Kırşehir esnafından kaçakçılıkla mücadeleye destek

Kırşehir esnafından kaçakçılıkla mücadeleye destek

27.05.2015

TESK tarafından vatandaşların, bilinmezlerle dolu kaçak ürünlerden uzak tutulmasının amaçlandığı kampanya ‘Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!’ başladı… Esnaf ve vatandaşlar, broşür, afiş, mesaj ve sosyal medya aracılığıyla kaçak ürünlere karşı bilinçlendirilecek…

maxresdefault copy

KIRŞEHİR Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı, TESK tarafından başlatılan ‘Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!’ kampanyasına destek veriyor.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), milyarlarca liralık kayba sebep olan kaçak ürün ticareti ile mücadele için yeni bir kampanya başlatıyor.
TESK’in, yurt genelinde 140 bin perakendeci esnafıyla birlikte yürüteceği “Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!” kampanyası ile kamuoyu nezdinde farkındalık yaratılması ve vatandaşların, bilinmezlerle dolu kaçak ürünlerden uzak tutulmasının amaçlandığı kampanyaya Kırşehir esnafı da destek veriyor.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), kaçak ürün ticareti ile mücadeleye hız kesmeden devam ediyor.
Kaçak ürünle mücadele konusunda yeni bir sayfa açtıklarını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!’ kampanyasını, 12 Mayıs Salı günü düzenlenen basın toplantısıyla duyurdu.

MURAT ZOBU copy
Kırşehir’de kampanyaya destek verdiklerini açıklayan Bakkallar ve Bayiler Esnafı Odası Başkanı Murat Zobu da, “Odamıza kayıtlı üyeler adına kampanyaya tam destek veriyoruz. Üyelerimizi gerek bire bir ziyaret ederek, gerekse de mesaj yolu ile uyararak hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak, hem de esnaf ve sanatkârlarımızın hakkını korumak adına çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Üyelerimizi tekrar uyararak kaçak ürünlerden uzak durmalarını ve kaçak ile karşılaştıkları takdirde ilgili birimlere haber vermelerini önemle rica ediyoruz” dedi.

TESK1-310x205 copy
TESK Genel Başkanı Palandöken, kaçak ve sahte ürün ticaretinin endişe verici boyutta olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Her yıl kaçak akaryakıt ve kaçak sigara milyarlarca lira ÖTV geliri kaybına sebep olurken, binlerce ton kaçak çay ve gıda mamulü de kamu sağlığını tehdit etmekte. Örneğin; akaryakıt kaçakçılığı 2 Boğaz Köprüsü, kaçak sigara ise 24 uluslararası havalimanına denk geliyor. Kaçakçılığı önleyebilirsek; Türkiye ekonomisi güçlenir, esnafımız ve vatandaşımız kazanır.
“Kaçakla mücadelede önemli adımlar atıldı. Örneğin, hapis cezaları artırıldı. ALO 136 İhbar Hattı daha bilinir hale getirildi, kaçak ürün yakalatanlara para ödülü verilmesi sağlandı. Kontrol ve denetimler çoğaltıldı. Biz de TESK olarak, bilinçlendirme kampanyalarıyla mücadeleye destek olduk. Nitekim kaçak seviyesi düşmeye başladı. 2015’te kaçak sigara oranı yüzde 20’den 16,4’e geriledi. Bu da yıllık 1,5 milyar lira ek vergi kaynağı sağladı.”
Mücadelenin etkin biçimde devamı için, yeni kampanya başlattıklarını belirten Palandöken, “Vatandaşlarımız kaçak ürünleri almamalı ve bunların arkasındaki ürkütücü gerçeği görmeli. Kaçak ürünlerin geçmişi karanlıktır. Nereden geldikleri bilinmez. Organize suç örgütleri kaçak ürün ticaretinden beslenir. ‘Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!’ diyerek, kamuoyunu bilinmezlerle dolu kaçak ürünlerden uzak durmaya davet ediyoruz” ifadesini kullandı.
Kampanya kapsamında Türkiye genelinde 140 bin perakende satış noktasına dağıtılacak poster, broşür ve diğer kampanya malzemeleri yardımıyla kaçak ürünlere ilişkin farkındalık artırılacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep gibi kaçak ürün ticaretinin yüksek olduğu şehirlerde kullanılacak sokak afişleri ile vatandaşlara, kamu sağlığını da tehdit eden bu tehlikeden uzak durmaları gerektiği hatırlatılacak.
Kampanya kapsamında sosyal medyayı da aktif olarak kullanacaklarını belirten Bendevi Palandöken, kampanyaya ilişkin bilgilerin www.bilmedigingerceklervar.org internet sitesinden takip edilebileceğini kaydetti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .