KIRŞEHİR-REİMSHAİD DOSTLUK DERNEĞİ KURULDU

KIRŞEHİR-REİMSHAİD DOSTLUK DERNEĞİ KURULDU

23.02.2015

Reimshaid ile Kırşehir arasında eğitim, turizm, sanayi ve kültürel alanda ortak çalışmalar yapılacak…
Tahsin Üçgül: “Kültürlerimizi tanıma noktasında ortak çalışmalar yapacağız”

KIRŞEHİR Belediyesi ile Almanya’nın Reimshaid Belediyesi “Kardeş Şehir” olurken, Kırşehir’de Kırşehir-Reimshaid Dostluk Derneği de kuruldu.

Reimshaid kentinde 2008 yılında kurulan Reimshaid-Kırşehir Dostluk Derneği, Kırşehir’de de kuruldu.
Derneğin Başkanlığı’na yapılan genel kurulla Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül getirildi.
Reimshaid-Kırşehir Dostluk Derneği’nin kuruluşu ile ilgili haber ekibimize bilgiler veren Tahsin Üçgül, eğitim, turizm ve sanayi alanının yanı sıra kültürleri tanıma açısından ortak çalışmalar yapacaklarını açıkladı.
Reimshaid-Kırşehir Dostluk Derneği’nin Kırşehir için faydalı olacağını belirten Tahsin Üçgül, şöyle konuştu:
“Kırşehir ile Reimshaid arasında Belediye Başkanları düzeyinde bir protokol imzalandı ve kardeş şehir olarak ilan edildiler. Ancak bu kardeş şehir protokolünden önce Reimshaid’da 2008 yılında kurulmuş bir Reimshaid-Kırşehir Dostluk Derneği var. Biz Kırşehir’de de Ekim ayında kurduk. Genel kurulunu da yaptık ve Başkanlığına da ben getirildim. Amacımız oradaki Dostluk Derneği’ne karşılık Kırşehir’de de Reimshaid Dostluk Derneği oluşturulması. Bundan sonra Belediye Başkanları düzeyinde değil de, dostluk dernekleri aracılığıyla Kırşehir ile Raimshaid arasında ortak birtakım faaliyetlerde bulunmak, iki şehri daha iyi yakınlaştırmak, iki şehrin değerlerini iki şehir açısından doğru kullanmak amacımız var.
“Burada yaptığımız toplantılarda Reimshaid Dernek Başkanı ile yapılan toplantılarda 2008’den bugüne kadar Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi ile bir protokolleri olduğunu ve orada öğrenci değişimi yaptıklarını ilettiler. Ancak bu tarihten sonra kesinlikle dernek olarak bizi muhatap alacaklarını belirttiler. Bizde bu okula ilave diğer okulların da bundan yararlanması ile ilgili bir görüşme yaptık. Onlar da çok olumlu karşıladılar. Bu arada Reimshaid şehri, bizim şehrimize göre sanayi ve teknoloji alanında çok ileri bir şehir olduğunu illettiler bize. Ağustos ayında mutlaka beni oraya beklediklerini ve şehrin değerlerini daha yakından tanımam için gelmemi istediler. Ben de kendilerine bir söz verdim. Belediye Başkanımız ile birlikte Ağustos ayında gideceğiz.
“Bana iletilen Reimshaid şehrinin endüstriyel anlamda çok ileri düzeyde olduğu idi. Biz de Dernek Başkanı ile şöyle bir karar aldık; eğer bunu uygulayabilirsek çok iyi olacak. Bizim teknik liselerimiz var, ama pratik eğitim anlamında ve yüksek teknolojiyi tanıma anlamında sıkıntılar var. Onları 3 ay oraya götürerek oradaki torna tezgahlarını, CNC tezgahlarını daha iyi tanımaları, kullanmaları ve buraya geldiklerinde iş imkanlarından daha fazla yararlanması amacıyla böyle bir çalışmanın içerisine girmeyi düşünüyoruz. Ayrıca Kırşehir’de Terme kaplıcamız var. Terme kaplıcamızın bulunması Alman profesör tarafından oluyor, ama biz maalesef hâlâ Almanya’da bu kaplıcalarımızı yeteri kadar tanıtamadık. Onlarla yaptığım görüşmede bu işe zaten çok sıcak baktıklarını, eğer iyi tanıtırsak Almanya’dan turist getireceklerine dair söz verdiler.
“Diğer kültürel değerlerimizin tanıtılması, Kapadokya’ya çok yakın olmamız onların çok ilgisini çekiyor. Bu açıdan da çalışmalar yapmak istiyoruz. Turizm alanında ciddi çalışmalar yapmak istiyoruz. Öğrenci değişimi konusunda ciddi çalışmalar yapmak istiyoruz. Ayrıca kadın derneklerimizi tanıştıralım, kadınlarımızın oradaki faaliyetleri görmesi anlamında çalışma yapmak istiyoruz. Onlar da bu işe çok sıcak bakıyorlar. Gençlik Meclislerimizi tanıştıralım istiyoruz.
“İki kültür arasında, bizim oradaki insanlarımızda Alman insanları arasında maalesef kültür anlamında farklılık, yaşama anlamında farklılık var. Almanların bizim kültürümüzü daha yakından tanımaları, bizim de onların kültürünü yakından tanımamız anlamında gençlik ve kadın meclislerimizle ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Dernek Başkanı ile bu şekilde bir sözleştik, anlaştık. İnşallah bu dernek Kırşehir içinde faydalı olur diye düşünüyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .