Kırşehir seçime hazırlanıyor

Kırşehir seçime hazırlanıyor

28.05.2015

Partiler ve adaylar 7 Haziran seçimlerine 9 gün kala tempo arttırdı…

secim_sandik-jpg20150528115345 copy

7 Haziran’da yapılacak Milletvekili seçimlerinde Kırşehir’de 651 sandıkta 159 bin 380 seçmen sandığa gidecek.
TBMM’nin 25. dönem milletvekillerini seçmeye hazırlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre yurt içinde 53 milyon 765 bin 231, yurt dışında 2 milyon 867 bin 658 seçmen bulunurken, yurtiçinde 172 bin 687 sandıkta oy kullanılacak.
7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde Kırşehir’de 653 sandıkta toplam 159 bin 380 seçmen oy kullanacak.
Kırşehir’de 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Kırşehir Merkez ve ilçeleri olmak üzere toplam 159 bin 380 seçmen sandık başına gidecek.
7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde Kırşehir Merkez’de 303 sandıkta 93 bin 333, Akpınar’da 36 sandıkta 6 bin 48, Boztepe’de 24 sandıkta 4 bin 233, Kaman’da 113 sandıkta 27 bin 448, Mucur’da 80 sandıkta 13 bin 843, Akçakent’te 24 sandıkta 3 bin 217, Çiçekdağı’nda 71 sandıkta 11 bin 258 olmak üzere il genelinde 651 sandıkta 159 bin 380 seçmen oy kullanacak.
10 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye’de 12. Cumhurbaşkanı’nı seçmek için sandık başına giden seçmen sayısı, 159 bin 216 iken, 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde 164 seçmen artışı ile 159 bin 380 seçmen Kırşehir’i temsil edecek vekilini seçecek.
Sanayisi gelişemeyen, ekonomik anlamda gelişme kaydedemeyen, bacasız fabrika olarak nitelendirilen üniversitesinde istenilen ivmenin yakalanamadığı Kırşehir’de öncelikle göçü durduracak, istihdamı artıracak milletvekili istediğine vurgu yapan Kırşehirli seçmen, bu seçimde daha önceki seçimlerde olduğu gibi “aday” değil, “parti”nin ön plana çıktığını ve bu noktada oy kullanacağı sinyalini veriyor.
7 Haziran Pazar günü yapılacak milletvekili seçimine 9 gün kala seçim tarihine kadar 18 yaşını dolduran yurt içinde 1 milyon 47 bin 192, yurt dışında 56 bin 66 yeni seçmen de oy kullanacak.
7 Haziran seçimlerine Kırşehir’de 20 siyasi parti yarışacak. AK Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, DP, DSP, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, MHP, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85 seçim çevresinde, Hak ve Özgürlükler Partisi 75 seçim çevresinde, Merkez Parti 73 seçim çevresinde, LDP 58 seçim çevresinde, DYP ve Yurt Partisi 56 seçim çevresinde, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi 55 seçim çevresinde, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katılacak. Türkiye genelinde 165 bağımsız milletvekili adayı seçime katılacak.
SEÇMEN BİLGİ KAĞITLARI
Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtım işlemi 1 Haziran’da sona erecek. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.
Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Seçmenler, YSK’nın ”www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.
73 MİLYON 988 BİN OY PUSULASI
Oy verme işlemi sırasında YSK tarafından hazırlanan ve “Türkiye Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunan birleşik oy pusulası, filigranlı sarı renkli zarflar ve “Tercih” veya “Evet” mührü kullanılacak.
33 gümrük kapısında kullanılmak üzere 897 bin, yurt dışındaki 112 temsilcilik için 2 milyon 917 bin 200, yurt içindeki pusulalar ve yedekler dahil toplam 73 milyon 988 bin 955 oy pusulası bastırılacak.
OY VERME SAATLERİ
Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Saat 17.00’ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.
PROPAGANDA SERBESTLİĞİ VE BAZI SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) hazırladığı seçim takvimi kapsamında, 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları da dün başladı.
Buna göre, propaganda serbestliği, oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona erecek.
Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.
Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü ya da yazılı mesaj gönderebilecek.
ANKET YAYINLAMAK YASAK
Oy verme gününden önceki on günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin, adayın lehinde veya aleyhinde, vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.
Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak. Bu madde hükümlerine göre yapılacak propagandaların ve yayınların ilkeleri Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.
TÖRENLERE AİT YASAKLAR
Dünden itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanununa tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.
Aynı süre içinde Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. Başbakan ve Bakanlar seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olacak. Ayrıca bu süre içinde Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasına dair yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.
SEÇİM TAKVİMİ
Seçim takvimine göre bundan sonraki süreç, şöyle işleyecek:

31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.
1 Haziran: Seçmen bilgi kâğıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.
6 Haziran: Saat 18.00’de seçim propagandası sona erecek.
7 Haziran: Oy verme günü.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

MUSTAFA CAVDAR

AK PARTI ( AKP ) gerceklerI..
Vicdaninin sesini dinle, gercekleri gor ve oyunu muhasebesini yaptikdan sonra istedigin partiye ver!
Seref ve hasiyetini Oslo’ da eli sehit kanli teror orgutuyle gizli kapilar ardin da vatana ihanet masasinda ki toplanti da kaybedenlerin, teror orgutune yardim ve yataklik yapan Barzani’ yi seref misafiri olarak agirlayanlarin, Diyarbakir’ i Kurdistanin bas sehri olarak tanimlayanlarin, Turkiye de domuz eti satisini serbest birakanlarin, milli hazineyi yagmalayip soyanlarin, rusvet ve yolsuzluklar icin Reza Sarraf’ in altina yatanlarin, faiz lobisine teslim olanlarin, onlarin istekleri dogrultusun da ekonomiyi yonlendirenlerin, Kutsal dinimizi siyasi cikarlarina alet edenlerin, kutsal kitabimizla bakara makara diye alay edip dalga gecenlerin, milliyetcilik, vatanseverligini ve muslumanligini sizlerin takdirine birakiyorum.
Aziz Turk milleti artik uyanmistir! AK haramilerin yalanlarni ac baliklar gibi yutmuyor!
7 Haziran secimlerin de rusvet ve yolsuzluklarla hazineyi soyan, eli sehit kanli teror orgutuyle gorusmeler yapan ve tavizler veren AK haramilere gereken cevabi verecek ve siyaset mezarligina gomecektir.
Aziz Turk milleti AK haramilere degil! Milli ve manevi degerlerine sahip çık!
Dik baş, tok karın, mutlu yarın için oylarimiz MHP’ ye! 🙂
Milli devlet guclu iktidar, MHP ile gerceklesecektir! 🙂
Hak, hukuk, adalet, Milliyetci Hareket! 🙂

30.05.2015, 12:43

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .