Kırşehir Şairler Antolojisi kitaplaştırıldı

Kırşehir Şairler Antolojisi kitaplaştırıldı

07.01.2019

Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD) Başkanı Veysel Turgut, Kırşehirli şairlerin yazdıkları şiirleri “Gönül Dağı” ismini verdikleri antoloji hazırlayarak kitaplaştırdıklarını söyledi. KIYŞAD Başkanı Turgut, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Kırşehir Şairleri Antolojisi “Gönül Dağı” kitabı için tanıtım toplantısı düzenledi. Burada yaptığı konuşmada Turgut, 62 şairin katılımıyla antoloji kitabını oluşturduklarını dile getirdi. Kırşehir ve Türkiye’nin […]

Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD) Başkanı Veysel Turgut, Kırşehirli şairlerin yazdıkları şiirleri “Gönül Dağı” ismini verdikleri antoloji hazırlayarak kitaplaştırdıklarını söyledi.
KIYŞAD Başkanı Turgut, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Kırşehir Şairleri Antolojisi “Gönül Dağı” kitabı için tanıtım toplantısı düzenledi.
Burada yaptığı konuşmada Turgut, 62 şairin katılımıyla antoloji kitabını oluşturduklarını dile getirdi.
Kırşehir ve Türkiye’nin çeşitli illerindeki etkinliklerde şairlerin yazdıkları eserleri seslendirerek, geleneği devam ettirdiklerini vurgulayan Turgut, şunları kaydetti:
“Ülkemizde ve bütün dünyada terörün olmadığı, savaşların yapılmadığı, Ortadoğu’da ve Doğu Türkistan’da katliamların sona erdiği, sevgi ve saygının egemen olduğu, barış ve huzur içerisinde geçen bir yıl olmasını ümit ve temenni ediyorum.
“Bize her ay ve gerektiği zaman bu güzel toplantı salonunu ve gösteri salonlarını tanzim eden Sayın Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’ye ve Başkan yardımcısı Sayın Emre Şahinci’ye teşekkür ederek toplantımıza başlamak istiyorum.
2011 Yılında kurulan derneğimizin kurucu üyelerine, bizden önceki Zübeyde Gökbulut ve İsa Erdoğan başkanlara ve yönetimlerine de teşekkür ediyorum.
KIYŞAD kurulduğu günden bu güne çok önemli etkinliklere imza atmıştır. Yeni yönetim olarak bizde onların açtığı çığırda hızla yürümeye devam ediyoruz.
“Her yıl yapılan şiir şölenlerinin yanı sıra dernek üyelerimizin en önemli beklentilerinden biri de KIYŞAD adına bir antolojinin çıkarılmasıydı. Hemen hemen her ay yapılan toplantılarımızda üye arkadaşlar bu konuyu dile getiriyorlar ancak iş maliyete gelince maalesef bütün çabalar boşa çıkıyordu. Yeni yönetim olarak bu antolojiyi her neye mal olursa olsun çıkarmaya karar vermiştik ve ücretini nasıl karşılayacağımıza bir çözüm arıyorduk. Öyle bir an oldu ki kısmet ayağımıza geldi. Bir arkadaşımızın girişimi ve bir diğer arkadaşımızın da ona desteğiyle il ticaret müdürümüz ve milletvekilimiz derneğimizi ziyarete geldiler. Şiirler okundu, türküler söylendi ve bu tablo çok hoşlarına gitti. Böyle derneğin olduğunu bilmediklerini bundan sonra ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söz verdiler.
Daha sonra 31. Ahi Evran Anma Etkinlikleri Çalıştayına katıldım ve bu yıl ki etkinliklerde Kırşehir Şairleri ve Ozanları olarak biz de yer almak istediğimizi bildirdim. Sonunda bu etkinlikte yer aldık ve antolojinin maddi yönünün halletmiş olduk. Bu yolun açılmasına sebep olan arkadaşımız Derviş Ekim ve Hikmet Şentürk arkadaşlarımıza hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Bugün burada antolojimizin tanıtımını ve dağıtımını yapacağız.
“Gönül Dağı Kırşehir Şairler Antolojisi’nde yirmi dokuzu (29) Kıyşad üyesi, otuz üçü (33) yurdumuzun çeşitli illerinde yaşayan Kırşehirli toplam atmış iki (62) şair yer almıştır.
“Bu antolojinin içinde atmış iki (62) şairin duyguları, düşünceleri, Vatan, Millet, Bayrak, Kırşehir ve Kırşehir Büyükleri sevgisi ilmik ilmik işlenmiştir.
Antolojinin adı, ön ve arka kapak kompozisyonları büyük bir titizlikle Kırşehir’i anlatan isim ve resimlerden oluşmuştur. Antolojinin adı: Büyük Üstad Neşet Ertaş’ın unutulmaz eseri “ Gönül Dağı” türküsünden esinlenerek belirlenmiştir. Ön kapakta KIYŞAD kaidesi üzerine Kırşehir Alperenlerinden Ahi Evran-ı Veli’nin resmi, yine kapağın alt tarafında ön ve arka kapağı kapsayacak şekilde Kesik Köprü resmi, arka kapakta Ahi Evran Veli ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bundan sonra çıkaracağımız antolojilerimizde Kırşehir Büyüklerimizi tanıtmaya devam edeceğiz.
“Böylece KIYŞAD olarak antolojilerimizi sadece şiirlerin yayınlanması için değil ilimizde yetişmiş büyüklerimizi de tanıtıp Kırşehir Kültürüne hizmet etmeyi kendimize bir görev olarak kabul ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız bütün etkinliklerde asıl amacımız Kırşehir ve Kırşehir Kültürünü tanıtmak olacaktır. 7. Uluslar Arası Âşık Paşa Şiir şöleninde maddi ve manevi destekleriyle yanımızda olan Sayın Valimiz İbrahim Akın’a, Sayın Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’ye, Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz Sayın Vatan Karakaya’ya, televizyon ve gazetelerinde etkinliklerimize önem verip büyük yer ayıran basın kuruluşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.”
Katılımcılara, “Gönül Dağı” kitabı hediye edilirken, antolojinin içinde 62 şairin duyguları, hisleri, vatan, millet, bayrak, Kırşehir ve memleket büyüklerine olan sevgileri işleniyor. Antoloji kitabı oluşturulurken özellikle Kırşehir’i anlatan görseller seçildi. Büyük Usta Neşet Ertaş’ın unutulmaz eseri ‘Gönül Dağı’ türküsünden esinlenilerek kitabın ismi oluşturuldu. HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .