Kırşehir Kamu-Sen memur maaşlarına ek zam istedi

Kırşehir Kamu-Sen memur maaşlarına ek zam istedi

14.11.2018

TÜRKİYE KAMU-Sen Kırşehir İl Temsilciliği Memura ek zam talebinde bulundu. Türkiye Kamu Sen tarafından 81 ilde memurların ek zamla ilgili talepleri dile getirmek amacıyla basın açıklamaları, mektuplar ve eylemler düzenleme kararı alırken, Kırşehir Kamu-Sen İl Temsilcisi dün PTT önünde ek zam talepli basın açıklaması yaparken, bu konudaki zam talepleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığına bir mektup gönderdi. Kırşehir […]

TÜRKİYE KAMU-Sen Kırşehir İl Temsilciliği Memura ek zam talebinde bulundu.
Türkiye Kamu Sen tarafından 81 ilde memurların ek zamla ilgili talepleri dile getirmek amacıyla basın açıklamaları, mektuplar ve eylemler düzenleme kararı alırken, Kırşehir Kamu-Sen İl Temsilcisi dün PTT önünde ek zam talepli basın açıklaması yaparken, bu konudaki zam talepleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığına bir mektup gönderdi.
Kırşehir Kamu-Sen İl Temsilcisi Bilal Türk, eylemle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bilindiği üzere, 2018 ve 2019 yıllarında memur ve memur emeklilerine yapılacak maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri, 2017 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilmiş ve mutabakatla sonuçlanmıştır. Yetkili konfederasyon ve kamu işveren temsilcileri arasında imzalanan toplu sözleşme hükümlerine göre kamu görevlileri ile emeklilerin maaşlarına 2018 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 4, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 3,5 olmak üzere kümülatif yüzde 7,6; 2019 yılının ilk altı aylık dönemi için yüzde 4, ikinci altı aylık dönemi için yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 9,2 artış yapılması kararlaştırılmıştır. Ancak; vergi dilimlerinin artırılmadığından temmuz ayındaki memur zammı vergi dilimlerine giren kamu çalışanlarına hiçbir katkı sağlamamıştır. Toplu sözleşmeye göre dönemler halinde yapılan maaş zamlarının anılan dönemde gerçekleşen enflasyonun altında kalması durumunda aradaki farkın maaşlara yansıtılması hükme bağlanmıştır.
“TÜİK tarafından geçen hafta açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre, TÜFE 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre % 2,67; bir önceki yılın aynı ayına göre ise % 25,24 oranında arttı. Buna göre; 2018 yılının ikinci yarısının ilk dört ayında (Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim) gerçekleşen toplam % 12.26 oranındaki enflasyon artış oranına göre, 1 Ocak 2019 tarihinde kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına % 8,76 oranında enflasyon farkı zammı yapılacağı görülmektedir. Bu rakamlar ve ortaya çıkan ekonomik tablo, Türkiye Kamu Sen’in bugün burada olduğu gibi tüm Türkiye’de talep ettiği ve kitlesel olarak dillendirdiği EK ZAM talebimizin ne kadar haklı olduğunu teyit etmektedir.
“Bu yıl yaşanan bu tabloyu gördüğümüzde yetkinin emin ellerde olmasının önemini görüyoruz. Şimdi bu yıl itibariyle kamu çalışanları, temmuz ayında Memur-Sen’in aldığı zamdan daha fazlasını enflasyondan aldılar. Toplamda yüzde 13 zam alındı. Enflasyon şu anda yüzde 24.5 , dolayısıyla Kamu çalışanlarına ek zam kaçınılmaz olmuştur.
“Bu ek zam talebi, sadece çalışanlar için değil, emeklilerimiz, fakir fukara, yetim gurabanında yaşam koşullarının iyileştirilmesi içindir. Aynı zamanda, piyasanın canlandırılması esnaflarımıza da nefes aldıracaktır. Kamu çalışanlarına geciktirilmeden ek zam yapılmalıdır. Bugün burada ve 81 ilimizde, eş zamanlı olarak ek zam talebi ile ilgili basın açıklamamızı gerçekleştirerek, bu talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza mektuplarla ileteceğiz.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .