Kırşehir Kent Konseyi, “Örnek Konsey” oldu

Kırşehir Kent Konseyi, “Örnek Konsey” oldu

16.04.2015

KIRŞEHİR Kent Konseyi, Türkiye’de Örnek Konsey olma başarısını gösterdi. Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Yönetişim Çalışma Grubu, İletişim ve Medya Çalışma Grubu, Spor Çalışma Grubu, Şair ve Yazarlar Çalışma Grubu ile Sağlık Çalışma Grubu oluşturarak birçok faaliyeti yürüten Kent Konseyi, yaptığı çalışmaların karşılığını Örnek Konsey olarak aldı. Bursa’da 10-11 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenen 2. Ulusal […]

KIRŞEHİR Kent Konseyi, Türkiye’de Örnek Konsey olma başarısını gösterdi.

Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Yönetişim Çalışma Grubu, İletişim ve Medya Çalışma Grubu, Spor Çalışma Grubu, Şair ve Yazarlar Çalışma Grubu ile Sağlık Çalışma Grubu oluşturarak birçok faaliyeti yürüten Kent Konseyi, yaptığı çalışmaların karşılığını Örnek Konsey olarak aldı.
Bursa’da 10-11 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenen 2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’na katılan Kırşehir Kent Konseyi, çalışmalarıyla diğer Kent Konseyleri’ne örnek teşkil etti.
Kurulduğu günden bu yana “Şehrin sakini değil sahibi ol” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren ve ayrıca Kırşehir’in tarihi ve kültürel değerlerinin korunmasını sağlamak için birçok çalışmaya imza atan Kırşehir Kent Konseyi, Genel Sekreter Fatih Mahmutoğlu ve Kent Konseyi Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kocaoğlu tarafından 2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’nda temsil edildi.
Kırşehir’de yaptığı birçok faaliyetle Kırşehir’in tarihi, kültürel değerlerini tanıtan Kırşehir Kent Konseyi, ulusal platformlarda da Kırşehir’i temsil etmeye devam ediyor.
Kırşehir Kent Konseyi, 10-11 Nisan tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilen 2. Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu’nda yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Genel Sekreter Fatih Mahmutoğlu, Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanlığı tarafından Kırşehir Kent Konseyi’nin Ahilik felsefesi doğrultusunda yürüttüğü çalışmalarıyla Örnek Konsey olarak gösterildiğini söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kocaoğlu’nun “Yerel Sürdürülebilir Kalkınma ve Kent Konseyleri: Kırşehir Kent Konseyi Örneği Üzerinden Uygulamalı Bir Çalışma” başlıklı sunumunun poster bildiri şeklinde asılarak, diğer Kent Konseyleri’ne örnek olarak gösterildiğini belirten Genel Sekreter Fatih Mahmutoğlu, sempozyumda yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri aktardı:
“Bu yıl 2’incisi düzenlenen Ulusal Kent Konseyleri Sempozyumu, 10-11 Nisan 2015 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi. Bursa Kent Konseyi, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği bu sempozyumda Kent Konseyleri’nin genel değerlendirmelerinin yanında sorunları ile ilgili, mevzuatla ilgili konular görüşülerek akademik konuda çalışmalar yapıldı. Örnek Kent Konseyleri ile ilgili sunumlar gerçekleşti. Sorunlu olan Kent Konseyleri ile ilgili görüşmeler gerçekleştirildi. Bu programda Kırşehir Kent Konseyi’ni diğer Kent Konseyleri ile mukayese etme şansını gördük. Orada ne eksikliklerimiz olduğunu ve farklılıklarımız neler onları gördük.
“Kent Konseyi Danışmanımız Doç. Dr. Mustafa Kocaoğlu, sempozyuma Kırşehir Kent Konseyi ile ilgili bir bildiri, akademik bir çalışma göndermişti. Bu çalışmanın kapsamında Kırşehir Kent Konseyi’nin faaliyetleri ve Yönetişim Çalışma Grubu Başkanı olarak da yönetişimle ilgili birtakım sunumlar gönderilmişti. Yapılan değerlendirmede Kent Konseyi’nin bu çalışmaları ve faaliyetleri örnek teşkil ederek, orada poster bildirim şeklinde asılarak programa katılan konuklara sunumlara yapıldı. Diğer Kent Konseyleri’nin oldukça ilgisini çekti.
“Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanlığı tarafından Kırşehir Kent Konseyi ile hiçbir irtibatta bulunmadan kendisi konuşmasında Kent Konseyleri’nin Ahilik kültürünün, Ahilik felsefesinin yetiştiği illerde daha çok yapılandığı ve kurumsallaştığı, daha çok verimli olduğu konusunda da bizlerden aldıkları örneklerle beraber bu noktaya da vurgu yaptılar.
“Kırşehir Kent Konseyimizle ilgili bundan sonra neler yapabiliriz konusunda değişik fikirler aldık. Bizden de uygulamalarımız hakkında fikirler alındı. Sorunlar masaya yatırıldı. Bunlarla ilgili girişimler konusunda ortak bir bildiri yayınlandı ve yakın zamanda kitap halinde gelecek. O kitapta da Kırşehir’imizin, Kırşehir Kent Konseyimizin örnek teşkil edecek yer alması bizleri mutlu etti. Kent Konseyi’nin bütün çalışanlarına, bu başarılı sonuçlardan dolayı Çalışma Gruplarımıza, Meclislerimize, Yürütme Kurulumuza ve Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Özverili, gönüllülük esasıyla çalışmaları sonucunda böyle güzel sonuçlar alabildik. Bütün katkısı olan herkese, bütün kuruluşlara teşekkür ediyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .