Kırşehir Arkeolojik Müzesi yapılacak

Kırşehir Arkeolojik Müzesi yapılacak

07.04.2015

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: “Kalehöyük Arkeopark Kırşehir Kalesi’ni modern ve güzel bir görünüme bürüyecek”

BELEDİYE Başkanı Yaşar Bahçeci’nin girişimleri sonucu hazırlanan ve Nevşehir Anıtlar Yüksek Kurulu’nca onaylanan Arkeolojik Müzesi ihaleye çıkartıldı.

Kırşehir Arkeoloji Müzesi yapımı ihalesi 17 Nisan Cuma günü saat 10.00’da Kayseri Rolove ve Anıtlar Müdürlüğü’nde yapılacak.
İhalenin sonuçlanmasının ardından 5 gün içinde yer teslimi yapılarak yapımına başlanacak Kırşehir Arkeolojik Müzesi’nin yapımı 900 gün içinde tamamlanacak.
Müzenin yapımının ardından Kırşehir Belediyesi de buraya Kalehöyük Arkeopark yapacak.
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir’in geleceğine yön verecek tarihi projeleri hayata geçirmek için çaba harcadıklarını söyledi.
Sosyal ve kültürel anlamda Kırşehir’i daha da ileriye taşımak adına gelecek dönemde gerçekleştirilecek 40 projeden Kültür Park ve Planetaryum, İkizarası Doğa Park ve Kalehöyük Arkeopark Kırşehir Kalesi’ni modern ve güzel bir görünüme bürüyecek.
Yeni yapılacak projeler hakkında bilgi veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “İkizarası Doğa Park Projemiz İkizarası Kent Park’ın devamı niteliğinde olup bölgenin doğası da göz önünde tutularak tasarlandı. Proje içerisinde bisiklet yolları, yürüyüş yolları, seyir terasları, balık tutma alanları, köprüler, botanik park, çardaklar ve amfiler yer alacak. Kültür Park ve Planetaryum projemiz Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin önündeki alana yapılacak. Bir zamanlar gök bilimleri araştırmalarında önemli bir yere sahip Kırşehir’de, gençlerimizin ve çocuklarımızın uzay ve gök cisimleri ile ilgili bilgileri öğrenmeleri için bir Planetaryum (gezegenevi), kültürel faaliyet alanları, kafeterya, çocuklar için egzersiz alanları, buz pateni pisti, yaz aylarında yansıma havuzu, açık hava sineması, ozanlar kütüphanesi, oturma alanları ve koru alanı projemiz içerisinde yer alacak. Yaklaşık 40.bin metrekarelik alanda yapılması planlanan projemizde çocuklara, gençlere ve yetişkinlere hitap edecek birçok özellik bir arada olacak. Kalehöyük Arkeopark Projemiz mevcutta ki Kızılırmak Lisesi, Aleaddin Kale Camisi ve arkeolojik kazı alanın bulunduğu 25 bin 500 metrekarelik alanda yapılacak. Proje içerisinde kazı alanından çıkartılan parçaların sergilendiği bir sergi holü, satış birimleri, kafeterya,açık seminer alanı, kazı evi atölyelerinden oluşan bir kazı evi, kazının yapıldığı alana bir korugan, dinlenme-piknik ve çocuk Oyun alanları, çocuk eğitim alanları, tarih parkı, tematik parklar ve seyir terasları yer alacak. Bu proje ile Kalehöyük ve çevresinde ki arkeolojik ve kültürel değerlerin korunması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük’ün Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kalenin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlamasını amaçladık” şeklinde konuştu.
”Yeni projeler ile Kırşehir’in geleceği için hayallerin bitmediğinin ispatıdır” diyen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, ”Daha büyük hedeflere, tecrübemiz ve mühendislik bilgimiz ile ilerlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .