Kırşehir Emniyeti simülasyon aracıyla halkı eğitiyor

Kırşehir Emniyeti simülasyon aracıyla halkı eğitiyor

02.05.2015

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğini artırmak ve sürücülere emniyet kemerinin önemini daha iyi anlatmak amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Planlama Daire Başkanlığından talep edilen ve Cacabey Meydanında kurulan Emniyet Kemeri Simülatör aracı 3 günlük eğitim verdi. Kırşehir İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, kazalardaki ölüm oranlarının yüzde 80’inin emniyet kemeri takılmamasından kaynaklandığını belirterek, […]

kirsehirliler_simulasyon_araciyla_kaza_anini_yasadilar_h6396 copy

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğini artırmak ve sürücülere emniyet kemerinin önemini daha iyi anlatmak amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Planlama Daire Başkanlığından talep edilen ve Cacabey Meydanında kurulan Emniyet Kemeri Simülatör aracı 3 günlük eğitim verdi.
Kırşehir İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, kazalardaki ölüm oranlarının yüzde 80’inin emniyet kemeri takılmamasından kaynaklandığını belirterek, olası kazalarda emniyet kemeri takılı olmasının hayat kurtardığını söyledi.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından, Cacabey Meydanında kurulan “Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı” eşliğinde vatandaşlara kaza anında emniyet kemeri olmadan nelerle karşılaşacakları, görsel ve uygulamalı olarak anlatıldı.
Cacabey Meydanındaki uygulamaya vatandaşlar yoğun ilgiyle katıldı. Emniyet kemerinin önemini anlatmak için Kırşehir’e getirilen simülasyon aracına binenler kaza anında aracın takla atma anını yaşadılar. Trafik polisleri de vatandaşları emniyet kemeri takmaları konusunda uyararak bilgiler verdi.
Kırşehir İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül’de İl Kültür Müdürlüğünde “Ahiler Diyarı Emniyet Kemeri Kuşanıyor” isimli düzenlenen proğramda yaptığı açıklamada emniyet kemerinin önemine değindi.
Akgül, 2014 Yılı içerisinde toplam 935 trafik kazası meydana geldiğini ve Kırşehir içinde emniyet kemeri kullanımının % 14, şehir dışı yollarda ise % 46 olduğunu söyledi. Emniyet kemerinin araçların olmazsa olmazı olduğunu, günümüzde kazalardaki ölüm oranlarını yüzde 80’inin emniyet kemeri takmamaktan kaynaklandığını belirten Akgül, amaçlarının Kırşehir’de meydana gelen yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarını en aza indirmek olduğunu söyledi.
Akgül, “Emniyet Genel Müdürlüğümüz Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanlığımızca ilimize gönderilen simülatörlü aracımız 5 kilometre hızda seyir eden bir şekilde düzenlenmiştir. 360 derecelik bir açı ile darbesiz ayarlanmış. Vatandaşlarımız hem kemerli hem de kemersiz farkı görmüş oluyor.” dedi.
Vali Necati Şentürk programda yaptığı konuşmada, ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesinin üzüntü veren bir durum olduğunu söyledi ve trafikte tedbirli olmanın önemine değindi.
“Ahiler Diyarı Emniyet Kemeri Kuşanıyor” kampanyası ile birlikte emniyet kemeri kullanmayı toplumun her kesimine aşılamak gerektiğini ifade eden Vali Şentürk; “Bu kampanya, Ahi Evran-ı Veli’nin memleketi ve Ahilik kültürünün merkezi olan Kırşehir’de, hayat kurtarma kampanyası olarak da tanımlanabilir. Çocuklarımıza ve gençlerimize bu konuyu iyi anlatabilirsek, bu vesileyle bir insanın hayatını kurtarabilirsek bütün insanlığa hizmet etmiş gibi oluruz. Nüfusun arttıkça araç sayısının da aynı oranda arttığı ülkemizde, bütün vatandaşlarımızı emniyet kemeri takmaya davet ediyorum.” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .