Kırşehir Polis Eğitim Merkezi’nde Çanakkale Şehitleri unutulmadı

Kırşehir Polis Eğitim Merkezi’nde Çanakkale Şehitleri unutulmadı

20.03.2015

Vali Necati Şentürk, törende yaptığı konuşmada, “Siz gibi gençler olduğu müddetçe bir daha Çanakkale’ye gelecek cesareti gösteremezler. Düşman bir daha o topraklara basamaz. Hepinizi alınlarınızdan öpüyorum”
Kırşehir Polis Eğitim Merkezi Müdürü Kasım Varol,
“Çanakkale şiirdir, kültürdür bir ruhtur. Bu ruhu yaşatacağız”

18 MART Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) düzenlenen törenle gerçekleşti.

Türk milletinin vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda neleri başarabileceği ve gerektiğinde nelerin üstesinden gelebileceğinin en güzel kanıtı olan Çanakkale Savaşı’nın 100. yıldönümünü gururla kutlanırken, Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde de bir anma programı gerçekleştirildi.
Törene, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Polis Eğitim Merkezi Müdürü Kasım Varol, Kırşehir Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin ve kurum amirleri katıldı. Tören Polis Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından organize edilen gösteri ile devam etti.

pomen  (3) copy
Törenin açılış konuşmasını yapan Kırşehir Polis Eğitim Merkezi Müdürü Kasım Varol, “Çanakkale şiirdir, kültürdür bir ruhtur. Bu ruhu yaşatabilmek için 100. Yıl münasebetiyle öğrenci arkadaşlarımız talepleri doğrultusunda bir program düzenledik. Bu programda da yine öğrenci arkadaşlarımızın istekleriyle 10 adet hatmi öğrencilerimiz tamamladı. Bu program 20 günlük kısa bir sürede hazırlandı. Bu ruhun bu gençlerimizde olduğunu düşünüyorum. Aslında Anadolu insanı, Anadolu kadını, Çanakkale ruhundadır. Çanakkale annelerimizin, bacılarımızın evlerine, yavrularına ve vatana ödevidir. Çanakkale’ye giden birçok kişi geri dönmemiştir. Ancak geride kalanlar hep onları beklemişlerdir” ifadelerini kullandı.
POMEM Müdürü Kasım Varol, “Size bir hikâye anlatacağım. Rahmetli babam, Hafız Ali Çanakkale’de kaldığında, anamın karnında yedi aylıkmışım. Onu hiç tanımadım. Bir fotoğrafı bile yoktu. O günler çok zor günlerdi. Seferberliğin sıkıntıları, Kuvayi Milliye zamanı, işgal yılları. Kurtuluş, yokluk, sıkıntı diz boyu. Çocukluğumuz hep ekmek peşinde, sıkıntıyla geçti. Ama anam, benim çocukluğumdan itibaren her sokağa çıkışta, her nereye giderse yanıma gelir ve ‘Oğlum ben pazara gidiyorum. Baban gelirse beni hemen çağır ha! Ben teyzenlere gidiyorum. Baban gelirse beni hemen çağır ha! Ben komşulara gidiyorum. Baban gelirse beni hemen çağır ha!’ derdi. Anam babamı bekledi durdu. Büyüdüm, dükkân açtım. Annem yine her bir yere gidişte dükkâna gelir, gideceği yeri söyler ve ‘Baban gelirse beni çağır ha!’ diye eklerdi. Aradan yıllar geçti. Anacığım ihtiyarladı. Gene hep değneğini kaparak bana gelir ve ‘Baban gelirse beni çağır ha!’ diye tembihlerdi. Günü geldi ağırlaştı. Ölüm döşeğinde bizimle helalleşti. ‘Bana iyi baktınız, hakkınızı helal edin’ dedi. Bana döndü yavaşça: ‘Baban gelirse ona, Annem hep seni bekledi de!’ dedi. Birden irkilerek doğruldu ve kapıya doğru gülümseyerek: ‘Hoş geldin bey, Hoş geldin!’ diyerek ruhunu teslim etti. O ecdadımıza şöyle seslenmek istiyorum. ‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.’ Ruhları şad olsun önlerinde saygıyla eğiliyorum.”
Kırşehir Polis Eğitim Merkezi öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösteri büyük beğeni topladı. 20 gün gibi kısa bir sürede hazırlanan gösteri salonda duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü gösterisi sonunda Kırşehir Valisi Necati Şentürk öğrencileri tebrik etti. “Sevgili öğrenciler gençlerimiz; Çanakkale ruhunu gönlümüzde yaşattınız. Sevgili gençler, hepiniz birer kahramansınız. İnanıyorum ki Allah göstermesin yeniden bir Çanakkale olsa sizler her biriniz dört bir taraftan atılacak ruha sahipsiniz. Burada bizlere Çanakkale ruhunu hissettiren gençlerimizi Çanakkale’ye göndereceğim. Bundan sonraki etkinliklerde görev alacak gençlerimizi Çanakkale’ye göndereceğiz.
Her zaman güçlü bir ordumuz olmalıdır. Vallahi gururla söylüyorum ki siz gibi gençler olduğu müddetçe bir daha Çanakkale’ye gelecek cesareti gösteremezler. Düşman bir daha o topraklara basamaz. Hepinizi alınlarınızdan öpüyorum” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .