Kırşehir artık değişim diyor

Kırşehir artık değişim diyor

18.02.2019

Orta Anadolu’da yeniden halkçı belediyecilik rüzgarı esiyor. Kırşehir Orta Anadolu’nun tam merkezinde duruyor. Ve Ankara’da başlayan değişim rüzgârı Kırşehir’i de içine almış durumda. Arşivlerden otuz yıl öncesine bakacak olursak “Demokrasi Gazisi” Kırşehir’de 26 Mart 1989 yerel seçimlerinden birinci çıkan SHP adayı Mehmet Ali Yapıcı birkaç ay sonra üzücü bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti. 18 […]

Orta Anadolu’da yeniden halkçı belediyecilik rüzgarı esiyor. Kırşehir Orta Anadolu’nun tam merkezinde duruyor. Ve Ankara’da başlayan değişim rüzgârı Kırşehir’i de içine almış durumda.
Arşivlerden otuz yıl öncesine bakacak olursak “Demokrasi Gazisi” Kırşehir’de 26 Mart 1989 yerel seçimlerinden birinci çıkan SHP adayı Mehmet Ali Yapıcı birkaç ay sonra üzücü bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti. 18 Şubat 1990’da yeniden yapılan seçimlerde iktidarda ki ANAP’ın bakanlarla yaptığı yoğun propagandaya rağmen Fatma Girik’li-Nurettin Sözen’li seçim çalışmaları sonucunda SHP yeniden birinci çıkmış ve Doktor Cahit Gürses Belediye Başkanı olmuştu. Tüm ülkede olduğu gibi Kırşehir’de de SHP halkçı belediyecilik rüzgârını estirmişti. Ancak gerek yerel gerek ulusal siyasette ki gidişatın bir sonucu olarak 1994’te belediye yönetimini yedi yüz oy farkla MHP’ye devretmişti. O günden bu yana tam yirmi beş yıl yani çeyrek asır geçti.
Şimdi Kırşehir’de Selahattin Ekicioğlu ile yeniden halkçı belediyecilik rüzgârı esiyor. Kırsal kalkınmanın, kooperatiflerin önemini bu ülkeye yeniden göstereceğine tarım şehri Kırşehir’in inancı tam. Üreticinin, tüketicinin ve esnafın içinde söz sahibi olacağı bir modelin nasıl olacağını ve insan odaklı yerel yönetimin nasıl uygulanacağını Kırşehir’den Türkiye’ye göstereceğine herkesin inancı tam.
Kırşehir’de esen rüzgâra bakacak olursak özellikle gençler ve kadınlar artık yeter diyor; değişim istiyor. Üniversite gençliği sosyal belediyecilik istiyor. Rahat ulaşım istiyor. Çarşı esnafı trafik sorunu çözülmüş bir Kırşehir istiyor. Kapadokya turizminden yıllardır bir pay alamayan Kırşehir’in esnafı artık yeter diyor; turizm sektörünü bilen işin ehli CHP’li belediyelerle yürümek istiyor. Kırşehir eğitim, turizm ve sanat altyapısını Eskişehir örneğinde olduğu gibi çok iyi yerlere taşıyacak bir yerel yönetim istiyor. Ekicioğlu da Kırşehir’i ikinci bir Eskişehir yapacağına taahhüt veriyor.
2002’den sonra milletvekilliğini Metin İlhan ile kazanan Cumhuriyet Halk Partisi, Kırşehir’de yerel seçimi de 1994’ten sonra Selahattin Ekicioğlu ile kazanarak Kırşehir’de bir değişimi başlatmak istiyor. Değişime şahitlik etmemize tam 40 gün kaldı. El ele verip Kırşehir’i hak ettiği yere getirmeye hazır mısınız?YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .