Kırşehir esnafına müjdeli haber

Kırşehir esnafına müjdeli haber

03.02.2015

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunu yürürlüğe girerken, ustalık belgesi sorunu ile hafta tatili ruhsat harçlarının esnaflardan alınmamasına ilişkin olumlu gelişmeler kaydedildi… Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, esnaflara müjdeli haberler verdi. Kırşehir esnafına, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girdiğinin müjdesini veren Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları […]

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunu yürürlüğe girerken, ustalık belgesi sorunu ile hafta tatili ruhsat harçlarının esnaflardan alınmamasına ilişkin olumlu gelişmeler kaydedildi…
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, esnaflara müjdeli haberler verdi.
Kırşehir esnafına, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girdiğinin müjdesini veren Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte ustalık belgesi sorunu ile hafta tatili ruhsat harçlarının esnaflardan alınmamasına ilişkin olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Birlik Başkan Öztürk, çıkan yasanın esnaf ve sanatkar açısından büyük bir başarı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Yaklaşık olarak yirmi yıldan bu yana ülkemizin gündeminde bulunan, değişik hükümetler döneminde çalışmalar yapılan, esnaf ve sanatkarımızın büyük önem verdiği ve umutla beklediği, camiamızın kanunlaşması için kararlılık ve çaba gösterdiği 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 14.01.2015 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş ve 29 Ocak 2015 tarihli ve 29251 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kırşehir Esnaf Teşkilatı olarak uzun yıllardan beri yasanın çıkarılması için sabırla, kararlılıkla ve ısrarla haklılığımızdan da güç alarak Hükümetimiz nezdinde Birliğimiz tarafından gerekli girişimler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ve Konfederasyonumuza bulunulmuştur.
“Taleplerimizi iyi niyetle ve samimi bir şekilde ve yetkinlikle ortaya koyduk. Bunların kararlı ve ısrarlı bir şekilde takipçisi olduk. Konuyu devamlı olarak yazılı ve görsel medyanın da gündemde tutarak kamuoyuna mal ettik. Yasanın çıkarılması için yürütülen çalışmalar sırasında zaman zaman büyük dirençlerle karşılaşıldı, çeşitli güç odakları ve lobilere karşı da mücadele verildi. Bu mücadelede hiçbir zaman yılgınlığa düşülmedi, umutsuzluğa kapanılmadı ve tereddüt de gösterilmedi. TBMM’de kabul edilen yasa, içerik olarak her ne kadar isteklerimizi ve beklentilerimizi tam anlamıyla karşılamamış olsa da, bütün engelleme çabaları ve çıkar gruplarının güçlü karşı çıkışlarına rağmen, yasanın çıkarılmış olması dahi camiamız için çok büyük bir başarıdır.
“Birliğimizin bundan sonraki çabası ve girişimleri ile yönetmeliklerin daha iyi hazırlanması ve Yasa’nın iyileştirilmesinin sağlanması yönünde olacaktır. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile perakende sektörüne yönelik çok olumlu gelişmeler meydana gelmiştir. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da; perakende işletmelerin açılış, faaliyet ve denetimleri ile bunların birbirleri, üretici ve tedarikçilerle olan ilişkileri düzenlenmiş, Kanun’un uygulanmasında Bakanlık, yetkili idare ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir.
“Diğer taraftan esnaf ve sanatkârlarımızın oda ve sicil kayıtları sırasında sorun olan, 5362 sayılı kanuna tabi odalarımızın üye kaybetmesine ve dolayısıyla haksızlığa yol açan, teşkilat yöneticilerimizi zor durumda bırakan ve yıllardır çözümü için çaba gösterdiğimiz ustalık belgesi sorunu ile hafta tatili ruhsat harçlarına ilişkin olarak esnaf ve sanatkârlarımızın yaşadığı mağduriyet de yine bu kanunla ortadan kaldırılmıştır. Buna göre; ustalık belgesi o mesleği bizzat icra edenlerden istenilecek, işyeri açılırken sicil ve odaya kayıt sırasında ustalık belgesi veya muadili belgeler istenilmeyecektir. Hafta Tatili Hakkında Kanun hükümleri, esnaf ve sanatkârları da içine alan perakende işletmeler için uygulanmayacak, dolayısıyla esnaf ve sanatkârlarımız hafta tatili ruhsatı ve harçları ile ilgili yükümlülüklerden kurtulacaklardır. Bu vesile ile Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un esnaf ve sanatkârlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek, yasanın çıkarılmasında katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .