Kırşehir karayolu da ağaçlanıyor

Kırşehir karayolu da ağaçlanıyor

08.08.2017

Karayolunda 58 kilometrelik mesafe ağaçlandırılırken, özellikle rüzgarın kazalara sebebiyet verdiği mevkilerde ağaçlandırma öncelikli yer alıyor…

KIRŞEHİR’DE Kırıkkale anayolu güzergahında rüzgarın neden olduğu kazalar, ağaçlandırmayla önlenecek.
2016 yılı Ocak ayında buzlanma ve sert rüzgar nedeniyle artarda 3 otobüs kazasının yaşanmasının ardından alınan kararla rüzgarı önleyecek ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor.
Kırşehir-Kırıkkale anayolu güzergahı üzerinde 58 km alanda arazi hazırlığı tamamlan olan alana Karaçam, M. servi, Ligustrum, Yayılıcı ardıç, Ateş dikeni, Berberis olmak üzere toplam da 34 bin fidan dikimi yapılırken, bakımları da gerçekleştiriliyor.
Kırşehir’de 2017 yılında 1.200 hektar toprak muhafaza, 300 hektar ağaçlandırma, 170 hektar rehabilitasyon olmak üzere toplam 1.670 hektar çalışma yapılacak.
2003-2015 yılları arasında iş makinesi, yarı açık ahır, arıcılık ve güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri için 479 aileye 2.042.840 TL ORKÖY desteği sağladı. 2017 yılında Alan, Yetikli, Yaylaözü, Harmanpınarı, Hacıduraklı, Küçükteslek, Tepecik ile 7 köyde 25 aileye Süt Sığırcılığı projesi kapsamında 572.500 TL ödeme yapıldı.
Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, ağaçlandırma ve ağaçlandırılan alanlarda bakım çalışmalarının yanı sıra özel ağaçlandırma ile ORKÖY çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e açıklamalarda bulunan Ankara Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, şunları kaydetti:
“Kırşehir ilimizde 39 adet projemiz var. Toplam tutarı 4 milyon 219 bin TL. Bu 39 projemizden 12 tanesini bitirdik, 18 tanesi devam ediyor, 5 tanesi ihale aşamasında, 4 tanesi de başlanmayan proje var. Başlanmayan projelerimiz de teknik sebepler ve proje aşamasından olduğundan dolayı herhangi bir sıkıntımız görünmüyor. Bizim en önemli projelerimiz ağaçlandırma, erozyon kontrol ve ormanların rehabilitasyonudur. Bunlardan 300 hektar ağaçlandırma programımız var. Kırşehir ilimizde, 1200 hektar erozyon kontrol toprak muhafaza projemiz var, 170 hektar ormanları rehabilitasyon projemiz var, toplam 1670 hektarlık bir alanda çalışıyoruz. Pek çoğunun arazi hazırlığını bitirmek üzereyiz. Dikimleri sonbaharda yapılacak. Önceki yıllarda yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarının bakımlarını da gerçekleştiriyoruz. Yollarını temizliyoruz. Orman yangınlarıyla mücadele de yolların o kuru otlardan temizlenmesi faydalı oluyor.
“İlk kez bu 2017 yılının Şubat ayından itibaren özel ağaçlandırmalarda orman köylülerine % 65, orman köyü olmayan köy ve şehirde yaşayan vatandaşlarımıza da % 25’i hibe olmak üzere de özel ağaçlandırma kredileri veriyoruz. Bununla ilgili Sayın Valimizin başkanlığında merkez ve Çiçekdağı’nda toplantılar yaptık. Talebimiz gelmeye başladı. Yalnız taleplerin biraz daha yoğun şekilde gelmesini istiyoruz.
“Karayolları ağaçlandırma kapsamında geçen sene 58 kilometrelik karayolu ağaçlandırma çalışması yapmıştık. Onların bu yıl bahar ayında bakımlarını yaptık. Yine okul bahçe ağaçlandırma çalışması devam ediyor. Özel ağaçlandırma çalışmalarımızda bugüne kadar 62 adet özel ağaçlandırma kredisi kullanan vatandaşımız oldu. Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında işçi çalıştırıyoruz.
“Önemli projelerimizden biri de ORKÖY orman köylülerin desteklenmesiyle ilgili 572 bin liralık krediyi bitirdik. Temmuz ayı itibariyle genel müdürlükten ek program istedik. Muhtemelen gelecek. Dolayısıyla talep olması halinde de Kırşehir ilimize de genel müdürlükten alacağımız ödenekle ORKÖY desteklemelerini ikinci 6 ayda da devam edeceğiz. KOP kapsamındaki miktarı da yakalamış olduk.
“Orman zararlarıyla mücadele noktasında özellikle ağaçlandırma sahalarımızdaki ormanlarda böcek zararı söz konusu bununla ilgili hem biyolojik mücadele, hem de doğaya faydalı en azından zararlı kimyasallarla mücadele yaptık. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yine bu böcekle mücadele konusunda 400 adet kuş yuvasını çeşitli ormanlık alanlara astık.
“Bu yıl şu ana kadar herhangi bir orman yangınımız çıkmadı, inşallah çıkmaz. Tabi yangına müdahalede hızlıyız. Ancak erken müdahale edilmezse yangın büyüyüp felaket haline dönüşebiliyor. Geçen yıl Ankara’ya giden dallarda 380 hektarda tek bir yangında bir ciddi yangınımız oldu. Bunun için yaz aylarında elimiz telsizde tetikte bekliyoruz.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .