Kırşehir Belediyesi sokak hayvanlarını rehabilite ediyor

Kırşehir Belediyesi sokak hayvanlarını rehabilite ediyor

25.10.2018

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Belediyesi’nin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada; sokak hayvanlarının insanlara, insanların da sokak hayvanlarına verebilecekleri zararların önüne geçilmesi amacıyla faaliyet gösterdiğini söyledi. 2010 yılında yaptıkları Rehabilitasyon Merkezinde, sokak hayvanları toplanarak yeme, içme, barınma ihtiyaçları karşılanarak kısırlaştırma işlemlerinin yapıldığını, aşılama işlemlerinin ardından, kanunda belirtilen sokak hayvanları dışında […]

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Belediyesi’nin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada; sokak hayvanlarının insanlara, insanların da sokak hayvanlarına verebilecekleri zararların önüne geçilmesi amacıyla faaliyet gösterdiğini söyledi.
2010 yılında yaptıkları Rehabilitasyon Merkezinde, sokak hayvanları toplanarak yeme, içme, barınma ihtiyaçları karşılanarak kısırlaştırma işlemlerinin yapıldığını, aşılama işlemlerinin ardından, kanunda belirtilen sokak hayvanları dışında kalan hayvanlar, evcil hayvan edinmek isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak verildiğini belirten Başkan Yaşar Bahçeci, şunları söyledi:
“Merkezimiz bizim belediyecilikte ilk icraatlarımızdandır. Burası gerçekten örnek olacak bir merkez. Bu tür rehabilitasyon merkezi yapmak isteyen belediyelerde barınağımıza gelip inceliyorlar. Halkımıza da açık, isteyen herkes gelip ziyaret edebilir. Açılışından bugüne merkezimizde 4 bin 500 köpek kısırlaştırıldı, on bin köpek ise çeşitli hastalıklara karşı aşılandı, iki bin civarında köpekte sahiplendirildi. Çok şükür kontrolümüzde olan bu hayvanlar tarafından da sekiz yıldır da herhangi bir saldırı olayı olmadı. Ekiplerimiz sokak hayvanları konusunda her türlü ihbarı değerlendirerek gerekli hassasiyeti gösteriyorlar.”
22 Ekim tarihinde Pitbull cinsi bir köpeğin okula giden öğrenciye saldırarak yaralanmasından üzüntü duyduklarını belirten Başkan Bahçeci, bu konuda da şunları söyledi:
“Bilindiği üzere, iki gün önce ilimizde talihsiz bir olay yaşandı. Sahipli bir Pitbull okula giden bir kızımıza saldırdı. Şuan tedavi görüyor. Gerçekten üzücü bir olay. Kızımıza ve Annesine de acil şifalar diliyorum. Ailesine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Babası ile de telefonda görüştüm. Tedaviden sonra herhangi bir yerinde kalıcı bir izin kalmayacağını söyledi. İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşarak okuluna tekrar döner.
“5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun (I) maddesine göre de zaten Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasak.
“Kızımıza saldıran bu Pitbull ilgili kurumlar tarafından sahibinden alındı. Sahipleri ile ilgili gerekli tahkikat işlemleri de başlatıldı. Valiliğimizde bununla ilgili gerekli açıklamaları da yaptı zaten. Gerçekten bakıcısı içinde tehlikeli köpekler. Yaşanan talihsiz olayda görüldüğü üzere Pitbull’un yanındaki diğer köpeğin sahipsiz sokak köpeği olmasına rağmen saldırmadığı görülüyor.
“Kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğu için bu açıklamayı gerekli gördüm. Bu olay gerçekten diğer sokak hayvanlarının haklarına da bir saldırı. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun, biz bu sokak köpeklerini kısırlaştırıp aşılarını yapıyoruz. Hasta olan varsa tedavilerini yapıp, küpeliyoruz. Bizim merkezimiz geçici barınak olduğu için daha sonrada doğal hayata bırakıyoruz. Sokakta gördüğümüz her köpek kesinlikle saldırgan değil. Buradan bu tür olayların bir daha yaşanmaması için hemşerilerimizin özellikle Pitbull Terrier, Japanese Tosa ve Dogo Argentino türü köpekleri besleyen, bulunduran ve çoğaltanları Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 0312 207 50 00 numaralı telefonuna, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne, 155 Polis ihbar hattına, 156 Jandarma ihbar hattına ve 153 Alo Zabıta hattına bildirmeleri önem arz etmektedir.” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Halil İbrahim Çelik

Belediyeler ve Devlet sokak hayvanlarına verdiği değer kadar keşke kimsesiz yaşlılara, hiçbir geliri olmayan garibanlara de değer verse.

26.10.2018, 17:00

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .