KIRŞEHİR BOZTEPE ÇAMALAK GÖLETİ’NDE SU TUTULDU

KIRŞEHİR BOZTEPE ÇAMALAK GÖLETİ’NDE SU TUTULDU

28.01.2019

Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Çamalak Gölet’inde depolanacak su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır” Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti […]

Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Çamalak Gölet’inde depolanacak
su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır”
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.
Bu kapsamda Kırşehirli çiftçilerin yüzünü güldürecek ve ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacak Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde su tutulduğunun müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su tutma işlemlerine başlanılan Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde depolanacak su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır” dedi.
Çamalak Gölet’inin temelden yüksekliği 17,5 metre ve 1,620 milyon m3 su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, “Bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Çamalak Gölet’inin Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2018 fiyatları ile yıllık 5 milyon 257 bin TL gelir artışı elde edilmesini hedefliyoruz” dedi.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Kırşehir’e bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .