Kırşehir Emniyeti’nden yasak geldi

Kırşehir Emniyeti’nden yasak geldi

30.10.2017

Okulların yakın çevresinde okulla ilgisi bulunmayan kişilerin bulunması ile 18 yaşından küçük öğrencilerin oyun salonu ve internet kafelere girişleri yasaklandı…

KIRŞEHİR’DE İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan 22.12.2016 tarihli “Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik, Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü” doğrultusunda huzurlu ve güvenli eğitim-öğretim sağlanması noktasında gerekli tedbirler alınıyor.
Kırşehir’de çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda eğitimlerini sürdürmeleri için gerekli önlemler alındı.
Öğrencilerin okula giriş ve çıkış saatlerinde, okul önlerinde okulla ilgisi bulunmayan kişilerin öğrencileri rahatsız ettikleri, ayrıca ders saatleri dâhilinde bazı öğrencilerin internet kafelere ve oyun salonlarına yoğun ilgi gösterdiklerini tespit eden Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, önemli bir karara imza attı.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nün kararı doğrultusunda Kırşehir Valiliği il genelinde bulunan kamu ve özel kurumlara ait eğitim-öğretim kurumlarının bahçesinde, müştemilatında ve 50 metreye kadar yakın çevresinde, eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgisi bulunmayan, eğitim ve öğretim hizmetlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesine engel olabilecek kişilerin bulunmalarını yasakladı. Kararda ayrıca okul günlerinde 18 yaşından küçük öğrencilerin 08.00-17.00 saatleri arasında internet kafe ve oyun salonlarına girmeleri yasaklandı.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, okul çevrelerinde okulla ilgisi olmayan şahısların bulunmasının engellenmesi Çocuk Şube Müdürlüğü ile Güvenli Eğitim Koordinasyon görevlileri ve okullarda görevlendirilen ekipler tarafından sağlanacak.
Okul çevresinde veya bahçesinde okulla ilgisi bulunmayan ve eğitim-öğretimin aksamasına neden olacak davranışlarda bulunan yaşı büyük ve küçük şahısların bir defaya mahsus olmak üzere yazılı şekilde uyarılacağı, aynı durumun tekrar etmesi halinde gerekli ceza-i müeyyide uygulanacağı belirtildi.
İnternet kafe ve oyun salonlarına yönelik olarak yapılan denetlemelerde, ders saatleri içerisinde öğrencilerin internet kafede ya da oyun salonlarında görülmeleri halinde, işyeri sahipleri uyarılacak. Yasağa uyulmaması halinde Kabahatler Kanunu’na göre gerekli ceza-i müeyyide uygulanacak.
Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmamış çocuk hakkında idari para cezası uygulanmayacağı, akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin, hukuki anlam ve sonuçlarını anlayamayan ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişi hakkında idari para cezası uygulanamayacağı belirtilirken, küçük çocuğun veya akıl hastasının yasal veli ya da vasisine gerekli ceza- i müeyyide uygulanacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .