Kırşehir Şeker Fabrikası’nı satın alan Tutgu Gıda’nın sahibi Kayserili

Kırşehir Şeker Fabrikası’nı satın alan Tutgu Gıda’nın sahibi Kayserili

11.07.2018

Geçtiğimiz aylarda özelleştirilen Kırşehir Şeker Fabrikasını 330 milyon TL’ye satın alan Tutgu Gıda Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin sahibinin Kayserili İsmail Doğan olduğu bildirildi. İş adamı İsmail Doğan’ın, şirketi Ankara adresli, ancak ev adresi Harman Mahallesi, Talas Kayseri. Kamuoyu, 5 yıldır faaliyette bulunmadığı belirtilen ve iş yeri adresi Ankara, ev adresi ise Talas, Kayseri […]

Geçtiğimiz aylarda özelleştirilen Kırşehir Şeker Fabrikasını 330 milyon TL’ye satın alan Tutgu Gıda Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin sahibinin Kayserili İsmail Doğan olduğu bildirildi.
İş adamı İsmail Doğan’ın, şirketi Ankara adresli, ancak ev adresi Harman Mahallesi, Talas Kayseri. Kamuoyu, 5 yıldır faaliyette bulunmadığı belirtilen ve iş yeri adresi Ankara, ev adresi ise Talas, Kayseri olarak gösterilen şirketin sahibini merak ederken, Doğan, şirketleri ve yaptığı işlerle ilgili 38 Kent TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftçi, kamuoyunca bilinmeyenleri açıkladı.
38 Kent TV’nin gündeme damgasını vuran programı Kent Meydanı’nda, kamuoyunun merak ettiği iş adamı hakkında bilgi veren Çiftçi, Doğan’ın aslen Pınarbaşı-Borandereli olduğunu belirtti.
Çiftçi, İsmail Doğan’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın danışmanı olan yakını emekli Albay Ömer Sertbaş’ın da çok yakın arkadaşı olduğunu ifade etti.
Doğan’ın Nevşehir’deki Nissara AVM’nin sahibi olduğunu da belirten Çiftçi, Kayserili iş adamının ağırlıklı olarak otoyol müteahhitliği yaptığını belirterek, Kayseri başta olmak üzere Nevşehir, Ankara, Konya, Çanakkale gibi illerdeki iş alanları ile ilgili de bilgi verdi.
Çiftçi, “Kayseri Şeker Fabrikası bile Kayserili iş adamının verdiği o teklifi veremedi. İsmail Doğan’ın sahibi olduğu Duygu Mühendislik Kayseri’de Beyazıt Kent firmasının yüklenici firmasıydı. Kayseri’de villa projeleri vardı. Sonrasında ekonomik büyüklüğü nasıl gelişti? Bu merak edilen bir konu. Bu firma normalde yol müteahhitliğine yönelmiş çok ciddi manada yol işleri alan bir firma. Bunun haricinde Atatürk Havalimanı pisti projesi, Çanakkale’de gölet ve sulama kanalı projesi, Kayseri’de yine Megakent, Hava Harp Okulu sinema ve yatakhane yapım işi, bina yenileme projeleri, Erciyes Üniversitesi’nde fakülteler onarım ve yenileme projeleri, Tomarza sağlık ocağı lojman projesine de imza atan Duygu Mühendislik firmasının sahibi İsmail Doğan. 330 Milyon teklif vererek, ihalede Kırşehir Şeker Fabrikasını aldı. Ağırlıklı otoyol müteahhitliğinden gelirleri olan bir isim. Nevşehir’in meydanında bir AVM yapıldı. Nissara AVM’nin sahibi hemşerimiz İsmail Doğan. Kamuoyunda bilinen bir isim olmamasına rağmen aynı zamanda gizli zenginler konumunda biri demek ki. Duygu mühendisliğin yaptığı işler bu büyüklüğü karşılayabilecek donanımda mı? Evet. Hükümet destekli bir isim olmazsa bu kadar büyük işleri alan bir çalışma yapamaz” dedi.
Gazeteci Osman Çiftçi ayrıca, Kayseri Şeker’în alamadığı ihalenin Kayserili bir iş adamında kalmasının da kent adına övünç meselesi olduğunu da belirterek, “İnşallah bundan sonraki süreçte Şeker sektörü için, ülkemiz için hayırlı olur” temennisinde bulundu.
Öte yandan Türkiye kamuoyunda uzun süredir gündemde olan ve bazı çevrelerin tepki gösterdiği 14 Şeker Fabrikasından 2’si düzenlenen ihale ile satıldı. Kayseri Şeker’inde katıldığı ihalede 2 Şeker Fabrikasının sahibi belli oldu.
Satış kararı alınan 14 Şeker Fabrikası’ndan 2’si satıldı. Yapılan ihale ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 2 şeker fabrikası satıldı. Doğuş Çay 335 milyon TL ile Bor Şeker’i, Tutgu Gıda ise 330 milyon TL’ye Kırşehir şeker fabrikasını satın aldı. 11 firmanın yarıştığı ihaleye Kayseri Şeker’de teklif verdi, ancak ihaleyi kazanamadı. Şeker Fabrikalarının satışına karşı çıkan CHP’li vekiller ise ihale salonuna alınmadı. Diğer yandan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne ait Kayseri Şeker Fabrikası, Türkiye Şeker Fabrikası A.Ş.’ye ait özelleştirme kapsamındaki 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir Şeker Fabrikaları için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapmıştı. Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikalarını alamayan Kayseri Şeker’in, geri de kalan ve talip olduğu bir diğer fabrika olan Çorum Şeker Fabrikasını alıp alamayacağı ise merak konusu oldu. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .