Kırşehir, hasatta umduğunu bulamadı

Kırşehir, hasatta umduğunu bulamadı

29.07.2017

Kuraklık nedeniyle hasatta verim düşüklüğünün yaşandığı ilimizde genel itibarıyla verim iyi değerlendirilebilecek durumda iken, sulanabilir tarım arazilerinin azlığı verimi etkiliyor…

KIRŞEHİR’DE Haziran ayının sonunda başlayan hasat devam ediyor. Hububat hasadının tamamlandığı ilimizde nohut hasadı da başladı.
Yurt genelinde bazı bölgelerde yağıştan dolayı çiftçi zarara uğrarken, ilimiz Kırşehir’de çiftçiler kuraklık nedeniyle verimli bir hasat dönemi geçirmedi. Kırşehir hasattan umduğunu bulamazken, yüzde 10 sulanabilir araziye sahip olunması ürün veriminde değişkenliği beraberinde getiriyor.
Devam eden hasat ile ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e bilgiler veren Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, “İlimizde buğday, arpa, nohut, mercimek, ayçiçeği gibi ürünlerimizin rekolteleri yağışa orantılı olarak sürekli değişiklik arz etmektedir. İlimizde hububat hasadı bitmek üzere, nohut hasadı başladı, ayçiçeği daha başlamadı. Hububatta ciddi manada sıkıntılarımız oldu. Özellikle Kızılırmak havzasında Irmakbucağı dediğimiz alanda verimde ciddi manada düşüşlerimiz var. Ama geçen seneye nazaran artı olan yerlerimiz, eksi olan yerlerimiz var. Şuanda ilimizde 150 kilogram ile 450 kilogram arasında bir rekoltemiz var” dedi.
ÇİFTÇİ ZARARLARI KARŞILANACAK
Çiftçilerin zararının giderilmesi için Bakanlığa bilgilendirmenin yapıldığını belirterek, borçların ertelenmesini beklediklerini ifade eden Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, “Bakanlığımıza % 30 zarar gören çiftçilerimizi bildirdik. Bakanlığımızdan bu konuyla ilgili borç ertelemeyi bekliyoruz. İnşallah borç ertelenerek çiftçilerimizin mağduriyeti giderilir. İlimizin toplam tarım arazisinin % 10’u sulanabiliyor. % 90’ı tamamen yağışa bağlı bir tarım yapıldığından dolayı böyle değişkenlik arz ediyor. Ama şu an genel manada ilimizde rekolte bazı yerlerimizde iyi, Irmakbucağı tarafımızda kötü, ancak ortalamamızda fena değil” şeklinde konuştu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .