KIRŞEHİR BELEDİYESİ, ŞOFÖR ESNAFINI YOK SAYIYOR

KIRŞEHİR BELEDİYESİ, ŞOFÖR ESNAFINI YOK SAYIYOR

12.08.2017

Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, “Tüm planlamalar yapılırken şehrin esnafının da göz önünde bulundurulması gerekiyor” diyerek, yaşadıkları üzüntüyü dile getirdi…

KIRŞEHİR Belediyesi’nin Ulaşım Master Planı ile mağdur duruma düşen şoför esnafı, ana cadde düzenlemesiyle de yine sıkıntı içine girecek.
Kırşehir’de şehir merkezinde toplu ulaşım sisteminin yeniden düzenlenerek, toplu taşıma kullanım oranının arttırılarak özel araç kullanımının azaltılması ve kent içi yolculukların daha hızlı, güvenli, ekonomik ve konforlu şekilde yapılabilmesini öngören Ulaşım Master Planı’nın yanı sıra Mehmet Ali Yapıcı Bulvarı, Terme Caddesi, Aşıkpaşa Bulvarı ve Mehmet Ali Altın Bulvarının altyapı çalışmasının bitirilmesi ile birlikte yeniden yapılacak yol düzenleme, kaldırım, cep otoparkı, bisiklet yolları, akıllı şehir sistemleri, orta refüj düzenlemesi ve peyzaj gibi çalışmalar nedeniyle Kırşehirli dolmuşçular ve taksiciler dertli.
Ulaşım Master Planı kapsamında 2015 yılı Meclis kararı ile 30 otobüs alımı yapılırken, devletle esnafı karşı karşıya getiren uygulama ile mağduriyetlerini dile getiren şoför esnafı, yeni bir mağduriyetle karşı karşıya kaldı.
Ana caddelerdeki yeni düzenleme ile bazı yol güzergahlarında değişiklikler olması dolmuşçu ve taksici esnafını dertlendirirken, Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Kırşehir Belediyesi’nin şoför esnafına sormadan karar almasından duydukları üzüntüyü dile getirdi.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, Belediye Başkanlığı’na sıkıntılarını ve taleplerini ilettiklerini, ancak çıkacak karar konusunda umutlu olmadıklarını belirten Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, şöyle konuştu:
“Bilindiği gibi bir Ulaşım Master Planımız var şehrimizde şu an Belediye Başkanımızın yaptığı. Bu kavşak düzenlemelerini de İSPARK’a yaptırdı Belediyemiz. Ama bu kavşak düzenlemeleri yapılırken maalesef esnaf düşünülmedi.
“Terme Caddesi’nde çalışan 2 tane minibüs hattımız var. Bunlar dolmuş durağından Yenice Mahallesi’ne geçiyorlar. Ama dönecekleri yer yok, tekrar Terme Caddesi’ne dönüp gelmeleri için Askerlik Şubesi Kavşağı’nı dolaşacaklar, ancak Askerlik Şubesi Kavşağını da dolaşamıyorlar, çünkü İl Trafik Komisyonu kararı var. M plakalı ticari minibüsler Ankara Caddesi’ni kullanamaz diye. Bu durumu belki komisyon kararıyla geri aşarız, ama ta Askerlik Şubesinin orayı dolaşsa Terme Caddesi’ne gelse hem esnafa eziyet, hem içindeki vatandaşa da eziyet, burada böyle bir sıkıntı var. Bunu Belediye Başkanımıza ilettik.
“Taksicilerde de var aynı problemimiz. Belediye’nin karşısında Merkez Taksi Durağımız var. Örnek vermek gerekirse Öğretmenevi’nin önünde yaşlı bir teyzemiz yürüyemiyor ve taksi çağırdı. Merkez Taksi Durağından çıkan taksi nereden dönüp gelip o teyzemizi alacak? Onu alması için ta türbeyi dolaşıp gelmesi lazım. Şu an Lise Kavşağı’ndan dönüyor, ama burada da U dönüşü yasak olacak. Bu kez taksi ne yapacak? Gidecek türbenin oradan dolaşıp gelerek Öğretmenevinin oradaki teyzemizi alacak. Taksimetre de müşteriyi aldığımız yerde açılıyor. Zaten taksici esnafının işi yok. Biz sıkıntılarımızı Belediye Başkan Yardımcımız Halil Tan’a, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüze ilettik, ama burada ne sonuç çıkar bilmiyoruz.
“Esnaf şimdi soruyor. Diyorlar ki bunlar komisyon kararıyla mı oluyor? Biraz bana tepki var. Şoförler Odası Başkanı olarak komisyonda siz yok musunuz diye soruyorlar. İl Trafik Komisyonu’na gelmedi. Bu direk Kırşehir Belediyesi’nin kendi almış olduğu bir karar. Yani Şoförler Odasına sorulmadı bile bu konu. Zaten hiçbir konu bize sorulmuyor. Oda olarak biz de zaten bundan çok üzüntü içerisindeyiz. Ama maalesef ki tüm planlamalar yapılırken şehrin esnafının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.”
ESNAF İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYOR!

ÖTE YANDAN Mehmet Tekin, şoför esnafının devletle karşı karşıya getirildiği Ulaşım Master Planı nedeniyle yaşadıkları sıkıntıya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuştu:
“Kırşehir’de Ulaşım Master Planı ile ilgili Belediye Başkanımız geçtiğimiz yıldan beri test araçlarını getiriyor, şehrimizde test ediyor. Bununla ilgili Sayın Başkanımızın bu işi şoför esnafı ile birlikte yapma niyeti en üst noktadaydı. Bizimle yapmak istedi, ama bizim tek sıkıntımız duraklar arasındaki değer farkları ve araçlar. Belediye Başkanımız her zaman söylüyor, ben bu işi esnafla yapmak istedim, ama esnaf gelmedi. Belediye Başkanımızın geçen günlerde şehrimize getirdiği otobüsün fiyatı, 450 bin ile 500 bin lira arası. Bunlar nakit para. Küçük olanlar, yarım olanlar da 240 bin ile 250 bin arası ve yine nakit olarak. Biz bu işe 60 ay kredi ile girdiğimizde kredi taksitimizin aylık tutarı 5 bin lira. Ki şu an Kırşehir’de en iyi hat mümkün değil 5 bin lira kazanamıyor. Bu işte sıfır araç olunca bizim esnafımızın 240-250 bin liralık bir aracı alma şansı yok. 121 tane minibüsçü esnafımız var ve bunun 90 tanesi Bağ-Kur’unu ödeyemiyor. Biz bu maliyetin altından kalkamadığımız için, bu işin içinden çıkamayacağımız için hayır dedik Belediye Başkanımıza. Ama ben inanıyorum ki Belediye Başkanımız şoför çocuğu, dedesi de şofördü, hiçbir zaman bizi mağdur etmeyeceğine inanıyorum. Belediye Başkanımızın mademki bu otobüsleri alabilecek gücü var ki devlet Belediye. Devletimizin böyle bir gücü varsa Belediye Başkanımız otobüslerimizi alsın, bize teslim etsin aynı pazarcı esnafına yaptığı gibi. Biz de taşımacılığı bu otobüslerle yapalım. Eğer ki bunu esnaf alsın derse ki bugün 5 bin liradan aşağı kredi ödememiz yok, bunu araştırdık. Kırşehirliler de araştırabilir bankalardan. Bunu esnaf imkanı yok ödeyemez.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .