Kırşehir ne olacak senin değişmez kaderin?

Kırşehir ne olacak senin değişmez kaderin?

27.04.2015

Bu Kırşehir niye böyle anlayamadım gitti… Ekmeğinden mi, suyundan mı hep böyle. Kaderi nasıl değişir bilmiyorum. Siyasetçilerimiz böyle, il yöneticilerimiz bildiğiniz gibi, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri Allah’a emanet. Sizin anlayacağınız Kırşehir’in toprağından testi olmuyor! Konuya gelelim, Makissos Otel’in sahiplerinden Ercan Malkoç açıklama yapıyor “Memleketimizin böyle olduğunu bilseydim, bir çivi çakmazdım!” diyor. Adamı memleketinden soğuttular, Kırşehir’den […]

sevket

Bu Kırşehir niye böyle anlayamadım gitti…
Ekmeğinden mi, suyundan mı hep böyle.
Kaderi nasıl değişir bilmiyorum.
Siyasetçilerimiz böyle, il yöneticilerimiz bildiğiniz gibi, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri Allah’a emanet.
Sizin anlayacağınız Kırşehir’in toprağından testi olmuyor!
Konuya gelelim, Makissos Otel’in sahiplerinden Ercan Malkoç açıklama yapıyor “Memleketimizin böyle olduğunu bilseydim, bir çivi çakmazdım!” diyor.
Adamı memleketinden soğuttular, Kırşehir’den soğuttular.
Sebep trilyonlarca lira harcayarak yaptırdığı beş yıldızlı termal otelinin çevre yolunun yapılmamasına isyan ediyor.
Bakın hemşehrimiz Ercan Malkoç neler söylüyor:
“Bize bu yatırımı yaptıranlar, her türlü kolaylığı yapacaklarını vaad etmişlerdi. Şimdi hepsi sözlerini unuttular, inkâr ediyorlar. Cumhurbaşkanımız Kırşehir’de otelimizi açtı. Çevre yolunun yapılacağını müjdeledi. Ama nedense çevre yolumuz yapılmıyor. Ne yapalım yani? Kırşehir’e memleketimiz diye yatırım yaptıysak hata mı ettik? Bir daha Kırşehir’e kim gelir, kim yatırım yapar? Kötü örnek oldu bizim buraya otel yaptırmamız. Kırşehir’in; sözü, özü doğru, tuttuğunu koparacak, iş yapacak, iş yaptıracak güçlü siyasetçileri yok. Hepsi yalan, hepsi yalancılarmış. Kırşehir’in niye onmadığını, Kırşehir’in nüfusunun her yıl neden düştüğünü şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Biz bu oteli Nevşehir’e, Kozaklı’ya yapsaydık, Nevşehir’in il yöneticileri, siyasileri böyle bir olumsuzluğu bize yaşatırlar mıydı? Yaşatmazlardı. Biz bu oteli Afyon’a yapsaydık, Afyon’un siyasileri, il yöneticileri bizlere bunu yaşatmazlardı. Biz bu otelimizi, yatırımımızı Ankara’ya, Kızılcahamam’a yapsaydık, Kırşehir’de yaşadıklarımızı yaşamazdık. Tek kabahatimiz Kırşehirli olmamız. Memleketimiz dedik yatırım yaptık, termal otel yaptık. Yüzlerce kişiye ekmek veriyoruz, ama yanlış yapmışız. Kırşehir’de sahipsizliğimizi, çaresizliğimizi yaşıyoruz. Bin pişman olduk. Kırşehir’e bundan sonra ne yatırım gelir, ne de iş sahası gelir. Kaderiyle baş başa kalır. Nüfusu erir, ilçe konumuna düşer. Allah böyle sahipsiz Kırşehir’e kimse yatırım yaptırmasın. Çünkü sorunlarımızla kimse ilgilenmiyor. Devlet verdiği sözü yerine getirmiyor. Belediye nerede? Karayolları nerede? Valilik ne yapıyor? Nerede bize yatırım yaptırmak için söz verenler? Ben deli bir adamım. Bir gece oteli kapatır giderim. Olan Kırşehir’e olur, olan yanımızda çalışan yüzlerce kişiye olur.”
Ey Kırşehirliler bu yatırımcı değerli hemşehrimiz haklı değil mi?
Belediyemiz şimdi Akbayır’da başka oteller için altyapısı hazırlanmış yerler sunması gerekmez mi yatırımcılara?
“Kırşehir’e hizmet yaptık” diyen sözüm ona siyasetçiler nerede?
Kırşehir ne acı ki her devirde böyle olumsuzlukları iliklerine kadar yaşadı.
Ben kırk yıl önce de yazdım, halâ da yazıyorum. Kırşehir’in nüfusu giderek küçülüyor diyorum, yalancı siyasetçiler hâlâ Kırşehir’le oynuyorlar. Politika yapıyorlar, yalan söylüyorlar, oy almak için tüm hünerlerini ortaya döküyorlar. Haklılar, görevleri bitince Kırşehir’i terk edecekler, Kırşehir’e gelemeyecekler, Kırşehir’de yaşamayacaklar da ondan!..
Kırşehir siyasi tarihine adını hizmetlerle yazdırmış, hâlâ anılan, isimleri dillerde olan Adalet Partili bir Memduh Erdemir, CHP’li bir Mustafa Aksoy, ANAP’lı bir Kâzım Çağlayan, MHP’li bir Ramazan Mirzaoğlu, AKP’li bir Mikâil Arslan gibi projeci milletvekilleri gelmedi. Diğerleri hepsi unutuldu, gitti…
Ne acı ki onlar da hakkı olmasa da milletvekili maaşı alıyorlar, hepsi de hasta ya. Aldıkları maaşları yiyemiyorlar ya…
Yukarıda isimlerini saydığım milletvekilleri görevleri sırasında Kırşehir’e hizmet getirmek için, eserler bırakmak için ne mücadeleler vermişlerdi. Bunların döneminde Türktur, Meytaş, Oralsan, Yem Sanayi, Ahi Tuğla, Çemaş, Petlas, Şeker Fabrikası gibi yatırımlar yapılmıştı. O yıllarda Kırşehir Belediye Başkanı olan M. Kemal Hotomaroğlu, Orhan Baycan, Hakkı Göçen, Ticaret ve Sanayi Odası’nın 30 yıl başkanlığını yapmış, gelmiş geçmiş efsane başkanı İhsan Yeşilli, Esnaf Odaları’nın da 50 yıl başkanlığını yapmış, o da bir efsane olan “Ahi Baba” Mustafa Karagüllü, büyüklüğünü ve değerini tarif edemeyeceğim bir Burhan Ulutan, bir Ahmet Uğurlu, Reşat Sülükçü, Doğan Türkmen, İhsan Beydoğan gibi daha isimlerini hatırlayamadığım bir grup hemşehrimiz Kırşehir’e bu yatırımları kazandırmışlardı.
Şimdi bu hemşehrilerimiz olmasaydı, yukarıda saydığım yatırımlardan hiçbirisi olmazdı. Burada bütün Kırşehirliler adına hayatta olan bu hemşehrilerimize bir kez daha saygı ve şükranlarımızı sunarken, aramızdan ayrılanlara da Allah’tan rahmet diliyorum.
İşte değerli hemşehrilerim Kırşehir’in güçlü siyasileri olsaydı, yapılan bu yatırımlardan bazıları kapanır mıydı?
Bu ilin güçlü yöneticileri olsaydı, bu tesisler kapanır mıydı?
Kırşehir’in alın yazısı değişmedi, değişmeyecek te…
“Ahiliğin başkenti” diyoruz, “Ahi esnafı” diyoruz. Şöyle çevrenize bir bakın kaç esnaf, kaç tüccar, kaç kişi Ahilik ilkelerine bağlı, dürüstçe çalışıyor, kazanıyor, görev yapıyor?
Çevremizdeki komşu illere bir bakın dünkü eski ilçemiz Kozaklı’da kaç tane beş yıldızlı otel var? Bu otellerin sahipleri Gaziantep’li, Kayseri’li, Nevşehirli. Kozaklı termal turizmde söz sahibi olmuş. Nevşehir turizmde Türkiye’nin önde gelen illerinden biri haline gelmiş. Nüfusu düşmüyor, artıyor. Ticari, siyasi her alanda güçlüler.
Kırşehir hiçbir alanda öne çıkıp başarılı olamamışsa, bunun sorumluluğu Kırşehir’de seçilen milletvekilleri ve bu ilde belediye başkanı, vali, sivil toplum kuruluşu başkanlarında değil mi?
Sivil toplum örgütlerinin başkanları kendi ticari faaliyetlerinden dolayı kimseyi eleştiremiyor, konuşmuyor, konuşamıyorlar, korkuyorlar, çekiniyorlar.
Peki ne yapalım yani Kırşehir olarak ithal yönetici mi bulup getireceğiz?
Ey Kırşehir, ana yurdum, baba ocağım Kırşehir…
Eskiler her şeyi yapmışlar, risk almışlar da yeniler niye yapamıyor? Yapamayacaksanız da niye seçildiniz oralara?
Adına tadına kurban olduğum Kırşehir…
Bırakın bir Kırşehirliye, köpeğine dahi söz söyletmediğim Kırşehir, ne olacak senin değişmez kaderin? Gözlerimin önünde can çekiştiriyorsun Kırşehir, bir şey yapamıyorum, elimden yazmaktan başka bir şey gelmiyor.
Sana sahip çıkmayanlar kına yaksınlar…
Ruhuna el fatiha…YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Hacı T.

Sayın yazar, siz birçok yazınızda bunları dile getiriyorsunuz, haklısınız da, ama sonuç değişiyor mu, hayır. Siz görevinizi yapıyorsunuz hakkıyla, ama değişen yok, alan memnun satan memnun, bence kafanızı yormayın bu işlere

30.04.2015, 10:27

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .