Kırşehir KOSGEB sorunları

Kırşehir KOSGEB sorunları

14.04.2016

KIRŞEHİR’DE olduğu gibi, tüm ülkede de küçük ve orta ölçekli işletmelere 50 bin liraya kadar işletme kuruluş destek ödemeleri yapılmakta. Beraberinde sabit yatırımlara dönükte 100 bin liraya kadar faizsiz geri ödemeli destek ödemeleri yapılmaktadır. Oysa iş, dışarıdan görüldüğü gibi değil. İşletme kurmak için, kişi önce Ticaret Sanayi Odalarına başvuruyla oluşturulan ilgili eğitimlere 9 gün kadar […]

KIRŞEHİR’DE olduğu gibi, tüm ülkede de küçük ve orta ölçekli işletmelere 50 bin liraya kadar işletme kuruluş destek ödemeleri yapılmakta. Beraberinde sabit yatırımlara dönükte 100 bin liraya kadar faizsiz geri ödemeli destek ödemeleri yapılmaktadır.
Oysa iş, dışarıdan görüldüğü gibi değil.
İşletme kurmak için, kişi önce Ticaret Sanayi Odalarına başvuruyla oluşturulan ilgili eğitimlere 9 gün kadar katılım sağlayacak, eğitim sertifikasını alacak, ardından bağlı bulundukları vergi dairesine mükellefiyet tesisi açtıracak, yine bağlı bulundukları Esnaf ve Sanatkârlar veya Ticaret Sanayi odalarından birine oda kaydı gerçekleştirilecek, bu resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından bağlı bulundukları KOSGEB müdürlüklerine başvuruda bulunacaklardır. Müdürlük ilk kaydı gerçekleştirdikten hemen sonra, işletme kurmayı amaç edinen kişi ilgili işletme proje dosyasını tanzim edecek, projeye çalışacak ve ilgili müdürlüğe tekrar başvuru da bulunacaktır. Bin bir umutla devlet destekli böyle bir hibeyi almak üzere giden vatandaşların işi tamda burada zorlaşıyor.
Böyle bir işin teknik ve detayları göz önüne alındığında, hibe için başvuranların eğitim düzeylerinin böyle bir sistemle uyumu, KOSGEB tarafından doldurulması zorunlu proje dosyaları, maliyet çizelgeleri gibi iktisadi istatistiklere dayalı soru ve sayılara cevap vermeleri de hayli güç hale geliyor. Düşünün hiç bir teknik imkân ve teorik bilgiye sahip olmayan, prosedürü kuralına göre oynayamayan, piyasanın projeleri para karşılığı yapan simsarlar, KOSGEB il müdürlüğünde dosyalardan sorumlu ilgili memurların net ve anlaşılır bir dille vatandaşlara yardımcı olmaması, bazı vatandaşlara yine memurlardan direkt ve tamamen proje dosyalarını hazırlaması, istenirse özellikle istatistiksel çizelgelerde kimilerine yardım edilmesi kimilerinin mağdur edilmesi gibi adaletsizlikler, söz konusu hibeye güvenerek ilk etapta işyerleri için harcadıkları onlarca lira karşısında oldukça çaresiz kalmaktadırlar.
Hibe başvurularının gelişmesi esnasında vatandaşın bilgi yoksunluğu, müdürlüğün bilgi verme ve yardımcı olmadaki eksik tutumu, ilk başta verilen eğitimler ile hazırlanan proje dosyalarının arasındaki tecrübe/bilgi farkı, projesi tamamlanmış vatandaşların alındıkları sözlü mülakatlarda sorulan mantıksız soru tipleriyle kapana alınması, vatandaşın sorulan sorulara verdiği cevapların kurumun yanlış algılarıyla projelerinin üstünün çizilmesi, tek tip tanış olma ilişkilerinin ön plana alınması, keza proje onaylanırsa da ödemelerin geniş zaman yayılarak işletmenin ileri vadedeki ekonomik kaderinin ciddi piyasa borçlanmalarına gibi; ekonomi, akıl, mantık, vicdan dışı gelişmelerle vatandaşa sanılmasın ki, iş imkânı sunuluyor, destekleme yapılıyor, istihdam sanılıyor.
Bunca yoğun bir meşgaleden geçtikten sonra kurul karşısında, diksiyonunuz, giyim tarzınız, mimikleriniz yerinde ve özgüvenle olmalı bu komisyondan geçmenin birincil kuralı. Düşünün onca detaydan geçiyorsunuz, aklınız şaşkınlığa uğratılmış, ” ya hibeyi alamazsam, işletme masraflarım, piyasa borçlanmalarım ne olacak” endişesiyle kurul karşısına sağlıklı bir psikoloji ile nasıl çıkasınız? Yok böyle bir şey. Bu şehrin kaderi midir bilmem, bir sistem daha yine tek düze, bürokrasi yine kendi ısrarını oynuyor, vatandaş yine mağdur. Bu şehrin kravatlı ağabeyleri halk ilginizi, yardımınızı ve alakanızı bekliyorYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .