Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu’ndan bir dizi karar…

Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu’ndan bir dizi karar…

16.08.2017

Resmi Gazete’de yayınlanan 2017 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe istinaden toplanan Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu önemli kararlar aldı. Kırşehir Müftüsü Osman Arslan imzasıyla yapılan açıklamada, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilecek hususlara değinildi. 2017 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe istinaden, ülkedeki hayvan popülasyonunun kontrolü açısından dişi hayvanların kurban pazarına ve kurban kesim alanlarına kesinlikle […]

Resmi Gazete’de yayınlanan 2017 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe istinaden toplanan Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu önemli kararlar aldı.
Kırşehir Müftüsü Osman Arslan imzasıyla yapılan açıklamada, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilecek hususlara değinildi.
2017 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğe istinaden, ülkedeki hayvan popülasyonunun kontrolü açısından dişi hayvanların kurban pazarına ve kurban kesim alanlarına kesinlikle alınmayacağının da karar altına aldığı ve bu konuda kurbanlık hayvan satıcılarının gerekli hassasiyeti göstermeleri istendi.
Açıklamada, “Dini ölçülere uygun olması, Sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, Veteriner Sağlık Raporu’nun bulunması ve aşı kaydının olması, Kulaklarının küpeli olması, Büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, Küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, Kurbanlık hayvanların erkek olanların tercih edilmesi, Sığırların iki yaşını doldurmuş olması gerekir. Kurban satış yerlerinde hijyen ve çevre temizliği sağlanmadan ve komisyonun izni olmadan kurban kesimine izin verilmeyecek. Kesim yerleri, resmi ve belediye veterinerleri, zabıta ekipleri ve din görevlileri işbirliğinde sıkı bir şekilde denetlenecek.”
Kırşehir merkezinde kesimhane ve kurban komisyonlarının belirlediği yerde kesilecek. Buna göre, Kırşehir’de; Yerköy Yolu üzerinde bulunan İstanbul Et Kombinası, Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kısmet Et ve Kırşehir Et Kombinası ve kapalı pazar yeri, kurban kesim yeri olarak belirlendi. Ayrıca vatandaşlar kendi özel mülklerindeki bahçelerinde de kurban kesimi yapabilecek. Kesimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus cadde ve sokak aralarında kurbanlar kesilmeyecek.
Kan, atıklar ve iç organlar, sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek; derin çukurlara gömülerek imha edilecek. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .