Kırşehir Sağlıkta müdürlük muamması!

Kırşehir Sağlıkta müdürlük muamması!

30.10.2017

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlikleri kaldırılıyor, Sağlık Müdürlüğü güçlendiriliyor

Hükümetin sağlık sistemini sil baştan yenileme kararı almasının ardından Kırşehir’deki Kamu Hastaneleri Birliği başta olmak üzere bir çok birim Sağlık Müdürlüğü çatısı altında toplanacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sağlık sistemi değişiyor. Hükümetin 2011 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile hayata geçirdiği ve sağlıkta yeni dönem olarak sunduğu yapı tamamen değişiyor. İllerde sağlık kurumları için oluşturulan üçlü yönetim yapısı, 6 yıl sonra yeniden eski sisteme dönecek. Hazırlanan son KHK’yla, ‘sağlıkta tek çatı’ oluşturulacak. Gerekçe ise artan bürokrasi ve kadrolaşma.
2011 Kasım ayında, ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ kapsamında 81 ilde Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreterliği kuruldu. Ayrıca Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri ile 3 farklı yönetim yapısı planlandı. 81 ilde en üst yönetici olarak KHB Genel Sekreterlikleri oluşturuldu. Kamu hastaneleri yönetimi ve satın almalarında, en güçlü isim olan KHB Genel Sekreterlikleri, sistem kurulduğunda yüksek ücretle tercih edilen makamlar oldu. Ayrıca bu yapının merkez ve taşra teşkilatları için yüzlerce yönetici kadrosu oluşturuldu.
ÇOK SAYIDA BÜROKRAT
Aynı düzenlemeyle, illerdeki, Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri de ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinden sorumlu yapılar olarak hayata geçirildi. Bu birimlerde, ana çocuk sağlığı, bulaşıcı hastalıklar, çevre sağlığı, verem savaş dispanserleri, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri gibi hizmetlerden sorumlu kılındı. Sağlıkta daha hızlı ve verimli çalışma amacıyla yapılan bu düzenleme, yeni kadrolar açılması dışında, beklenen sonucu vermedi.
İllerde sağlıkla ilgili yönetim, üç başlı oldu. Üç kurum arasında koordinasyon sorunu yaşandı ve yetki karmaşası ortaya çıktı. Yaratılan bürokrasi, hizmetlerde gecikme oluşturdu. Ayrıca, yeni oluşturulan kadroların, bazı grup ve cemaatler tarafından kadrolaşma amacıyla kullanıldığı öne sürüldü. O dönem, eleştirilen bu yapının işlemediği 6 yıl sonra görüldü.
İktidar, yaşanan sorunların ardından bu sistemi, eskisine benzer bir yapıya dönüştürmek için kolları sıvadı. Mehmet Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanı olduğu dönemde, ‘sağlıkta tek çatıya dönüş’ olarak açıklanan yasa çalışması, aylarca bekledi. Bakanlar Kurulu aşamasına kadar gelen ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun imzalamasının ardından, TBMM’ye gönderilmesi beklenen yasa tasarısı, Davutoğlu’nun görevden ayrılmasına neden olan olağanüstü kongre süreciyle askıda kaldı.
Geçtiğimiz günlerde konu yeniden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a iletildi, Erdoğan, yerelde yaşanan sağlık sorunlarının giderilmesi için çalışma yaptırdı. Erdoğan, illerde yeniden sağlıkta tek çatı yönetimine geçilmesi için talimat verdi ve bu düzenlemenin çıkartılacak ilk kanun hükmünde kararnameye konulmasını istedi. Yapılan çalışmaya göre, illerde sağlık yönetimi eskisine benzer bir yöntemle, “il sağlık müdürü, kamu hastanelerinden sorumlu il sağlık müdür yardımcısı ve halk sağlığından sorumlu il sağlık müdür yardımcısı” şeklinde yeniden yapılandırılacak. Bu düzenlemeyle yetki ve görevlendirmeler de yeniden tanımlanacak.
Sağlıkta böylesine önemli bir değişimin ardından Kırşehir’de herkesin kafasındaki ilk soru Sağlık Müdürlüğü’ne kimin atanacağı oluyor.
Kısa bir süre önce Kırşehir Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine atanan Dr. Suat Türkoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş, Kırşehir Devlet Hastanesi yöneticileri Dr. Halim Koçpınar, Dr. Sadettin Doğangün ile görevli doktorlardan Mehmet Yetkiner ve Ağrı Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Bulut’un Kırşehir Sağlık Müdürlüğü için talepte bulundukları öğrenildi.
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın Türkiye’de 35 ilde Sağlık Müdürlüğü için ismi geçenleri Ankara’ya davet ettiği ve bu davet çerçevesinde halen Kırşehir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri olarak görev yapan Dr. Suat Türkoğlu’nun da gittiği öğrenildi. Ankara’ya çağrılan illerden 20’sinin sözleşme imzalanarak Sağlık Müdürü olarak atamaları yapılırken, Kırşehir’in atanmaması dikkat çekti.
Kırşehirliler ve özellikle doktor ve sağlık çalışanları, sağlıktaki bu büyük değişimin altından kalkacak ismin Kırşehir’i, sağlık kuruluşlarını tanıyan ve sorunlarını çok iyi bilen birisinin olması gerektiğini belirttiler.
Bu konuda Kırşehir milletvekillerine önemli bir görev düştüğünü belirten Kırşehirliler, “İki milletvekilimiz yeni baştan oluşacak Sağlık Müdürlüğü’ne atanacak kişiyi çok iyi belirlemeli ve ona göre karar vermeli. Kırşehir’i tanımayan, sağlık kuruluşlarını bilmeyen, sağlıkta yaşanan sorunlardan bihaber birilerini bu göreve atarsa Kırşehir’e büyük zarar verir. Bunun için çok iyi araştırmalı ve buna göre atamasının yapılmasını sağlamalı. Bunun dışında yapılacak bir atamayla işbaşına gelecek kişilerin Kırşehir’i ve sorunlarını tespit etmesi için geçecek uzun süre Kırşehir’deki sağlık sorunlarının artmasına, hatta içinden çıkılmaz bir hale gelmesine neden olacaktır” diye konuştular. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .