KIRŞEHİR, MERSİN’DE TANITILDI

KIRŞEHİR, MERSİN’DE TANITILDI

21.04.2015

Mersin 2. Kültürler Festivali’nde Kırşehir, Ahiliğin temsili Ahi Baba ile tanıtılırken, Kırşehir Abdalları’nın bozlak ve türküleriyle renklendirdiği festivalde, Ahi Helvası ve Ahi Pilavı ikramı da yapıldı…

MERSİN-KIRŞEHİR Kültür Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Mersin Kültürler Festivali’nde Kırşehir, tarihi ve kültürel yönleriyle tanıtıldı.

Kırşehir il yöneticilerinin destekleri ile Mersin’de Kırşehir kültür ve değerlerini tanıtmak ve yaşatmak için etkinlikler düzenleyen Mersin-Kırşehir Kültür Dayanışma Derneği, Kırşehir ile birlikte birçok şehirden insanın bir arada yaşadığı Mersin’de, 2. Mersin Kültür Festivali’ni 17-19 Nisan tarihlerinde Mersin Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleştirdi.
“Hemşehri Derneği” misyonunu tamamlayan Mersin-Kırşehir Kültür Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Mersin 2. Kültürler Festivali’nde, Ahilik de temsili Ahi Baba ile tanıtıldı.
Kaman Cevizi’nin tanıtıldığı, Kırşehir Abdalları’nın bozlak ve türkülerinin yer aldığı festivalde, Ahi Helvası ve Ahi Pilavı ikramı da yapıldı.

DSC00438 copy
Kırşehir’in kültür ve değerlerini tanıtım amaçlı yıl içerisinde de birçok etkinlik düzenleyeceklerini belirten Mersin-Kırşehir Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, “Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneğimiz; Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi’nin bir kolu gibi çalışarak, Mersin’de Kırşehir kültür ve değerlerini Mersin ve Kırşehirli hemşehrime yaşatmaya devam edecektir” dedi.
Mersin 2. Kültürler Festivali’nde yapılan etkinliklerin yanı sıra yıl içerisinde Kırşehir ile ilgili yapacakları programlara ilişkin açıklamalarda bulunan Mersin-Kırşehir Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, “Mersin-Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği olarak, bir ‘Hemşehri Derneği’ misyonumuzu tamamladık. Artık kültürel yapımızı ön plana çıkararak, Kırşehir kültür ve değerlerini tanıtım amaçlı etkinlikler yapmaktayız. Bu bağlamda yıl içerisinde çeşitli etkinlikler yapmaktayız. Bunlardan bazıları Mayıs ayı içerisinde ‘Hıdırellez ve Kırşehir Kır Günleri’ adı altında pikniğimiz, Ahi Pilavı günlerimiz, ‘Türkü Gecelerimiz’, ‘Neşet Ertaş Anma ve Kırşehir Türkü Gecesi’ adı altında büyük salonlarda yemekli gecemiz, Mersin’de kültür festivalleri ile en aktif dernek olarak yön vermekteyiz” şeklinde konuştu.

2015418204407 copy
2. Mersin Kültür Festivali’nde de Kırşehir değerlerinin tanıtımının yapıldığı Resim Sergisi, Ahi ve Ahilik teşkilatının tanıtımı amaçlı Temsili Ahi Baba’nın stantları ziyaret ve tanıtımları, Kaman Cevizi’nin sergilenmesi ve tanıtımı, Kırşehir’den gelen Abdalların Bozlak, Türkü ve Halk Oyunu gösterileri, Kırşehir il yöneticilerinin destekleri ile Kırşehir’i tanıtıcı obje, broşür ve kitapçıkların sergilenmesi ve dağıtımı gibi faaliyetler gerçekleştirildiğini ve ziyaretçilere Ahi Helvası ve Ahi Pilavı ikramı yapıldığını belirten Cihan Azgın, Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi’nin bir kolu gibi çalışarak, Mersin’de Kırşehir kültür ve değerlerini Mersin ve Kırşehirli hemşehlerime yaşatmaya devam edeceklerini belirtti.
Mersin-Kırşehir Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, “Bizlerden desteklerini esirgemeyen başta, Kırşehir Valimiz Sayın Necati Şentürk ve gönül hemşehrimiz Mersin Valimiz Sayın Özdemir Çakacak olmak üzere Kültür Müdürümüz Sayın Yıldız Eraslan Hanımefendi ve Müdür Yardımcısı Sayın Eyüp Temur, Kırşehir Ticaret Odası Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Bahamettin Öztürk, bizleri yakinen takip eden çok değerli Kırşehir ve Mersin yerel basın kuruluşları, STK’lar ve çok değerli Mersin’de yaşayan Kırşehir sevdalısı hemşerilerime gönül dolusu sevgi ve saygılarımı sunarım. Derneğimizi 1. sıralara taşıdık. Biz Kırşehirliyiz 2’nciliği sevmiyoruz” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .