Kırşehir Belediyesi’nde hafta sonu vergi mesai var

Kırşehir Belediyesi’nde hafta sonu vergi mesai var

29.05.2015

Emlak Vergisi’nin birinci taksit ödeme günü 31 Mayıs’ta sona eriyor… Emlak Vergisi 1. taksitinin son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2015 olmasından dolayı yaşanan yoğunluk sebebiyle Kırşehir Belediyesi veznesi bugün ve yarın 08.00-13.00 saatleri arasında yarım gün mesai yapacak…

Belediye vergi mesai copy

ÜLKEMİZDE 1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’na göre, arazi, arsa ve binalar için ödenen Emlak Vergisi ile Çe2015 yılı birinci taksit ödeme süresi 31 Mayıs 2015 Pazar günü yani yarın sona erecek. Kırşehir Belediyesi tahsilat veznesi de bugün ve yarın 08.00-13.00 saatleri arasında yarım gün mesai yapacak.

Emlak Vergisi mükellefleri ödemelerini Belediye veznesinden, özel ve kamu bankalarındaki Belediye hesapları aracılığıyla ya da Belediye web sitesinden yapabilecek. Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Sulu, vatandaşların mağdur olmaması ve cezai müeyyide ile karşılaşmaması için ödemelerini bir an önce yapmaları gerektiğini hatırlatarak, “Emlak Vergisi tahsilatının 1. taksitinin son ödeme günü 31 Mayıs 2015 Pazar gününe rastladığından Kırşehir Belediyesi olarak tahsilat veznelerimiz 30 Mayıs 2015 Cumartesi ve 31 Mayıs 2015 Pazar günleri, 08.00 ile 13.00 saatleri arasında açık bulundurulacaktır. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla bu tür uygulamaları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımız, vergilerini bugün ve yarın yarın gün mesai yapacak olan Belediyemiz veznelerine nakit ve kredi kartı ile ödeyebilirler. 31 Mayıs’tan sonra ödenecek Emlak Vergisi’ne gecikme faizi uygulanacaktır. Mükelleflerin mağdur olmamaları ve cezalı duruma düşmemeleri adına vergilerini ödemeleri gerekmektedir” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Sulu, “1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 30’uncu maddesi uyarınca yıllık tahakkuk eden emlak vergilerinin iki eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir. Birinci taksit süresi Mart, Nisan ve Mayıs ayları; ikinci taksitte Kasım ayının sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Birinci taksit süresi 1 Mart 2015 tarihi itibariyle başlamış olup 31 Mayıs 2015 tarihi itibariyle sona erecektir. Mükelleflerimizin herhangi bir faiz ve gecikme cezasına muhatap olmamaları için Mayıs ayının sonuna kadar Emlak Vergisi birinci taksitlerini ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler Belediyemiz veznesine vısa kartlar veya peşin olarak yapılabilmekte. Ayrıca Belediyemiz internet sitesine girerek ödeme yapabilmektedirler. İlimizde hizmet veren kamu ve özel bankalardaki Belediye hesaplarına yatırabilmektedirler” diye konuştu.

EMLAK VERGİSİ’NİN KAPSAMI
1319 sayılı Emlak Vergi Kanunu’na göre emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan vergi mükellefleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdürler.
Emlak Vergisi ödeyecek kişilerin bağlı bulundukları belediyelerin emlak servislerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
Gayrimenkul bildirimi için ilgili birime giden mükellefler her bir gayrimenkul türü için (arsa, arazi, bina ve işyeri ) ayrı ayrı bilgi formu doldurmak zorundadırlar. Emlak bildirim formlarını ilgili belediyelerden veya internet sitelerinden temin edebilirler.
Emlak bildirimi için tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi, binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası) beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası ile müracaat edilmelidir.
Emlak Vergisi 1. taksit ödemesinin başlangıç tarihi takvimler 1 Mart’ı gösterdiğinde başlar, son ödeme tarihi ise 31 Mayıs’tır.
Emlak Vergisi 2. taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Kasım’dır. Emlak Vergisi 2. taksit son ödeme tarihi ise 1 Aralık’tır. İsteyen mükellefler vergilerinin tamamını 1. dönemde ödeyebilirler.
EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA
Gayrimenkullere (arsa, arazi, mesken ve işyeri) ait vergi ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanır.
Vergi oranları arsalar için % 0,6, araziler için % 0,3, meskenler için % 0,2 ve işyerleri için % 0,4’tür.
Emlak Vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay 6183 sayılı kanun hükmüne göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Bu oran 2006 yılından itibaren aylık gecikme cezası % 2,5 olarak belirlenmiştir.
Emlak Vergisin indirimli olarak ödenebilir. Başvuru sahibi emekli veya hiçbir geliri yok ise bu kişinin yalnızca bir konutu varsa bu konutunu sadece oturma amaçlı kullanıyorsa emlak vergisinin 8. maddesine göre indirimli olarak ödeyebilmektedirler. İndirimli verginin uygulanabilmesi için mükellefin indirim ile ilgili müracaat formunu doldurmaları gerekmektedir.
Vergi dairesinde tapu alış tarihi ve satıcının bildirimde bulunup bulunmadığını göz önüne alarak gerekli işlemi yapılır. Eğer cezai durum söz konusu ise Emlak Vergisi Kanunu’nun 376. maddesine göre dilekçe verilerek ceza indiriminden yararlanılır.
Emlak Vergisi borcu var ise ödenmeli, o yıl için emlak asgari rayiç değerinin emlak vergi dairesinden öğrenilerek tapuda devir işlemi bu değer üzerinden yapılmalıdır. Satılan daire, işyeri, arsa veya arazinin emlak beyanının satan kişinin üzerinden düşülmesi için ilgili belediyeye dilekçe vermek gerekmektedir. Emlak satıldığı yıl itibariyle satılan yerin vergisi satan kişiye aittir.
Ölen kişi bildirimde bulunmamış ise varisler üç ay içerisinde bulundukları takdirde cezai işlem uygulanmaz, ancak ölüm tarihinden üç ay sonra varisler tarafından bildirimde bulunulmaz ise her varis adına ayrı ayrı ceza uygulanır ve takibi vergi ziya, vergi ve gecikme cezası da alınır. Bildirimi verilmemiş bir gayrimenkulün vergiden alıcı ve satıcı müteselsilen sorumludur. Kişinin aldığı gayrimenkulün bildirimi satıcı tarafından verilmemiş ise vergi dairesi, alan kişiden geriye dönük vergi ve cezaları alır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .