değil aksine muhafazakarlığının yanında eğitimli, kültürlü, girişimci, , memleketine hizmet edecek bilgi, beceri ve cesarete sahip olduklarını göstererek siyaset vitrinine çıkardıkları için şükranlarımızı sunarak onurlandırmalıyız.
Burada iki kadın aday adayımız. Doç. Dr. Eğitimci Ayfer Şahin hanımefendiyle, program yapımcısı Assiye Yıldırım hanımefendiyi tanımadığımı belirteyim. Kimse art niyet aramasın. Kimseyi yönlendirme gibi amacım yok. Kırşehirli gazeteci olarak Kırşehir kadınlarının neler yapabileceklerini ortaya koyarak vitrine çıktıklarından, Kırşehir kadınlarının aynası olduklarından duyduğum memnuniyeti dile getirmek ve teşekkür etmek adına kadın aday adaylarımız için böyle bir yazı yazma gereği duydum. Başka bir amaç ve düşüncem yoktur.
Kendilerini kutluyor, teşekkür ediyor Allah yardımcıları olsun diyorum.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .