Kırşehir küçülüyor, siyasetçiler seyrediyor!

Kırşehir küçülüyor, siyasetçiler seyrediyor!

29.01.2015

Kırşehir küçülüyor, siyasetçiler seyrediyor! TÜRKİYE İstatistik Kurumu 2014 veri sonuçlarını açıkladı ya… Kırşehirimizin ne kadar büyüdüğü, geliştiği bir kez daha ortaya çıktı. Evet, Kırşehir’in nüfusu 2014’de bir önceki yıla göre 791 kişi azalarak, 222 bin 707 kişiye düşmüş. Görünen köy klavuz istemez ki!.. Zaten böyle olacağı dün gibi belliydi. Kırşehir’in merkez ilçe nüfusu ise 2013 […]

Kırşehir küçülüyor, siyasetçiler seyrediyor!

TÜRKİYE İstatistik Kurumu 2014 veri sonuçlarını açıkladı ya…
Kırşehirimizin ne kadar büyüdüğü, geliştiği bir kez daha ortaya çıktı.
Evet, Kırşehir’in nüfusu 2014’de bir önceki yıla göre 791 kişi azalarak, 222 bin 707 kişiye düşmüş.
Görünen köy klavuz istemez ki!..
Zaten böyle olacağı dün gibi belliydi.
Kırşehir’in merkez ilçe nüfusu ise 2013 yılına oranla 2 bin 778 kişi artarak 117 bin 730’dan 120 bin 508’e yükselmiş.
Kırşehir’in yıllık nüfus artış hızı, 2014 yılında % -3,5 olarak gerçekleşmiş. Yani Kırşehir küçülüyor, göç veriyor…
Gazete olarak bizler hep yıllardır siyasetçileri göçü durdurmaya yatırım yapmaya davet ettik.
Sağolsun siyasetçilerimiz de her fırsatta “Kırşehir’in kaderini değiştiriyoruz, yatırımlar getiriyoruz, göçü tersine çevireceğiz” diyerek Kırşehirlileri avuttular.
Sonuç ortada…
Ne acı ki Kırşehir küçülüyor, göç veriyor!…
Kırşehir’de göçü tersine çevirecek ciddi anlamda yatırım yapmayan, yapamayan Kırşehir milletvekilleri, hala Kırşehirlileri uyutmayı sürdürüyorlar.
Devletin yapması gereken yatırımlara sahip çıkmayı hizmet getirmek olarak gören milletvekillerine tepki gösteredursunlar Kırşehir kan kaybediyor, küçülüyor, küçülüyor!..
1950’li yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde beş milletvekili çıkaran Kırşehir’i ilçe yaptılar, kolunu kanadı budadılar. Kırşehir’i yeniden il yapsalar da Kırşehir’i kurtaramadılar.
60 yıldır Meclis’te üç milletvekili ile temsil edilen Kırşehir, ne yazık ki seçtiklerinin gereği gibi çalışmaması, ilimizdeki göçün önüne geçmek için ciddi anlamda yatırım yapmaması veya yaptıramaması sonucu Kırşehir ne yazık ki sürekli kan kaybetti.
Geçen seçimlerde iki milletvekili ile temsilen Kırşehir bu gidişle bir milletvekiline düşecek.
Kırşehir’in seçilmişleri devletin rutin yapması gereken yatırımlara sahip çıkarak hizmet ettiklerini düşünüyorlar.
Oysa Kırşehir kan kaybediyor, göç veriyor, küçülüyor. Bu gidişle Kırşehir ilçe görünümüne bürünecek.
Hala seçtiklerimiz bizleri oyalamaya devam ediyorlar.
Hani Kırşehir’de işsizliği önleyip göçü durduracaklardı?
Hani yatırımcılar bulup getirerek Kırşehir’in kaderini değiştireceklerdi?
Hani Kırşehir’de göçü tersine çevireceklerdi?
Dün bizlere bu sözleri verenler şimdi utanıp sıkılmadan yeniden aday olmak için ortada dolaşıyorlar. Onlara kim oy verecek?.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları’na göre, çevre illerimiz göç verse de ya nüfusları lyerinde sayıyor, ya da göç alıyor
Kırşehir’in nüfusu bir önceki yıla göre, 791 kişi azalarak  223 bin 498 kişiden 222 bin 707’ye düşerken çevre illerinden Kayseri’nin nüfusu 1 milyon 295 bin 355’den 1 milyon 322 bin 376’ya, Nevşehir’in nüfusu 285 bin 460’dan 286 bin 250’ye, Niğde’nin nüfusu  343 bin 658’den  343 bin 898’e, Aksaray’ın nüfusu 382 bin 806’dan 384 bin 252’ye yükselmiş durumda.
Yatırım ve istihdam alanında yaprağın kımıldamadığı, çevre illerle karşılaştırıldığında her alanda geriye giden, tarihi ve kültürel değerleriyle Kapadokya’nın giriş kapısı olmasına rağmen, turizm payından istenilen oranda yararlanamayan, işsizliğin de her geçen gün arttığı Kırşehir’de durum ne acı ki ortada.
Makus talihini hiç kıramayan Kırşehir böyle devam ederse, siyasetçiler günlük işlerle, atama ve terfilerle uğraşırsa Kırşehir küçülecek, göç verecek ve köye dönecek.
Siyasetçilerimiz, ilimizi yönetenlerimiz siz bildiğiniz yolda yürümeye devam edin.
Nasıl olsa Kırşehir ölmüş te ağlayanı yok!
***
Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Kırşehir’e gelecek. Toplu açılış törenine katılıp, Kırşehir halkına hitap edecek.
2013 yılı Eylül ayında Ahilik Esnaf Bayramı törenlerine katılan dönemin Başbakanı, bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehirlilere çevre yolu müjdesi  vermişti.
Erdoğan konuşmasında Kırşehir’in çevre yolu ile ilgili planlar yapıldığını, onunla ilgili adımları da atacakları müjdesini vermiş ve yeni yollarla Ankara-Kırşehir arasının 1,5 saate inmiş olacağını ifade etmişti.
Aradan 1,5 yıl geçti, Kırşehir çevre yoluyla ilgili hiçbir olumlu gelişme, çalışma yok.
Bugün Kırşehir’e gelecek Sayın Cumhurbaşkanı acaba Çevre Yolu’yla ilgili neler  söyleyecek? Ya da yetkililerden bilgiler alırken Çevre Yolu’nun akıbetini soracak mı? Sorarsa yetkililerimiz kamulaştırma falan, filan mı diyecekler?
Cumhurbaşkanımızın Kırşehir’e gelmesi umarız çevre yolu gibi, demiryolu gibi sorunlarımızın çözümüne vesile olur.
Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’dan en büyük isteğimiz ve beklentimiz yukarıda da belirttiğim gibi Kırşehir’de göçün önüne geçecek yeni yatırımlara, istihdamlara vesile olmasıdır.
Biraz da gülelim!
Rüşvet
Devlet dairesindeki işi bir türlü görülemiyordu. Sonunda arkadaşları, görevli memura rüşvet vermesini önerdiler. O da bir miktar parayı bir kitabın içine koyarak memura gitti ve:
– Boş zamanlarınızda okursunuz, diye uzattı.
Ertesi gün uğradığında işinin yine hallolmadığını görünce, biraz şaşkın, biraz sinirli sordu:
– Neden olmadı işim?
– Dün verdiğiniz kitaba öyle daldım ki, bir türlü hazırlayamadım!
– Peki şimdi ne bekliyorsunuz?
– Kitabın ikinci cildini!

Sevdiğim bir söz

Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, onurunu kaybeden bir çok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .