KIRŞEHİR, BÖLGENİN LİDERLİĞİNE ADAY…

KIRŞEHİR, BÖLGENİN LİDERLİĞİNE ADAY…

22.08.2017

Selahattin Ekicioğlu: “Kırşehir ekonomisine ve Kırşehir’e çok önemli katkılar sunacağımızı düşünüyoruz”

KIRŞEHİR’DE iş dünyasının gelişiminin yanı sıra ekonomisi, sanayisi, ticaretinin ivme kazanması noktasında sorumluluğunu yerine getiren Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanlığı, TR71 Bölgesinin lideri olma yolunda ilerliyor.
Kırşehir’de 2014 yılında atılan adımla 4 yıllık sürede bugün gelinen noktada gelişen fuarcılık anlayışı ile birlikte yenilikçiliğini sürdüren Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Kongre ve Fuar Merkezi Projesi yerine İnovasyon Merkezi ile Kırşehir’in istihdamı, ekonomisi ve hayat standartlarının yükselmesini sağlayacak.
16-18 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen 4. Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’na yapılan katılım ve gösterilen ilgiyle Kırşehir’de İnovasyon Merkezi kurma fikrinin daha da net hale geldiğini Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, TR71 bölgesinin liderliğine aday olduklarını söyledi.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na kurumların desteğini beklediklerini belirterek TSO’nun örnek alınarak topyekun proje üreten bir Kırşehir haline gelme çağrısında bulunan Selahattin Ekicioğlu, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“4’üncüsünü düzenlediğimiz Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Fuarına katılan firmalarımıza ve katılımcı çiftçi ve vatandaş sayısına baktığımızda bölgenin en büyük ikinci fuarı olduğumuzu gösteriyor. Bu ticari satış ve ziyaretçi açısından önemlidir. Bundan dolayı da ilk yola çıktığımızda gerçekten olur mu olmaz mı diye tartışırken bölgenin ikinci fuarı konumuna oturmamız da bize mutluluk veriyor ve doğru bir adım attığımızın bir göstergesidir. Kırşehir Belediyesi’nin bize tahsis ettiği çok amaçlı pazaryeri için teşekkür ediyoruz.
“Pazaryerinin fuar alanı olarak ziyaretçilere ve dışarıdan gelen taleplere küçük geldiğini, daha büyük bir alana çıkmamız gerektiğinin tenkitlerini ve uyarılarını hep beraber hem kamuoyu olarak, hem de üyelerimizden gelen tenkitlerle alıyoruz. Bu da doğru yolda olduğumuzun ve büyüdüğümüzün göstergesidir. Bu doğrultuda fuar ve kongre merkezi yerine yaptığımız çalıştayda iş dünyasının ve sanayicinin önünü açacağına, üniversite-sanayi işbirliğinde inovasyon merkezi konusunda bir fikir gelişti ve biz kongre merkezi yerine inovasyon merkezi olarak değiştirdik.
“Gerçekten istihdamın, ekonominin, Kırşehir’deki hayat standartlarının yükselmesi konusunda inovasyon merkezi çok önemli bir görev üstlenecek. Bu inovasyon merkezi İç Anadolu ile TR71 bölgemizde sadece teknoloji merkezi olarak Niğde Ömer Halis Üniversitesi’nde var. Onun da işlevi inovasyon olarak değil teknoloji geliştirme merkezi, ama biz inovasyon, yenilikçi olarak bu bölgenin, TR71 bölgesinin liderliğine adayız. Çünkü bölgemizde Kırıkkale, Nevşehir, Aksaray ve Niğde’ye göre gerçekten kentimizin bir kimliğimiz var.
“Tarihimizi ve kent kimliğimizi önemli bir avantaj olarak görüyoruz. Diğer illerimizde ölçekli illerimiz, ama kentli bakış açısını yakalamada bizim gerimizdeler. Biz de bu konuda bölgenin inovasyon merkezi olacağız. Eğitimde çok öne çıkmış bir kentin eğitimli gençleriyle ülkemizin, şehrimizin ve bölgemizin liderliğine hem ticarette, hem sanayide, hem de kültürel açısından liderliğine talibiz. Bu taliplik sadece lafla olmuyor, onun içini de doldurmak gerekiyor. Bu yapacağımız altyapı çalışmalarıyla dolar.
“Kırşehir Belediyemizin Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi yapmasıyla, bizim inovasyon merkezi yapmamızla sanayiciye hizmet vermesi kültürel faaliyetler için çok önemli bir konu ve birbirinin tamamlayıcısıdır. Bütün bunları sadece devletten beklemek, devlet yapsın mantığı bize biraz ters geliyor.
“Biz Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak diğer kurumlarımızın da bize destek olmasını, bizi örnek almasını istiyoruz. Eğer proje üretemiyorlarsa proje birimimizden yardım alsınlar. Proje birimimizde şu anda gerçekten 9 tane projemiz 3 tanesi faal, 2 tanesi bitmiş, 4 tanesi başlamak üzere, onay bekleyen projeler de var. Bu konuda bütün kurumlara, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, resmi kurumlara destek olmaya hazırız. Çünkü Odalar Borsalar Birliği, her odaya doçent, yardımcı doçent seviyesinde danışman atadı. Bu danışmanlarla birlikte proje birimimizle hep beraber bu projeleri geliştiriyoruz ve geliştirmeye devam edeceğiz. Kırşehir ekonomisine ve Kırşehir’e çok önemli katkılar sunacağımızı düşünüyoruz.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .