Kırşehir gençliği Ata’sına yürüdü

Kırşehir gençliği Ata’sına yürüdü

19.05.2015

Kurtuluş meşalesi yanıyor… 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 96. yılı kutlandı…
Ulusal egemenliğin ve kurtuluş meşalesinin 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılışının 96. yıldönümünde Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirildi…

 

DSC_7335 copy

KIRŞEHİR’DE 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Anıt Meydanı’nda başlayarak Kırşehir Valiliği önünde tamamlanan Gençlik Yürüyüşü ile kutlandı.
Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’dan Anadolu’ya ayak bastığı günün 96. yıldönümüne rastlayan ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs, coşkulu etkinliklerle kutlandı.
Türk ulusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 96’ıncı yıldönümünü gururla kutladı.
Resmi bayram ve kutlamalarla ilgili yönetmelik değişikliği nedeniyle Gençlik Haftası kapsamında 1 haftaya yayılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Kırşehir gençliği Ata’sına yürüdü.
Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Büyük Önder Atatürk’ün 96 yıl önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı 19 Mayıs gününün coşkulu etkinliklerle kutlandığı Kırşehir’deki resmi kutlamalar da İş Bankası önü Anıt Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na saat 09.30’da çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Türk ulusunun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 96’ıncı yıldönümünü gururla kutladığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Anıt Meydanı’ndan başlayarak, Kapucu Camii ve Ankara Caddesi güzergâhından Kırşehir Valiliği’nde tamamlanan Gençlik Yürüyüşü ile devam etti.
19 Mayıs resmi töreni de Kırşehir Valiliği önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

DSC_7346 copy
Bayramın asıl sahibi olan gençler de bir kez daha, “Atam izindeyiz, ışığının takipçisiyiz. Sen rahat uyu, nöbetteyiz” diye söz verdi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce Atatürk Anıtına Çelenk Sunulmasının ardından Valilik önünde başlayan programa Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı J. Alb. Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, daire müdürleri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.
Programda bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da milletimizin makus talihini yenmek için Samsun’dan başlattığı mücadelenin yeni Türk devletinin kurulmasının yolunu açtığını söyledi.
Anadolu imam-Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Mert’in “Bayrak” şiirini okumasının ardından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni Emir Talat Turgaz seslendirirken, Gençliğin Ata’ya cevabını da Rumeysa Arslan okudu.
Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Mehmet Onur Ateş’in “Bir Bayrak rüzgar Bekliyor” şiirini okumasının ardından Fazıl Batı yönetimindeki Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi, Erzincan yöresi oyunlarını sergiledi.
Ecdada Mektup Yarışması 19-29 yaş kategorisinde İl Birincisi Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencisi Hasan Doğanay, mektubunu okudu.
Ecdada Mektup Yarışması 11-14 yaş kategorisinde İl Birincisi ve Türkiye Birincisi Mucur Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir Ortaokulu öğrencisi Beren Bahar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda düzenlenen törende ödülünü alırken, 15-18 yaş kategorisinde İl Birincisi Kaman Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Tuğçe Nuray Şahin ile Ecdada Mektup Yarışması 19-29 yaş kategorisinde İl Birincisi Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencisi Hasan Doğanay’a ve ikinci olan yarışmacılara ödülleri takdim edildi.
Gençlik Haftası dolayısıyla spor branşlarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporculara ödüllerinin verildi. Kros yarışmasında erkeklerde İl Birincisi Baki Ceylan, bayanlar il Birincisi Necibe Özdemir; masa tenisi müsabakalarında erkeklerde il Birincisi Erdal Köksal, bayanlarda İl Birincisi Tuğçe Üçgül, satranç müsabakalarında İl Birincisi Doğan Tuğrak oldu.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreni, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü sporcularının boks, kickboks ve tekvando gösterilerini sunmasının ardından tarihte kurulan Türk devletlerinin temsilen yapılan final sahnesi ile sona erdi.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında dün ayrıca, Türk Büyükleri Parkı’ndan Belediye Başkanlığı önüne kadar fener alayı düzenlendi.
Bu arada Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Necati Şentürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının başlattığı mücadele sonunda vatan topraklarının kurtarıldığını söyledi.
“Bugün eğer, güçlü, gelişen, yükselen bir Türkiye’den söz edebiliyorsak, bunu geçmişte atılan kararlı ve ileri görüşlü adımlara, gösterilen olağanüstü gayretlere, verilen mücadelelere ve şehitlerimize borçluyuz” şeklinde konuşan Vali Necati Şentürk, konuşmasına şöyle devam etti.
“Türkiye’nin istikbali, milletimizin umudu olan gençlerimizin üzerindedir. İnanıyorum ki gençlerimiz, tarihimizden aldıkları ilhamla medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileri mesafelere taşıyacaklardır.”
15-21 Mayıs Gençlik Haftası kapsamında bugün Aşıkpaşa Spor Salonu girişinde ebru, hat, tezhip ve filografi sergisi açılacak. Ayrıca hentbol ve voleybol şenliği gerçekleştirilecek.
21 Mayıs Perşembe günü de Kırşehirli gençler Huzurevi, Sevgi Evleri ile Engelliler Derneği’ne ziyarette bulunacak. Aşıkpaşa Spor Salonu’nda basketbol ve badminton şenliği yapılacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .