KIRŞEHİR DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKTI, HAİNLERE KARŞI YÜRÜDÜ…

KIRŞEHİR DEMOKRASİSİNE SAHİP ÇIKTI, HAİNLERE KARŞI YÜRÜDÜ…

17.07.2017

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Cumartesi ve Pazar günü Kırşehir’de yine Demokrasi Nöbeti tutuldu, binlerce kişi demokrasisine sahip çıktı…

Vali Şentürk: “Vatan bölünmez, Türk milleti yenilmez”

KIRŞEHİR’DE düzenlenen programla 15 Temmuz şehitleri anılırken, Demokrasi ve Milli Birlik Günü de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Cacabey Meydanında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı öncesinde, binlerce kişinin katılımıyla, Askerlik Şubesi önünden başlayarak Mehteran Bölüğü ve atlı birlikler eşliğinde Cacabey Meydanına kadar devam eden bir yürüyüş düzenlendi.
Yürüyüşün ardından Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, 22. Dönem Kırşehir Milletvekili Hacı Turan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ağır Ceza Reisi Hüseyin Sabuncuoğlu, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hüseyin Altuntaş, POMEM Müdürü Kasım Varol, İl Genel Meclis Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, il ve ilçe protokolü, protokol eşleri, siyasi partilerin il temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilimizde yaşayan göçmenler ile binlerce vatandaşımızın katıldığı 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü büyük bir coşkuyla başladı.
Programda bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, bu anlamlı günde 15 Temmuz darbe teşebbüsünün, milletin demokrasisine sahip çıkması şuuru ile ve milletçe engellendiğinden hareket ederek, bu şuurun canlı tutulması maksadıyla etkinlikler düzenlendiğini söyledi.
Geçtiğimiz sene 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanları dolduran milletimizin dinimize, Kur’an’a, bayrağa, demokrasiye, vatanımıza sahip çıktığını belirten Vali Necati Şentürk, “Tarih bu birlik ve beraberliği altın harflerle kitaplara işleyecektir. Türk milletinin her evladı ya gazi ya da şehit torunudur. Geçen sene 15 Temmuz karanlık gecede gerçekleştirilen hain darbe girişiminde hainleri dize getirdik. Bu ikinci istiklal savaşıcıdır. İç ve dış bütün düşmanlarımız hep birlikte ülkemizi işgal etmek istedi. Eğer başarılı olsalardı İslamiyet’i parçalayacaklardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, milletin üstünde bir güç yoktur. Bu asil millet o karanlık gecede, tankların altına yattı, toplara, tüfeklere göğüslerini siper ettiler. Gençlerimiz uçaktan atılan füzelere karşı yılmadı, ölüme koşarak gittiler. Şehitlik mertebesini arzuladılar, ölümün ölüsünü korkuttular. O gece şehit düşen vatandaşlarımız ezanı dindirmediler, vatan toprağını hainlere bırakmadılar. Milyonlarca vatandaşımız meydanlara çıkarak milli iradeye, insanlığın onuruna sahip çıktılar. Vatan bölünmez, Türk milleti yenilmez. Çanakkale’de 250 bin şehit vermiştik, 250 şehit de 15 Temmuz’da verdik. Mekanları cennet olsun. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şifalar diliyorum. Onlar bu toprakları vatan yaptı, bu millet, millet olmanın gerekliliğini tüm dünyaya gösterdi. Düşmanlarımıza korku, dostlarımıza güven salındı. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” dedi.
Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin de birer konuşma yaptığı program Kur’an tilaveti, İl Müftüsü Osman Arslan tarafından yapılan hatim duası ve imam-hatipli öğrenciler tarafından çeşitli ilahilerin seslendirilmesi ile devam etti.


Mehteran Bölüğünün de kısa bir gösteri sunduğu programda, Kırşehir Valiliği’nce uyuşturucu ile mücadele etmek amacıyla açılan Yaşamayı Seviyorum Danışma Merkezi’nde tedavi gören gençler kahramanlık türküleri söylediler.
Sait Sargın Tiyatro Grubu da “15 Temmuza Hayat Verenler” adlı oyunu sahnelediler.
15 Temmuz’u 16 Temmuz Pazar gününe bağlayan gece saat 00.13’te tüm camilerden selaların okunması ve demokrasi nöbetinin başlaması ile birlikte Merkez İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Kemalettin Çorak “30 Kuş Şiiri”ni okudu.
15 Temmuz marşının okunması ve çeşitli slayt gösterilerinin de izlendiği program, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının canlı olarak izlenmesi ile devam etti.
Sabah namazına müteakiben Ahmet Yesevi Camiinde şehitlerimizin ruhuna Kur’an okundu.
Ardından Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci vatandaşlara çorba ikram etti.


KIRŞEHİR NÖBETTE

Cacabey Meydanında gerçekleştirilen Demokrasi Nöbeti, 16 Temmuz Pazar günü de devam etti.
Vali Necati Şentürk, Cacabey Meydanı’nı dolduran binlerce coşkulu kişiye hitaben yaptığı konuşmada, meydanları doldurarak demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkan Türk milletine teşekkür etti.
15 Temmuz darbe girişiminin unutulmayarak gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirten Vali Necati Şentürk, “15 Temmuz darbe gecesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, milletimizin birlik ve beraberliği sayesinde engellenmiş; bu ülkenin bölünmez bir bütün olduğu, bölmek isteyen hainlere asla fırsat verilmeyeceği mesajı iç ve dış düşmanlarımıza verilmiştir. Milletimiz, o karanlık gecede meydanları doldurarak vatanına, ezanına, dinine, bayrağına, namusuna sahip çıkmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyorum” dedi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, meydanları doldurarak hükümetine destek veren bütün Kırşehirli hemşerilerine teşekkür etti.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 16 Temmuz akşamı Cacabey Meydanı’nda tutulan Demokrasi Nöbeti Kur’an-ı Kerim tilaveti, duaların edilmesi, Mehteran Bölüğü gösterisi, çeşitli ilahiler ve kahramanlık türkülerinin seslendirilmesi ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .