KIRŞEHİR DE AVŞAR KIZINA TEPKİLİ

KIRŞEHİR DE AVŞAR KIZINA TEPKİLİ

09.03.2015

Cunta yönetimi şehitlerinden Kırşehirli Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatının filme uyarlanması ile ilgili annesini Hülya Avşar’ın canlandıracak olmasına Kırşehir’den de tepki geldi…
Pehlivanoğlu’nun dayısı Ömer Deli, “Ablamın Hülya Avşar ile bir kefeye konması mümkün değil”
MHP İl Başkanı Arif Ekici: “Hülya Avşar gibi bir bayanın Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesini canlandırması çok abestir”

12 EYLÜL 1980 ihtilalının ardından Cunta yönetimi tarafından 7 Ekim 1980’de idam edilen Kırşehirli Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatının filme çekilmesi ve annesinin Hülya Avşar’ı canlandırması yönündeki karara Kırşehir’den de tepki geldi.

Kırşehir eşraflarından olan ve yıllardır birçok sektörde ticaret yapan Ömer Deli’nin ablasının oğlu olan Mustafa Pehlivanoğlu’nun, annesi rolünü Hülya Avşar’ın canlandıracak olmasına ülke genelinde özellikle Ülkücüler ve Milliyetçi Hareket Partisi olmak üzere birçok kesimden tepki gelirken, Kırşehir’den de Mustafa Pehlivanoğlu’nun dayısı Ömer Deli ile MHP İl Başkanı Arif Ekici, kararı eleştirdi.
Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesi Zeynep Pehlivanoğlu’nun tam bir Anadolu kadını olduğunu belirterek, böyle bir karar verilirken, aile bireylerine danışılmamasına eleştiren Ömer Deli, bu işin takipçisi olacaklarını ve gerekli yasal yollara başvuracaklarını söyledi.

Mustafa Pehlivanoğlu'nun dayısı Ömer DELİ copy

Ablasının yaklaşık 6 ay önce hayatını kaybettiğini belirten Ömer Deli, ablası Zeynep Pehlivanoğlu’nun Hülya Avşar ile aynı kefeye konmasının mümkün olmadığını dile getirerek, “İdam edilen Mustafa Pehlivanoğlu, benim ablamın oğlu. Bilindiği gibi ihtilal olmuştu. İhtilalda Kenan Evren Beyefendi, aslında Beyefendi de demeyeceğim ona, ama artık öyle demek gerekiyor. Kendi hırslarını yenemeyerek, hiçbir suçu, günahı olmayan insanları idam etti, gözdağı vermek için, kendi koltuklarını, yerlerini rahata alabilmeleri için. Benim yeğenim, mahkemede yargılanırken 11 suçtan yargılanıyordu. 9 tanesi Kozaklı Cezaevi’nde yatarken işlenmiş, hiçbir ilgisi olmayan suçlar. Aslında idamla da hiçbir ilgisi yoktu, ama hırslarını yenemeyen o günün Cumhurbaşkanı, o günün Konsey Başkanı, kıymadan, çünkü kendi çocuğu olmadığı için elin çocuğunun kıymetini bilemez o. 20’li yaşlarında, gencecik hayatı alındı.
Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatının anlatılacağı filmde, annesini Hülya Avşar’ın oynamasına ilişkin bizimle hiçbir görüşme olmadı. Hatta bende biraz önce telefonla yeğenimle görüştüm. Hiç onlara da soran olmadı. Ailenin de en büyüğü şu anda benim. Bir kız, bir oğlan iki tane de yeğenim var. Onlarla da hiç görüşülmeden bu iş yapılıyor. Bizim acımız zaten bize yetiyor, bir genç fidanları kaybettik. Ablam, Anadolu kadınıdır. Hülya Avşar ile bir kefeye konması mümkün değil. Ablam evlat acılarına dayanmış, çileler çekmiş bir kadın. Onun yerine daha mutaassıp kişiler oynasaydı veyahut en azından sorulsaydı, buna razı mısınız, değil misiniz diye sorulmuş olsaydı başka bir yanıt alabilirlerdi. Ama biz bu işin peşini bırakmayacağız. Gereken yasal yollara başvuracağız” dedi.

 

MHP İl Başkanı ARİF EKİCİ copy
ARİF EKİCİ: “ÇOK ABES”
MHP İl Başkanı Arif Ekici de, “Bilindiği gibi 12 Eylül darbesi, binlerce gencin üzerinden tankla geçti. Binlerce insanı mağdur etti. İdam etti. İnsanlık dışı uygulamalar yaptı. Ama darbeyi yapanlar bugün hiç ismi anılmıyor. Sokaklara ismi verilen o günkü paşaların isimleri kaldırıldı, unutuldu. İktidar tarafından bu istismar da edildi. 12 Eylül’den hesap soracağız gibi, referandumlarda, diğer milli konularda mevcut iktidar tarafından istismar edildi. Aynı şekilde iki taraftan da şehitler vardı. Bu şehitlerden biri de Mustafa Pehlivanoğlu. Bunu da maalesef iktidar istismar etti. Bu şehitlerimizin üzerinden prim yapmaya kalktı. Bugünlerde de Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatı ve diğer şehitlerin hayatının film olacağını duyduk. Tabi bunun film olması için senaryolar belli zaten, ama öncelikle aile efradından izin alınması lazım. Maalesef böyle bir şey yapmadılar, duymadık. Ayrıca bu senaryoda oynayacak Hülya Avşar gibi bir kadının çıkıp Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesini oynaması çok abes bir durum. Değerli kardeşimiz Mustafa Pehlivanoğlu’nu yakinen tanırız, annesini tanırız. Ailesini tanırız, tam bir Anadolu insanı bunlar. Annesini canlandıracak kişilerin özenle seçilmesi lazım. Hülya Avşar gibi bir bayanın Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesini canlandırması çok abestir. O tam tamına bir Anadolu kadınıydı. Abdestli, namazlı, dürüst bir Anadolu kadınıydı. Bunu söz konusu kişinin canlandırmasına razı değiliz Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı olarak. Eğer çekilecekse aslına uygun, manevi yönden dolgun, halkın gözünü dolduracak kişiler tarafından canlandırılmasını arzu ederim” değerlendirmesinde bulundu.
“ISMARLAMA SANATÇILARIN OYNAMASI DOĞRU DEĞİL”

ÖTE YANDAN BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesi Zeynep Pehlivanoğlu’nu oynayacak kişinin onun maneviyatına uygun olması gerektiği belirterek, “Yanlış sanatçıyla ve senaryoyla idam edilen bir ülkücü kardeşimi bunlara malzeme yapamayız” dedi.
12 Eylül darbesinden sonra 22 yaşında idam edilen ilk ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun hayatının anlatıldığı ve TRT’de yayımlanacak “Veda Mektubu: Ankara Yazı” filminde Hülya Avşar’ın anne Zeynep Pehlivanoğlu’nun canlandırmasıyla başlayan polemiğe BBP’den de yanıt geldi.
Aynı zamanda Pehlivanoğlu’nun Mamak Askeri Cezaevi’nden arkadaşı olan BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, “Türkiye’de ne yazık ki bazen sapla saman birbirine karışıyor. Beraber aynı hücreyi, koğuşları paylaştığımız aynı yokluğu ve işkenceyi gördüğümüz arkadaşlarımızın hikayesi anlatılacaksa elbette senaryosunu bu işi bilenlerin yazması lazım” dedi.
Mustafa Pehlivanoğlu’nu asan Sıkıyönetim Mahkemesi’nin hakimi Ali Fahir Kayacan’ın senaryoda yer alamayacağını belirten Çayır, “Fahir Kayacan’ın önderliğindeki bir senaryo grubunun Mustafa Pehlivanoğlu’nu ve ülkücü hareketin bir şehidin anlatma hakkı da yok, şansı da yok. Dolayısıyla ben bu projenin ısmarlama, projede rol alacak olanların da ısmarlama sanatçı olduğunu düşünüyorum. Bu doğru değil. Bırakın şehitlerimizin anısına saygısızlık yapmayın. Sırf birilerinin değirmenine su taşımak için arkadaşlarımızın hatırasını, idam edilen kardeşlerimizi ekmeğinize, çorbanıza katık yapmayın” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Meclis kürsüsünden Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam anında anne ve babasına yazdığı mektubu kendi yazdığı “Onlar Diridirler” adlı kitaptan alıntı yaparak okuduğunu ve ağladığını hatırlatan Çayır, söz konusu mektubun aslının da kendisinde bulunduğunu, söz konusu kitapta mektuba yer verdiğini belirtti.
Mustafa Pehlivanoğlu’nun asılarak idam edilmesini en iyi bilen kişinin kendisi olduğunu dile getiren Çayır, şöyle konuştu:
“Bu işi bilenler var, sen tutacaksın bizim hiçbirimize danışmayacaksın, bunun kitabını yazanların hiçbirisinden görüş almayacaksın, mahkemenin iddia makamını ölçü kabul edeceksin ve bir senaryo yazacaksın, o senaryodan yola çıkarak ısmarlama sanatçılarla bu işi topluma lanse edeceksin. Bu yanlış. Yanlış sanatçıyla ve senaryoyla idam edilen bir ülkücü kardeşimi bunlara malzeme yapamayız.
“Mustafa kardeşimi tutup ’arkadaşlarını ispiyonlayan, gammazlayan, zor zamanda gidip af, aman dileyen bir insan’ rolüne büründürmek kimin haddine. Bu tümden yanlış. Senaryonun içinde mahkemenin savcısı olursa bu proje baştan sakattır ve bir amaca hizmet etmektedir. Birileri ’ben yaparım, olur’, ’ben senaryosunu yazarım, birileri de oynar’ derse kusura bakmasınlar. Burası Türkiye, herkesin haddine değil. Elbette bir sanatçı her rolü oynayabilir ama sakat, gerçeği yansıtmayan, arkadaşımıza hakaret içeren, şehidimize saygısızlık eden bir tavrın içerisinde olamayız. Buna müsaade edemeyiz.”
“ANNESİNİN MANEVİYATINA UYGUN OLMALI”
“Mustafa’nın annesini oynayacak kişinin, annesinin maneviyatına uygun olması gerekir” diyen Çayır, “O dönem yaşananları tek tek yazdım ve senaryolaştırdım, ismi ’Kafes.’ Yani Mamak Cezaevi’ni yaşayanlar bilir, ilk girdikleri yerin adı ’kafes’tir. Yani maymunların bile reva görülmediği, insanların sokulup dövüldüğü yer, kafes. Ondan dolayı adına kafes demiştik. Mustafa’nın ve annesi Zeynep Teyze’nin hikayesini anlatıyor” şeklinde konuştu.
Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesi merhum Zeynep Pehlivanoğlu ile de hayattayken görüştüğünü anlatan Çayır, “Zeynep Teyze, Mustafa’yı kurtarmak için aylarca uğraşmış. Çocuğu idam cezası almış ama karar daha Yargıtay’da daha sonra Meclis’e gelmiş. Darbe olunca da gene konseye gelmiş. Çocuğunu kurtarmak için her yola başvuruyor, eski Necati Paşa’ya gidiyor, Baki Tuğ’a gidiyor, neler anlattı bana, hepsini yazdım” dedi.
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın oyuncu Hülya Avşar’a tepkisini de değerlendiren Çayır, “Bizim için şehitler önemli, şehitlerin annesini oynayacak kişinin de manevi bir tarafı var. Mustafa’sına kavuşmuş bir Zeynep Teyze’den bahsediyoruz, o da ahirete göç etti. Dolayısıyla da onun canlandıracak kişinin ölçüleri tartışılabilir ama sonuç itibarıyla Mustafa’nın annesini canlandıracak kişinin, onun annesine uygun olması lazım” ifadesini kullandı.
Mustafa PEHLİVANOĞLU (7 Ekim 1980)
Ankara’nın Balgat semtinde oturuyor olup 22 yaşındaydı. Ülkücülük suçundan ceza evine girmiş ve idam cezasına mahkum edilmişti. Mamak askeri Cezaevi’nde yatarken bir fırsatını bularak kaçmayı başardıysa da kısa bir müddet sonra tekrar yakalandı. 12 Eylül cuntası tarafından, idam edilmesi için verilen emir, 7 Ekim 1980 tarihinde Ankara merkez kapalı Cezaevi’nde yerine getirildi ve sabahın erken saatlerinde asılmak suretiyle şehit edildi. Cenazesi, Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.
İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hakimi Ali Fahir Kayacan, daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu’nun asılan solcu Necdet Adalı’ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti. Ailesi, idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .