Kırşehir, Sağlıklı Yaşam’da iddialı

Kırşehir, Sağlıklı Yaşam’da iddialı

26.01.2015

2014 yılında başlatılan ve her hafta sonu gerçekleştirilen “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü” 2015 yılında da gerçekleştirilecek… KIRŞEHİR’DE her hafta bir kamu kurum ve kuruluşun Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirdiği “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü” 2015 yılında da gerçekleştiriliyor. 2014 yılında her hafta Cumartesi günü yapılan yürüyüşler, 2015 yılında da yapılacak ve […]

2014 yılında başlatılan ve her hafta sonu gerçekleştirilen “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü” 2015 yılında da gerçekleştirilecek…
KIRŞEHİR’DE her hafta bir kamu kurum ve kuruluşun Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirdiği “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü” 2015 yılında da gerçekleştiriliyor.
2014 yılında her hafta Cumartesi günü yapılan yürüyüşler, 2015 yılında da yapılacak ve hareketli yaşamın önemine dikkat çekilecek.
Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürütülüyor.
Program çerçevesinde 2014 yılı “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” olarak belirlenmiş ve bu kapsamda yürüyüşler gerçekleştirilmişti. 2015 yılında da fiziksel hareketsizliğin azaltılmasına yönelik Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 24 Ocak Cumartesi günü Kent Parkta ”Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü” temalı etkinlik gerçekleştirildi.

 

HALK SAĞLIĞI YÜRÜYÜŞ.

Hareketsiz yaşamın birçok hastalığın oluşmasında etken olduğuna dikkat çekerek, haftada en az 3 gün ve en az yarım saat yürüyüş yapılması gerektiğini hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Dünyadaki birçok kronik hastalığın sebebi hareketsiz yaşamdır. Hareketsiz yaşam kalp-damar hastalıklarını, hipertansiyonu, kronik akciğer hastalıklarını, şeker gibi birçok rahatsızlığı tetikliyor. Sanayileşmeyle toplumumuzda daha çok araçlar kullanılmakta, otomobiller tercih edilmektedir. Yine çalışma hayatı daha çok oturarak büro memurluğu şeklinde olduğundan hareketsiz hayat gün geçtikçe kendisini daha çok hissettirmektedir. İnsanlarımız daha obez olmakta, bel çevrelerinde geçmiş yıllara göre 1-2 santim daha genişlemiş durumda. Bu nedenle Sağlık Bakanlığımızın başlattığı ve toplumda farkındalık yaratmak için çabaladığı, 2014 yılının başından beri yaptığımız organizasyonları 2015 yılında da devam ettireceğiz” dedi.
Yürüyüşe destek veren Kırşehirlilere teşekkür eden Bekir Demirbaş, “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerimize 2015 yılı içerisinde de devam etmekteyiz. Bilindiği üzere hareket bütün kronik hastalıklarda kanser gibi bütün hastalıkların önüne geçmesinde çok önemli. Hem sağlıklı beslenme, hem de hareket birçok hastalığın önüne geçmekte. Kronik akciğer hastalığı, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların, meme kanseri, kolon kanseri ve diğer birçok kanser türüne karşı da hareketli hayat ve sağlıklı beslenme bunları önlemede önemli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Bu kapsamda toplumumuza hareket alışkanlığını kazandırmak, hem sağlıklı beslenmeye, hem de harekete vurgu yapmak için 2015 yılında da her hafta sonları bu şekilde yürüyüşlerimizi Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığımızın 16-18 Ocak tarihleri arasında Antalya’da çalıştayı oldu, koordinasyon toplantıları yapıldı. Orada da bu konu yine gündeme geldi ve Sağlık Bakanımızla beraber geçen hafta Antalya’da yürümüştük. İlimizde de bu yürüyüşleri gerçekleştirmekteyiz. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve Kırşehir Sağlık Meslek Lisesi Müdürümüzün katılımıyla yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Yürüyüşümüze katılan hem personelimize, hem Sağlık Meslek Lisesi’ne, hem değerli basın mensupları ile vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .