KIRŞEHİR EĞİTİM-BİR-SEN,1 MAYIS COŞKUSUNU KONYA’DA YAŞADI

KIRŞEHİR EĞİTİM-BİR-SEN,1 MAYIS COŞKUSUNU KONYA’DA YAŞADI

02.05.2015

EĞİTİM-BİR-SEN Kırşehir Şubesi, Memur-Sen’e bağlı diğer sendikalarla Memur-Sen ve Hak-İş’le birlikte Konya’da düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. Kırşehir’de 1 Mayıs Cuma günü Cacabey Meydanı’nda yapılan İşçi Bayramı kutlamaları şenlikli geçerken, Cuma günü sabah erken saatlerde Cacabey Meydanı’nda bir araya gelen Eğitim-Bir-Sen üyeleri iki otobüsle konvoy halinde Konya’ya hareket etti. Kutlamalar ve kortej geçişleri 10.30’da başladı. […]

DSCF0049 copy

EĞİTİM-BİR-SEN Kırşehir Şubesi, Memur-Sen’e bağlı diğer sendikalarla Memur-Sen ve Hak-İş’le birlikte Konya’da düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarına katıldı.
Kırşehir’de 1 Mayıs Cuma günü Cacabey Meydanı’nda yapılan İşçi Bayramı kutlamaları şenlikli geçerken, Cuma günü sabah erken saatlerde Cacabey Meydanı’nda bir araya gelen Eğitim-Bir-Sen üyeleri iki otobüsle konvoy halinde Konya’ya hareket etti.
Kutlamalar ve kortej geçişleri 10.30’da başladı.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Memur-Sen ve Hak-İş on binlerce emekçiyle birlikte büyük bir coşkuyla Konya’da tarihi bir 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi.
Memur-Sen ve Hak-İş’in ve Konya Şehir Meydanı’nda, “Daha Güçlü Demokrasi İçin Yeni Anayasa” sloganıyla gerçekleştirdiği, 1 Mayıs mitingi on binlerce emekçinin katılımıyla bir büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. İlk kez 1 Mayıs kutlamaları Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, dualar edildi.
Davul-zurna eşliğinde halaylarla, türkülerle, ellerindeki pankart ve dövizlerle meydanı dolduran Hak-İş ve Memur-Sen üyeleri, işçiler, memurlar, STK temsilcileri ve Konyalılar alanı renklendirdi.
Platforma çıkan Başkanlar, 1 Mayıs mitingine katılanları selamladı.
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya ise kısa bir selamlama konuşması yaptı.
Mitinge katılanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı halk oyunları ekibinin yedi bölgeye ait halk oyunları gösterisi ve Grup Yürüyüş konseri ile büyük coşku yaşadı.
Açılış konuşmalarının ardından 1 Mayıs bildirisini Memur-Sen’den Habibe Öçal, Hak-İş’ten Kadın Komitesi Temsilcisi Fatma Yavuz okudu.
“Haklarımızı haykırıyoruz”
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Emeğin, emekçilerin, kamu görevlilerinin, işsizlerin birlik gününde, mücadele gününde bir aradayız. Haksızlığa itiraz, sömürüye isyan etmek için, haklarımızı haykırmak, 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlardayız” dedi.
“Küresel şebekelere isyanımız var”
Konuşmasında küresel mesajlar veren Ali Yalçın, “Emperyalist ve Siyonistlerin kan ve zulüm pazarına dönüştürdüğü bir dünyada yaşıyoruz. Daha çok sömürmek, daha çok öldürmek, daha çok ocak söndürmek için güne uyanan zalimlerin, vahşilerin hüküm sürdüğü bir dünya istemiyoruz. İnsan emeğini sömürerek, ekmeğimizi küçülterek, özgürlüklerimizi yok ederek, kendi insanına demokrasi ikram ederken, bizim coğrafyalarımıza darbe ve zulüm ihraç ederek, ayakta kalan küresel şebekelere, çetelere, baronlara itirazımız var, isyanımız var. Afrika’da insanlar suya hasret iken, petrolden kazandıklarını su gibi harcayanlara, Filistin’de, Mısır’da, Orta Afrika’da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ‘Müslümansın, ölüme yakınsın’ anlayışıyla kardeşlerimize zulmedilirken seyreden, sesini kısan, gözünü ve kulaklarını kapatanlara itirazımız, isyanımız var. Kalp kırmaktan dahi çekinen ecdadımıza yöneltilen soykırım yalanına, palavrasına, itirazımız var, öfkemiz var” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .