Kırşehir Belediyesi, dev bir festivale imza atacak

Kırşehir Belediyesi, dev bir festivale imza atacak

22.09.2017

Başbakan Binali Yıldırım Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin açılışını yapacak…

KIRŞEHİR’İN yetiştirdiği ve 25 Eylül 2012 tarihinde kendi deyimiyle “yalan dünya”ya veda eden Bozlak Ustası merhum Neşet Ertaş, adına düzenlenecek festivalle anılacak.
Kırşehir Belediyesi tarafından Bozlak Ustası Neşet Ertaş’ın adını yaşatmak amacıyla inşa edilen ve bölgenin en modern kültür merkezi olan Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı bir törenle bugün saat 15.30 da açılarak sanat severlerin hizmetine girecek.
Açılışın ardından Kültür Merkezinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Müzik Üniversitesinin işbirliğinde 3 gün sürecek 1. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festival’inin açılışı da yapılacak.
Başbakan Binali Yıldırımın yanında kabineden çok sayıda bakan ve Neşet Ertaş’ın oğlu, kızları ve kardeşlerinin de katılacağı Kültür Merkezi ve Festival açılışında mini bir konser verilecek.
3 gün sürecek festivalde Cacabey Meydanı’nda konserler, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde de bugünden itibarın 25 Eylül Pazartesi gününe kadar paneller gerçekleştirilecek.
Festivalde Türk halk müziği dalında ulusal ve yerel sanatçılardan Ramazan Bağgül, Yeşim Köksal, Ali Şahin, Kubat, Erol Parlak, Fatma Şahin Aydoğan, Veli Ertaş, Kırşehir Ustalar Topluluğu, Yavuz Bingöl, İsmail Altunsaray, Gülşen Kutlu, Erhan Uslu, Bektaş Dolu sahne alacağı konserler verilecek.

Bu yıl ilk kez düzenleyecekleri Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivaline tüm hemşerilerini beklediğini kaydeden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir Belediyesi olarak önemli bir etkinliğe daha imza atıyoruz. Bu Kırşehirlinin Ahilik kutlamalarından sonra en büyük festivali olacak. Toplam 3 gün sürecek festivalimizde konserlerin yanı sıra söyleşiler, paneller olacak. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, ustamızın ismini taşıyan ve ismine layık bir şekilde inşa ettiğimiz bir kültür merkezimiz Ahiliğin ilk açılış programını yaptık. 23 Eylül Cumartesi günü aynı zamanda Ahilik kutlamalarının finalinin hemen devamında 1. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali düzenleyeceğiz. Festival Cumhurbaşkanımızın talimatları ile her yıl düzenli olarak devam edecek. Aynı zamanda burada da Başbakanımızın katılımı ile Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali’nin başlangıcını yapmış olacağız. Cumhurbaşkanımızın sözcüsü İbrahim Kalın’ın festivali ile ciddi katkısı var onunla birlikte organize ettik. Erol Parlak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan’ında çok ciddi destekleri oldu. Amacımız ve gayemiz Türkiye’nin önemli değeri olan halk müziğimizin, ozanlarımızın Neşet Ertaş’ın ışığında bu festivalle de bir ilkleri taşıma noktasında önemli bir adım atmış olacağız. Kültür Merkezi’nde ustamızın ismini taşıdığı için 750 ve 300 kişilik salonları fuayeleri, kitap kafeleri, müzesi ile son derece güzel Kültür ve sanat Merkezi oldu. Anadolu’nun çok kültürel ve sanatsal değerleri var. Kırşehir’in çok ciddi bir birikimi var. Gelecek nesillere de kültür ve sanat ruhunu taşıyabilmek için, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde en güzel bir şekilde eğitmek. Kadim kültürümüzü daha ileri taşımak inşallah bize nasip olur diye ümit ediyorum” dedi.
Neşet Ertaş, bugün itibarıyla başlayacak ve ölüm yıldönümü olan 25 Eylül Pazartesi gününe kadar 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle anılacak.
Etkinlik kapsamında konserler, söyleşi ve yapılacak panellere bilim adamları da katılacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .