Kırşehir konut sektörü darboğazda…

Kırşehir konut sektörü darboğazda…

26.09.2018

Şehrimizde yaklaşık 30 yıldır konut üreten inşaat firma sahiplerinden Emrullah Duran, konut maliyetlerini arttırdığını açıkladı Kırşehir konut sektörü darboğazda… Şehrimizde 1990 yılından bu yana yaklaşık 30 yıldır konut üreten Özduran İnşaat’ın sahiplerinden Emrullah Duran, son aylarda döviz kurundaki artışla birlikte inşaat maliyetlerinin arttığını açıkladı. Kırşehir’de yıllarca ürettiği kaliteli konutlarla binlerce kişiyi ev sahibi yapan Emrullah […]


Şehrimizde yaklaşık 30 yıldır konut üreten inşaat firma sahiplerinden Emrullah Duran, konut maliyetlerini arttırdığını açıkladı

Kırşehir konut sektörü darboğazda…

Şehrimizde 1990 yılından bu yana yaklaşık 30 yıldır konut üreten Özduran İnşaat’ın sahiplerinden Emrullah Duran, son aylarda döviz kurundaki artışla birlikte inşaat maliyetlerinin arttığını açıkladı.
Kırşehir’de yıllarca ürettiği kaliteli konutlarla binlerce kişiyi ev sahibi yapan Emrullah Duran, 30 yılını gazetemize değerlendirdi.
Kardeşleri ve akrabaları ile Kırşehir’de konut üretmeye başladıklarında kooperatifçiliğin bulunduğunu, bunun da yüzlerce Kırşehirliyi mağdur ettiğini belirten Emrullah Duran şunları söyledi:
“Kırşehir’de biz inşaat sektöründe girmeden önce kooperatife üye olan ve yıllarca ev sahibi olamadığı için büyük sıkıntı yaşayan Kırşehirli hemşehrilerimiz vardı. Biz bunların yaşadığı bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için konut sektörüne girdik ve yap-satla Kırşehir halkına ürettiğimiz konutları hem ucuza, hem de hemen anahtar teslimi ile başardık. Bu şekilde binlerce Kırşehirliyi bu sıkıntıdan kurtardık. Bugün Kırşehir’de yüzlerce modern bina yaparak, Kırşehir’in modern bir kent olmasına katkıda bulunduk. Kırşehir’de eskiyen, depreme dayanıksız binaları yeniledik. Ancak son yıllarda arsa fiyatlarının yükselmesi konut maliyetlerini de arttırdı. Çünkü şehir merkezindeki arsalar yüzde 50-60’la alınıyor. Bu da konut fiyatlarındaki maliyetinin iki katına çıkmasına neden oluyor.”
Kırşehir’de arsa fiyatlarından dolayı pahalı olan konut fiyatlarının son aylarda büyük oranda artan döviz kurundan dolayı daha da artmasından dert yanan Emrullah Duran, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kırşehir’de biz insanları nasıl modern ve ucuza ev sahibi yapmak isterken, arsa sahiplerinin fiyatlarını arttırması ile zorlanıyorduk. Ne yazık ki şimdi de döviz kurundaki artışlar bütün maliyetleri olumsuz yönde etkileyerek büyük oranda artmasına neden oldu. Bu yılın başlarında tonunu 2 bin 500 liraya aldığımız demirin tonu 4 bin 400 liraya, montalamanın metrekaresi 22 liradan 35 liraya, betonun metreküpü 105 liradan 145 liraya, alçının metrekaresi 7 liradan 10 liraya, alçı satenin metrekaresi 10 liradan 15 liraya, bir kamyon kum 400 liradan 600 liraya, bir sandık çivi 50 liradan 160 liraya, 8,5’luk tuğla 40 kuruştan 50 kuruşa, 13,5’luk tuğla 50 kuruştan 70 kuruşa, Bims 1 lira 20 kuruştan 1 lira 35 kuruşa, 450 lira olan kapı 750 liraya, metrekaresi 22 lira olan mermer 35 liraya,120 lira olan bir kova boya 250 liraya, daire başına 3 bin lira olan PVC doğrama 6-7 bin liraya, mutlak dolabının metrekaresi 300 liradan 450 liraya, 80 kuruş olan kiremit bir lira 25 kuruşa yükseldi. Yine işçilik maliyetleri de arttı. Kalıp metrekaresi 16 liradan 20 liraya, demir işçiliği 10 liradan 14 liraya, fayans işçiliği de 10 liradan 13 liraya yükseldi. Ayrıca Belediye harçları da yüzde 50 oranında arttı. Bütün bu artışlar elbette konut fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Örneğin geçen yıl 130 bin liraya mal edilen ve yüzde 50 arsa payla bir konutun maliyeti 260 bin lira iken, şu an aynı şartlarda bir konutun maliyeti 360 bin liraya çıkıyor. Bunun üstüne firmaların ilave edeceği kârı da eklerseniz normal bir dairenin maliyeti 400-450 bin lirayı bulacaktır. Bu rakamla Kırşehir’de konut satmanın zorluğu ortadadır. Parası olmadığı için bu rakamın bir kısmını da konut kredisiyle almayı düşünenler var. Ancak son faiz artışı ile birlikte yüzde 1’lerde olan konut faiz oranlarının yüzde 3’lere çıkması da konut almayı düşünenlerde ve biz inşaat firmalarında büyük hayal kırıklığına uğrattı. Konut faiz oranlarının aşağıya çekilmemesi halinde inşaat firmaları büyük sıkıntı yaşayacak, konut almak isteyenlerin hayali de boşa çıkacaktır. Hükümetimiz tüm piyasaların lokomotifi olan inşaat sektörünü canlandırmak için önce faiz oranlarını düşürmeli, döviz piyasasında yaşanan dalgalanmaları durdurmalı, piyasayı canlandırmalı. Şu an bütün sektörler kan ağlarken, bizim iş yapabilmemiz mümkün olmayacaktır. Hiç istemiyorum ama bu durum bütün sektörlerde büyük sıkıntılara ve pek çok firmanın iflasına neden olacaktır.”
Konut alma hayalini fiyatların yükselmesi nedeniyle ertelemek zorunda kalanlar kira fiyatlarının da yükseldiğini ifade ediyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .