Kırşehir İl Müftülüğü’nden tekerlekli sandalye

Kırşehir İl Müftülüğü’nden tekerlekli sandalye

11.05.2015

İnsanlığın ortak sorunları arasında yer aldığı için yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda 10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen çeşitli programlarla kutlanan ve engellilerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekilerek, mağduriyetleri önündeki engellerin aşılması konusunda neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı Engelliler Haftası nedeniyle Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından bedensel engelli bir vatandaşa akülü tekerlekli […]

İnsanlığın ortak sorunları arasında yer aldığı için yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda 10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen çeşitli programlarla kutlanan ve engellilerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekilerek, mağduriyetleri önündeki engellerin aşılması konusunda neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı Engelliler Haftası nedeniyle Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından bedensel engelli bir vatandaşa akülü tekerlekli sandalye hediye edildi.

Geçtiğimiz Pazar günü Gazi Parkı’nda Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği’nin düzenlediği programa, İl Müftüsü Mehmet Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan ve vatandaşlar katıldı.
Tekerlekli sandalyesini teslim alan Serkan Kılıç, çok mutlu olduğunu söyledi. Yaşadığı rahatsızlık nedeniyle yürüyemeyen Kılıç, “Tek başıma evden dışarıya yardımsız çıkamıyordum. Akülü tekerlekli sandalye ile daha rahat bir şekilde çıkabileceğim artık. Çok mutlu oldum. Allah sizlerden ebediyen razı olsun. Katkı sağlayanlara teşekkür ederim” dedi.
Bu durumda olan vatandaşlara herkesin elinden geleni yapması gerektiğini kaydeden İl Müftüsü Mehmet Şahin de, “Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği’nin 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle düzenlemiş olduğu bu programa katılmaktan dolayı memnun oldum. Kırşehir İl Müftülüğü olarak Serkan Kılıç kardeşimize bu hafta münasebetiyle bu arabayı teslim ediyoruz. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in engellileri diğer insanlardan ayırt etmediği gibi onlarla insani ilişkilerini olumlu bir şekilde yürütmüştür. Onları toplumdan dışlamamış, değişik görevler vererek topluma kazandırmıştır. Hz. Peygamber’in, engellilere önem ve değer verdiğinin en güzel örneği onlara kamu alanında görev vermiş olmasıdır. Hz. Peygamber, görme engelli olan ve hicretten önce Mekke’de Müslüman olan Abdullah b. Ümmi Mektum’u, hicretten sonra Medine’de Mescid-i Nebevi’de müezzin olarak görevlendirdiği gibi, Veda Haccı’na ve Uhud savaşına gidişi de dahil, çeşitli zamanlarda defalarca kendi yerine vekil bırakmıştır. Bizlerde İl Müftülüğü olarak bugün burada Serkan Kılıç kardeşimize bir tekerlekli sandalye hediye ediyoruz güle güle kullansın. Ayrıca tüm annelerimizin de anneler gününü kutluyorum” diye konuştu.

Daha sonra hayatın tamamının bir imtihandan ibaret olduğunu dile getiren İl Müftüsü Şahin engelliliğin de bu imtihanlardan birisi olduğunu ifade ederek, önemli olanın Allah’ın rızasına ve cennetine giden yollardaki engellerin kaldırılması olduğunu ifade etti.
Müftü Şahin, tedavisi bulunan özür ve engellerin ortadan kaldırılması yolunda elbette çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ederek, engellilerimizin de sorumlu oldukları ve güç yetirebildikleri kadarıyla farz ibadetlerini yerine getirmelerinin önemini vurguladı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .