KIRŞEHİR REMSCHEID İLE KARDEŞ ŞEHİR OLDU

KIRŞEHİR REMSCHEID İLE KARDEŞ ŞEHİR OLDU

11.02.2015

Kırşehir Belediyesi Almanya’nın kuzeybatısında, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Düsseldorf iline bağlı Remscheid Belediyesi ile kardeş şehir oldu. 06.06.2005 tarih ve 7 nolu belediye meclis kararı ile başlayan görüşmeler Remchied Belediyesi’nin 03.04.2014 tarihli Meclis kararıyla bu noktaya gelmiş ve 10 Şubat Salı günü Ağalar Konağı’nda düzenlenen törenle resmiyet kazandı. Protokol törenine Kırşehir Belediyesi Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir […]

belediye protokol
Kırşehir Belediyesi Almanya’nın kuzeybatısında, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Düsseldorf iline bağlı Remscheid Belediyesi ile kardeş şehir oldu.
06.06.2005 tarih ve 7 nolu belediye meclis kararı ile başlayan görüşmeler Remchied Belediyesi’nin 03.04.2014 tarihli Meclis kararıyla bu noktaya gelmiş ve 10 Şubat Salı günü Ağalar Konağı’nda düzenlenen törenle resmiyet kazandı.
Protokol törenine Kırşehir Belediyesi Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Kırşehir Belediyesi Meclis üyeleri ile Remscheid Ana Kent Belediye Başkanı Burkhard Mast Weisz, Belediye Meclis üyeleri, Kırşehir Remscheid Dostluk Derneği Başkanı Hartmut Demski, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Dalgalı ve Remscheid Belediyesi Göçmenler Entegrasyon Komisyonu Başkanı Erden Ankay-nachtwein katıldı.
Bu kardeş şehir mutabakatı ile iki şehir arasındaki yakın dostluk ilişkilerini, iki şehrin halklarının yararına geliştirmeye ve devam ettirmeyi amaçladığının altını çizen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde, iki şehir insanları arasında gerçekleştirilecek karşılıklı buluşmalar, sanayi, ticaret, hizmet sektörü, sosyal ve sağlık hizmetleri alanlarında yapılacak tüm etkinliklerin mevcut olan tüm olanaklar dâhilinde geliştirilmesi hedeflenmektedir. Almanya bizim için Türklerin yoğun yaşadığı bir şehir olmasından dolayı önemli bir ülkedir. Ayrıca Remscheid’da da Kırşehirliler yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Bu protokolün kağıtta kalmayarak her alanda ilişkilerin güçleneceğini düşünüyorum. Sivil toplum örgütlerimiz, okullarımız, üniversitemiz ve esnaflarımız protokol sayesinde Almanya ile daha fazla ilişki içerisini gireceğini düşünüyorum. Protokolün her iki şehir içinde hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Remscheid Ana Kent Belediye Başkanı Burkhard Mast Weisz konuşmasında, Kırşehir’de olmaktan ve bu protokolü imzalamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek protokol sayesinde iki ülke ve iki şehir arasında ilişkilerin daha da güçleneceğini ve iki şehrin birbirine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

belediye protokol2
Ayrıca şehirler arasındaki ilişkilerin daha güçlü olması amacıyla Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Tahsin Üçgül’ün yürüttüğü “Kırşehir Remscheid Dostluk Derneği” de 5 Kasım 2014 tarihinde kurulurken, dernek vasıtasıyla iki şehir ve bu şehirlerde yaşayan insanlar arasında rahat ilişki kurmayı ve bu ilişkileri geliştirmeyi amaçlanıyor.
4 gün boyunca Kırşehir’de bulunacak konuklar Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Kent Konseyi, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Sanatkârlar Odası, Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi, Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi Merkezi, Petlas, Meyve Sebze Kurutma Tesisi, İlci Tarım İşletmesi ve Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ziyaret edecekler.

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .