Kırşehir havzalarında 10 ürüne destek

Kırşehir havzalarında 10 ürüne destek

12.01.2018

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, tarımda havza bazlı desteklemeler için uygulamaya konulan Milli Tarım Projesi kapsamında, 2018 yılında havzalarda desteklenecek ürünlerin listesini açıkladı. 2018 Yılı Havzalarda Desteklenecek Ürün Listeleri, Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlandı. Kırşehir’de 10 ürünün havza bazında destekleneceği belirtilirken, Türkiye’de bu yıl bitkisel üretime […]

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, tarımda havza bazlı desteklemeler için uygulamaya konulan Milli Tarım Projesi kapsamında, 2018 yılında havzalarda desteklenecek ürünlerin listesini açıkladı.
2018 Yılı Havzalarda Desteklenecek Ürün Listeleri, Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlandı.
Kırşehir’de 10 ürünün havza bazında destekleneceği belirtilirken, Türkiye’de bu yıl bitkisel üretime yönelik olarak yapılacak tarımsal desteklemeler kapsamında, 21 ürün belirlenen havzalarda üretildiği takdirde desteklenecek. Çiftçiler, belirlenen havzalar dışında ekilen ürünler için desteklemeden yararlanamayacak.
2018 üretim sezonunda Kırşehir il ve ilçelerinde havza bazında desteklenecek ürünler şöyle:
KIRŞEHİR MERKEZ: Arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri, yulaf, patates
AKÇAKENT: Arpa, aspir, buğday, mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri
AKPINAR: Arpa, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri
BOZTEPE: Arpa, aspir, buğday, mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri, yulaf
ÇİÇEKDAĞI: Arpa, aspir, buğday, mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri
KAMAN: Arpa, buğday, mısır (dane), mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri, patates
MUCUR: Arpa, aspir, buğday, mercimek, nohut, ayçiçeği (yağlık), yem bitkileri, yulaf, patates
BU ARADA su kısıtı kapsamında belirlenen Boztepe ve Mucur’da mısır (dane) üretiminde damlama sulama şartı aranıyor.
Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ürün listesi, Milli Tarım Projesi Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi-sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 ürünü içeriyor.
Listeler nasıl oluşturuldu?
2018 üretim yılı havzalarda desteklenecek ürün listeleri, 21 ürün için istatistiki verileri, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il-ilçe (kamu, STK ve üniversiteler) önerileri de dikkate alınarak oluşturulan Karar Destek Sistemi sonuçları ile il / ilçe müdürlükleri ile Temmuz-Ağustos döneminde yapılan toplantı/telekonferans görüşmeleri neticesinde oluşturuldu.
81 il ve ilçelerde havza bazlı olarak desteklenecek ürünlere ilişkin duyuruda, su kısıtı kapsamında belirlenen ilçelerde mısır (dane) üretiminde damlama sulama şartı arandığının da altı çizildi.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .